Co je to řízení věkové struktury (age management)?

OSH Professional

2: Zdravé pracoviště pro všechny věkové skupiny

Co je to řízení věkové struktury (age management)?

Řízení věkové struktury  (tz. age management) je součástí řízení lidských zdrojů konkrétně zohledňující potřeby stárnoucí pracovní síly. Řízení věkové struktury je holistické, mezigenerační a celoživotní.

Prvky  řízení věkové struktury

Následující úsek představuje různé prvky řízení věkové struktury, včetně jejich popisu a odkazu na další informace.

  • Nábor: nábor zaměřený na dovednosti a zkušenosti, který se vyhýbá věkové diskriminaci a podporuje věkovou rozmanitost, výhodnou pro celou organizaci. Více viz (řízení lidských zdrojů)
  • Předávání znalostí, odborné kurzy a

    Celoživotní vzdělávání zahrnuje vzdělávací aktivity během celého života, zaměřené na zlepšení dovedností, znalostí a kompetencí. Je to široce pojímaný koncept, který pružně zahrnuje celou řadu typů vzdělávání dostupné člověku v určité době a na určitém místě. Celoživotní vzdělávání zahrnuje celé spektrum  formálního i neformálního vzdělávání. (Zdroj)

    :
    Pracovníci by v každém věku měli mít přístup k zvyšování své kvalifikaci tak, aby mohli zlepšovat své znalosti a dovednosti.  To je zvláště relevantní v kontextu měnících se způsobů výkonu práce a zavádění nových technologií. Více viz (řízení lidských zdrojů)
  • Profesní rozvoj: profesní rozvoj by měl být pojímán v kontextu celé délky pracovního života, s ohledem na sladění schopností a kvalifikace pracovníka s nároky pracovního místa. Více viz (řízení lidských zdrojů)
  • Pružná pracovní doba: využití pružné pracovní doby bere ohled na různé potřeby různých věkových skupin a pomáhá nastolit lepší soulad mezi osobním a pracovním životem. Více viz (řízení lidských zdrojů)
  • Podpora zdraví na pracovišti je výsledkem společných snah ze strany zaměstnanců, zaměstnavatelů a společnosti, zaměřených na zlepšení zdravotního stavu a duševní pohody lidí v práci. K dosažení cíle je třeba přijmout opatření v oblasti (1) organizace práce, (2) aktivní participace pracovníků, (3) podpory osobního rozvoje. (Zdroj)

    :
    lepší organizace práce a lepší pracovní prostředí přispívá k lepšímu zapojení pracovníků, zlepšuje mezilidské vztahy a přispívá k profesnímu rozvoji. Více viz (další téma)
  • Bezpečnost a ochrana zdraví při práci: zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro pracovníky v každém věku na základě vyhodnocení rizik a následně úpravy pracoviště (další část)
  • Obměna práce a přeřazení: rozvržení práce tak, aby se pracovníci střídali na jednom či dvou místech v pravidelných a předem plánovaných intervalech. Více viz (řízení lidských zdrojů)
  • Ukončení pracovního poměru a odchod do důchodu: podpora starších pracovníků při plánovaní odchodu do důchodu. Více viz (řízení lidských zdrojů)

Další část je zaměřena na bezpečnost a ochranu zdraví při práci v kontextu řízení věkové struktury, probírá také otázku

Hodnocení rizik představuje jedno ze stádií řízení BOZP, umožňující identifikovat potenciální rizika a nebezpečí, jímž jsou pracovníci vystaveni, a následně na ně zareagovat přijetím potřebných ochranných a preventivních opatření. Je to dynamický proces umožňující organizaci aktivně řídit pracovní rizika. (Zdroj)

a následně úprav pracoviště s ohledem na potřeby různých věkových skupin.