Kas ir ar vecumu saistīto problēmu risināšana ?

HR Manager

2: Drošs un veselīgs darbs jebkurā vecumā

Kas ir ar vecumu saistīto problēmu risināšana ?

Ar vecumu saistīto problēmu risināšana  ir cilvēkresursu pārvaldības stratēģiju daļa, kura īpašu uzmanību pievērš novecojoša darbaspēka vajadzībām. Ar vecumu saistīto problēmu risināšana ir visaptveroša, savstarpēji aptver visas paaudzes un ir vērsta uz visu dzīves gājumu.

Ieguvumi no ar vecumu saistīto problēmu risināšanas 

Ar dažādu vecumu darbaspēku proaktīvasaistīto problēmu proaktīva risināšana sniedz labumu gan darbiniekiem, gan organizācijām. Darbinieku ieguvumi no ar vecumu saistīto problēmu risināšanas ir šādi:

  • labāka motivācija;
  • lielāka apmierinātība ar darbu;
  • labāks līdzsvars starp darbu un privāto dzīvi;
  • palielinās visu vecumu grupu sniegums; un
  • visa darba mūža gaitā saglabājas

    Darbaspējas var raksturot kā līdzsvaru starp indivīda resursiem un ar darbu saistītiem faktoriem. Darbaspējas ietekmē arī vide ārpus darba. Indivīda resursi ietver šādus elementus: 1) veselība un funkcionālās spējas; 2) kompetence un prasmes; 3) vērtības, attieksme un motivācija. Darbs ietver darba saturu, darba vidi, darba organizāciju un vadību. (Avots)

    un

    Nodarbinātības iespējas var definēt kā "nodarbinātības iespējamības kvalitāti" vai "tādu faktoru kombināciju, kuri ļauj iegūt darbu, saglabāt to un piedzīvot savas karjeras virzību".

Organizāciju ieguvumi no ar vecumu saistīto problēmu risināšanas  un tās sniegtās iespējas ir šādas:   

  • nodrošināt darbaspēka pieejamību un paredzēt prasmju/talantu iztrūkumu;
  • nepieļaut prasmju un pieredzes zudumu, kas rada lielas izmaksas;
  • samazināt darbinieku mainību un izmaksas, kas saistītas ar pieņemšanu darbā;
  • nodrošināt labu pēctecību personu pensionēšanās gadījumos; un
  • pilnībā izmantot dažādu vecumu grupu stiprās puses un talantus, tostarp izmantojot gados vecāku darbinieku kontaktpersonu loku, kompetenci un pieredzi.

Ar vecumu saistīto problēmu risināšanas  elementi

Attēlā parādīti dažādi ar vecumu saistīto problēmu risināšanas s elementi. Tālāk tekstā atrodams katra elementa īss apraksts un saites uz papildu informāciju

  • Pieņemšana darbā: Daudzus ieguvumus organizācijai nodrošina darbā pieņemšanas process, kurā koncentrējas uz prasmēm un pieredzi, nepieļauj diskrimināciju vecuma dēļ un veicina vecumu dažādību. Plašāka informācija (cilvēkresursu modulis).
  • Zināšanu pārnese, apmācība un

    Mūžizglītība ir visas mācīšanās darbības, ko veic mūža gaitā ar mērķi uzlabot prasmes, zināšanas un kompetences. Tas ir plašs jēdziens, kas ietver elastīgu, dažādu un dažādos laikos un vietās pieejamu personas izglītošanos visa mūža gaitā. Mūžizglītība ietver visu formālas, neformālas un ikdienas mācīšanās iespēju spektru.  (Avots)

    .
    Visu vecumu darbiniekiem vajadzētu būt pieejamai apmācībai un iespējām atjaunināt zināšanas un prasmes. Tas ir jo īpaši nozīmīgi saistībā ar pārmaiņām darba praksē un jaunu tehnoloģiju ieviešanu. Plašāka informācija (cilvēkresursu modulis).
  • Karjeras virzība. Karjeras virzība būtu jāskata visa darba mūža kontekstā, nodrošinot, lai darbinieka darba pienākumi, no vienas puses, saskanētu ar viņa kompetencēm un spējām, no otras puses. Plašāka informācija (cilvēkresursu modulis).
  • Elastīga darba laika piemērošana. Piemērojot elastīgu darba laika režīmu, tiek ņemtas vērā dažādu vecumu grupu vajadzības un tiek uzlabots darba un privātās dzīves līdzsvars. Plašāka informācija (cilvēkresursu modulis).
  • Veselības veicināšana darba vietā. Darba organizācijas un darba vides uzlabošana, darbinieku līdzdalības palielināšana, kā arī individuālo prasmju un profesionālās attīstības sekmēšana. Plašāka informācija (nākamais temats).
  • Darba aizsardzības problēmu risināšana. Visu vecumu darbinieku veselības un drošības nodrošināšana, veicot risku novērtēšanu, kurā ņem vērā vecumu aspektu, un darba vietas pielāgošanu. Plašāka informācija (nākamā nodaļa). 
  • Darbinieku rotācija un pārcelšana citā darba vietā. Darba vietu plānošanas paņēmieni, ar kuriem darbiniekus plānoti ik pēc noteikta laika pārceļ no vienas darba vietas otrā. Plašāka informācija (cilvēkresursu modulis).
  • Nodarbinātības izbeigšana un pāreja uz pensionēšanos. Atbalsts gados vecākiem darbiniekiem pensionēšanās plānošanā. Plašāka informācija (cilvēkresursu modulis).

Izprast darbaspēka vecumu struktūru

struktūras analīzi vai izstrādājot vecumu profilu. Vecumu struktūras analīzes mērķis ir raksturot darbinieku pašreizējo vecumu sastāvu un izmantot šo informāciju, īstenojot cilvēkresursu nostādņu pasākumus nākotnē. Uzņēmuma konkurētspējas saglabāšanas nolūkā šos pasākumus izstrādā, lai tie nodrošinātu labu līdzsvaru vecumu struktūrā un saglabātu visu vecumu grupu darbinieku

Darbaspējas var raksturot kā līdzsvaru starp indivīda resursiem un ar darbu saistītiem faktoriem. Darbaspējas ietekmē arī vide ārpus darba. Indivīda resursi ietver šādus elementus: 1) veselība un funkcionālās spējas; 2) kompetence un prasmes; 3) vērtības, attieksme un motivācija. Darbs ietver darba saturu, darba vidi, darba organizāciju un vadību. (Avots)

un

Nodarbinātības iespējas var definēt kā "nodarbinātības iespējamības kvalitāti" vai "tādu faktoru kombināciju, kuri ļauj iegūt darbu, saglabāt to un piedzīvot savas karjeras virzību".

ilgtermiņā.

Analīzes rezultāti jāinterpretē sasaistē ar darbu un tā prasībām un ar organizācijas nostādnēm cilvēkresursu un darba aizsardzības jomās. Vecumu struktūras analīze palīdz, plānojot pieņemšanu darbā vai pēctecību un organizējot zināšanu pārnesi.

Kompetenču novērtēšana ir rīks, ko var izmantot, lai snieguma pārvaldības vai profesionālās attīstības vajadzībām konstatētu darbinieku prasmju un kompetenču iztrūkumu, un kas kalpo par pamatu apmācību un prasmju attīstīšanas plānošanā.

Sadarbības svarīgums

Lai īstenotu visaptverošu pieeju ar vecumu saistīto problēmu risināšanai, ir nepieciešama sadarbība starp dažādām iesaistītajām pusēm, piemēram, arodveselības speciālistiem, darbiniekiem un to pārstāvjiem un vadību. Īpaši svarīga ir sadarbība starp darba aizsardzības speciālistiem un personāla speciālistiem, jo cilvēkresursu nostādnes darba un privātās dzīves līdzsvara, darba laika un karjeras virzības jautājumos ietekmē drošību un veselību, un jo īpaši psihosociālo darba vidi.

Šeit (darba aizsardzības speciālista modulis) ir pieejama plašāka informācija par darba aizsardzībaslomu ar vecumu saistīto problēmu risināšanā.

Labas prakses piemēri