Prečo je starnutie pracovnej sily dôležité pre riadenie ľudských zdrojov?

HR Manager

1: Starnutie a práca

Prečo je starnutie pracovnej sily dôležité pre riadenie ľudských zdrojov?

Starnutie obyvateľstva v Európe

Obyvateľstvo v celej EÚ v ostatných desaťročiach starne: je to trend, ktorý bude pokračovať a intenzívnieť. Na nasledujúcom grafe vidieť, že

Vek, ktorý rozdeľuje populáciu na dve početne rovnaké skupiny; to znamená, že polovica ľudí je mladších než tento vek a polovica je staršia. (Zdroj)

sa v posledných desaťročiach výrazne zvýšil a predpokladá sa, že bude aj naďalej rásť.

Priemerný vek : EÚ priemer medzi 1960 a 2060

Starnutie obyvateľstva kráča ruka v ruke so starnutím pracovnej sily. Na trh práce vstupuje menej mladých ľudí, zatiaľ čo podiel starších ľudí (vo veku 55 – 64 rokov) na pracovnej sile rastie.

 Vekové zloženie pracujúcej populácie (1990-2060)

Kľúčové výzvy

Demografické zmeny opísané vyššie predstavujú pre organizácie také kľúčové výzvy ako napríklad: 

  • získanie mladých pracovníkov zo zmenšujúceho sa trhu práce,
  • udržanie rastúceho podielu skúsených starších pracovníkov,
  • úprava pracovísk, aby sa zabezpečila produktivita, a
  • zachovanie a modernizácia celkovej základne vedomostí a zručností.

Výhody pracovnej sily s rozmanitým vekovým zložením

Pracovná sila s rozmanitým vekovým zložením prináša na pracovisko popri výzvach aj mnoho výhod vrátane:

  • pracovná sila s rozmanitým vekovým zložením pomáha organizáciám prispôsobiť sa požiadavkám rovnako rozmanitej zákazníckej základne a rozmanitých potrieb zákazníkov, 
  • pracovníci rôzneho veku a pohlavia prinášajú rozmanité pohľady a talenty,
  • rozmanitosť posilňuje tvorivosť a inovácie, napomáha riešenie problémov a poskytuje väčšie príležitosti na zdieľanie znalostí medzi generáciami, 
  • organizácie s pracovnou silou s rozmanitým vekovým zložením dokážu lepšie reagovať na rýchlo sa meniace okolnosti, keďže maximalizujú potenciál svojich ľudských zdrojov a
  • pracovná sila s rozmanitým vekovým zložením zlepšuje celkovú výkonnosť organizácie a poskytuje väčšiu schopnosť zvládnuť meniace sa role a úlohy.

Aby organizácie mali maximálny osoh z pracovnej sily s rozmanitým vekovým zložením, musia prijať proaktívny prístup k vekovému manažmentu. Vyžaduje to lepšie pochopenie starnutia a zmien, ktoré to pre jednotlivca znamená, a rozdielov v motivácii a očakávaniach rôznych vekových skupín, ako je vysvetlené ďalej. 

Riadenie ľudí rôznych generácií na pracovisku

Na pracoviskách sú viac než kedykoľvek predtým pracovníci rôznych generácií s ich vlastnými skúsenosťami, pohľadmi, hodnotami a predstavami ako aj líšiacimi sa potrebami a očakávaniami. V skupinách ľudí určitého veku sa podľa výskumných pracovníkov skúmajúcich ľudské správanie vyvinú na základe zdieľaných skúseností niektoré spoločné charakteristiky. 

Uvedomenie si rozdielov medzi generáciami a lepšie pochopenie starnutia a zmien, ktoré prináša, pomôže riadiacim pracovníkom čo najlepšie využiť silné stránky a potenciál všetkých generácií. Okrem toho je rovnako dôležité, aby riadiaci pracovníci prejavovali rešpekt, uznanie a ocenenie voči všetkým vekovým kategóriám.

Pri mnohých aspektoch riadenia ľudských zdrojov treba zohľadniť 

potreby a motiváciu rôznych vekových skupín, ako sú:

  • pracovné dohody, 
  • vzdelávanie a profesionálny  postup,
  • systémy odmeňovania a 
  • plánovanie nástupníctva. 

Starnutie pracovnej sily a s tým súvisiace problémy prinášajú zmenu do stratégií ľudských zdrojov a nový prístup k vekovému manažmentu na pracovisku. Informovanosť o problematike veku v oblasti riadenia ľudských zdrojov pomôže maximalizovať prínosy rozmanitejšej pracovnej sily a využiť príležitosti, ktoré takáto rozmanitosť prináša. Odborníci na riadenie ľudských zdrojov zohrávajú kľúčovú úlohu pri formulovaní a realizácii pozitívnych politík vekového manažmentu.

Prečítajte si viac o riadení pracovísk s rozmanitým vekovým zložením (téma 2)

Čo potrebujeme vedieť o starnutí? (ďalšia časť)