Zdrowe miejsca pracy dla pracowników w każdym wieku

Wielojęzyczny e-przewodnik na temat zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem w miejscu pracy w kontekście starzejącej się siły roboczej

O tym przewodniku

X

Dzień dobry!

W całej Europie rośnie udział osób starszych w populacji ogólnej, ludzie muszą dłużej pracować, a średni wiek pracowników wzrasta. Dlatego tak ważne jest aby:

  • Tworzyć bezpieczne i zdrowie miejsca pracy dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich wieku
  • Umożliwić pracownikom zakończenie pracy zawodowej w dobrym zdrowiu

Niniejszy przewodnik zawiera praktyczne informacje, wskazówki i przykłady dotyczące zarówno samego procesu starzenia się siły roboczej, jak i szans które ten proces ze sobą niesie. Wspomina on także o sposobach radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z wiekiem w miejscu pracy.

Treść tego przewodnika dostosowano do potrzeb czterech głównych grup odbiorców: pracodawców, pracowników, menadżerów ds. HR i ekspertów ds. bezpieczeństwa i zdrowia w pracy (w tym przedstawicieli pracowników, reprezentantów służby bhp i medycyny pracy oraz inspektorów pracy). W trakcie przeglądania treści zawartych w tym podręczniku, istnieje możliwość przełączania się pomiędzy modułami przygotowanymi dla każdej z ww. grup.

Jak działa e-przewodnik?
Wybierz swój profil:
Jestem pracodawcą
Jestem pracownikiem
Jestem menadżerem ds. HR
Jestem ekspertem ds. bhp/lekarzem medycyny pracy
X

Oto krótki samouczek, który podpowie Ci, jak poruszać się po stronie. Jesteś pracodawcą, pracownikiem, menadżerem ds. HR czy też ekspertem ds. BHP/lekarzem medycyny pracyP? Na tej stronie możesz wybrać swój profil.

X

Treści tego przewodnika zostały podzielone na 4 części - obszary tematyczne. Klikając „+” możesz dowiedzieć się więcej o zagadnieniach poruszanych w ramach danego tematu, a klikając „Czytaj”- przejdziesz bezpośrednio do interesujących Cię treści.

X

W każdej części tego przewodnika znajdziesz odpowiedzi na różne pytania, gdyż w ramach danego obszaru tematycznego poruszane są inne zagadnienia. Kliknij w dowolny nagłówek znajdujący się w menu, a dowiesz się więcej na dany temat.

X

Pomiędzy pytaniami można poruszać się, klikając „dalej” i „wstecz”. Przycisk „powrót” sprawi, że wrócisz do strony głównej.

X

Kliknięcie przycisku „obszary tematyczne” sprawi, że wrócisz do strony ze wszystkimi tematami.

X

Jeśli chcesz zmienić profil, kliknij na rozwijające się menu w prawym górnym rogu. Możesz tutaj także znaleźć konkretne informacje, korzystając z funkcji wyszukiwania.

X

W górnej części menu znajdziesz zakładkę „dobre praktyki”. Kliknij w nią, aby zapoznać się z przykładami ważnych projektów i inicjatyw. „Przydatne zasoby” zawierają link do słowniczka i innych wartościowych materiałów. Klikając na ostatni element menu (Quiz) możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat starzenia się i pracy.

X

Strona „O tym przewodniku” zawiera dodatkowe informacje na temat niniejszego opracowania i jego autorów.

X

Kliknięcie przycisku „Strona główna” sprawi, że wrócisz do strony początkowej tego przewodnika.

This is the end of the tour; we hope you will enjoy reading this e-guide!