Vai jūs zinājāt, ka...?

Katrs papildu mācīšanās gads samazina demences risku par 11 %.

Pablo Kazalss (Pablo Casals), kurš ir pazīstams kā pasaules ievērojamākais čellists, vēl 90 gadu vecumā ik dienas četras vai piecas stundas vingrinājās čella spēlē. Uz jautājumu, kāpēc viņš savā vecumā joprojām tik cītīgi vingrinās, viņš atbildēja šādi: "Tāpēc, ka, manuprāt, man tas izdodas arvien labāk."

Pensionētais japāņu skolotājs Kacusuke Janagisava (Katsusuke Yanagisawa) 71 gada vecumā kļuva par vecāko cilvēku, kurš uzkāpis Everestā.

Vecākais strādājošais ģimenes ārsts bija 100 gadu vecs. Dr. Kauromals M. Čandiramani (Dr Kauromal M. Chandiramani) no Indijas (dzimis 1899. gada 9. maijā) 75 gadus strādāja par ģimenes ārstu Bombejā.

Neraugoties uz cīņu ar diabētu un artrītu, Rejs Kroks (Ray Kroc) 52 gadu vecumā sāka veidot "McDonald's" zīmolu. Kroks turpināja piedalīties "McDonald's" darbībā līdz pat 1984. gadam, kad viņš mira 82 gadu vecumā.

Ievērojamais dzejnieks un rakstnieks Gēte strādāja visu mūžu. Viņš pabeidza savu slaveno darbu "Fausts", būdams 82 gadus vecs; viņš mira tajā pašā vecumā.

Pasaulē vecākais doktora grāda ieguvējs ir kāda 102 gadus veca sieviete Vācijā.

Staņislavs Kovaļskis (Stanisław Kowalski) ir vecākais (104 gadus vecs) vieglatlēts, kurš skrien sprintu 100 metru distancē. Sacīkstēs, kas notika Polijā 2014. gadā, 100 metru distanci viņš paveica 32,79 sekundēs.

Barbara Hilarija (Barbara Hillary), kura ir izārstējusies no vēža, 75 gadu vecumā kļuva par vienu no vecākajiem cilvēkiem un pirmo afroamerikāņu izcelsmes sievieti, kas sasniegusi Ziemeļpolu.

Normens Loids (Norman Lloyd) ir 100 gadu vecs Holivudas kinoaktieris, un pēdējā filma, kurā viņš ir piedalījies, uz ekrāniem iznāca 2015. gadā. Viņš kino nozarē darbojas jau vairāk nekā 80 gadus.

Sēdēt piecas vai vairāk stundas dienā var būt tik pat kaitīgi veselībai, kā izsmēķēt cigarešu paciņu dienā.

Ik minūti divi cilvēki kaut kur pasaulē svin savu 60. dzimšanas dienu.

"Global AgeWatch Index" reitingā, kas nosaka gados vecāku cilvēku sociālo un ekonomisko labklājību, pirmo vietu ieņem Šveice, tai seko Norvēģija, Zviedrija, Vācija un Kanāda.

Arturs Rubinšteins (Arthur Rubinstein) vienu no saviem labākajiem solokoncertiem Karnegīholā sniedza 89 gadu vecumā.

Lisabonā (Portugālē) tiek rīkoti grafiti semināri cilvēkiem, kam ir 65 gadi vai vairāk.

Faudža Sings (Fauja Singh) ir vecākais maratonskrējējs pasaulē, kurš savu pēdējo maratonu veica 101 gada vecumā. Vecākā maratonskrējēja – sieviete ir 92 gadus veca, kura pēdējoreiz maratonu veica 2015. gada jūnijā.

Gados jaunākiem darbiniekiem pastāv lielāka iespēja ciest nelaimes gadījumos, bet gados vecākiem darbiniekiem pastāv lielāka iespēja gūt smagus ievainojumus vai ciest nelaimes gadījumos ar letālām sekām.

Patlaban ES ir četri cilvēki darbspējīgā vecumā uz katru cilvēku, kuram ir 65 gadi vai vairāk. Līdz 2060. gadam šis skaits saruks līdz diviem.

2080. gadā 12,3 % cilvēku no visiem ES iedzīvotājiem būs 80 gadu vai vairāk; 2014. gadā šis īpatsvars bija 5,1 %.

Eiropā vislielākais tādu cilvēku īpatsvars, kuriem ir 65 gadi vai vairāk, ir Itālijā (2014. gadā – 21,4 %), kā arī Vācijā (20,8 %) un Grieķijā (20,5 %). Itālija ir arī visstraujāk novecojošā valsts Eiropas Savienībā.

Mikelandželo izstrādāja celtniecības projektu Svētās Marijas eņģeļu karalienes baznīcai Romā laikā, kad bija 88 gadus vecs.

2000. gadā visā pasaulē bija 605 miljoni cilvēku, kuriem ir 60 gadu vai vairāk, un šis skaits līdz 2050. gadam pieaugs, sasniedzot 2 miljardus. Tas gandrīz atbilst Ķīnas, ASV, Krievijas un Japānas kopējam iedzīvotāju skaitam.

Visaugstākais paredzamais jaundzimušo vidējais mūža ilgums Eiropas Savienībā patlaban ir Spānijā (83,2 gadi), Itālijā (82,9 gadi) un Kiprā (82,5 gadi). Ir paredzams, ka Maltā cilvēkiem mūža lielāko daļu būs laba veselība (sievietēm – 72,7 gadus, un vīriešiem – 71,6 gadus).

Līdz 2060. gadam proporcionāli visstraujāk pieaugs tādu ES iedzīvotāju skaits, kuriem ir vairāk nekā 80 gadu.

Lai arī daži gados vecāku cilvēku veselības aspekti atspoguļo viņu ģenētisko mantojumu, tomēr lielāko daļu veselības izmaiņu rada viņu fiziskā un sociālā vide un tas, kā vide ietekmē viņu iespējas un rīcību veselības ziņā (uzturu, fiziskas aktivitātes, smēķēšanu, alkohola patēriņu).

Bioloģiskā novecošana ir tikai attāli saistīta ar personas vecumu gados. Dažu 80 gadus vecu cilvēku fiziskās un garīgās spējas ir līdzīgas daudzu 20 gadus vecu cilvēku spējām.

Kognitīvās spējas, piemēram, inteliģence, zināšanas, valoda un sarežģītu problēmu risināšanas spējas, uzlabojas līdz pat 60 gadu vecumam.

Vairāk nekā 60 % no cilvēkiem, kuriem ir vairāk nekā 50 gadu, veselības un fiziskās sagatavotības ziņā jūtas tikpat labi kā agrāk.

Gandrīz piektā daļa darbinieku, kuriem ir vairāk nekā 50 gadu, netic, ka 60 gadu vecumā viņi spēs darīt to pašu darbu.

Vislielākās grūtības, ar kurām saskaras darbinieki, kam ir vairāk nekā 55 gadi, ir tādas, ka viņam nav pieejamas apmācības, pastāv negatīvi stereotipi gados jaunāko kolēģu vidū, kā arī trūkst pakāpeniskas pensionēšanās iespēju.

Nākamo 50 gadu laikā tādu Eiropas iedzīvotāju skaits, kuri ir darbspējīgā vecumā, samazināsies par gandrīz 42 miljoniem (kas aptuveni atbilst gandrīz visam Spānijas iedzīvotāju kopskaitam).

Visaugstākais tādu darbinieku nodarbinātības līmenis, kuri ir vecumā no 55 līdz 64 gadiem, Eiropas Savienībā 2014. gadā bija Zviedrijā (74,0 %), Vācijā (65,5 %) un Igaunijā (64,0 %).