Nábor, profesní rozvoj a převedení na jinou práci

HR Manager

2: Podpora zdraví na pracovišti pro pracovníky v každém věku

Nábor, profesní rozvoj a převedení na jinou práci

Nábor

Dobrý postup při  řízení věkové struktury při náboru pracovníků zajišťuje starším uchazečům rovný přístup k nabízeným pracovním místům a vylučuje přímou i nepřímou diskriminaci. Pokud organizace vytvoří při náboru podmínky pro pracovníky všech věkových skupin, mohou plně využít této příležitosti pro výběr jednotlivců s konkrétními vlohami, dovednostmi a schopnostmi. Pracovní síla, v níž jsou vyváženě zastoupeni mladí a zkušení pracovníci (stejně tak jako muži a ženy a zástupci   různých etnických skupin), je schopna lépe odolávat rychlému tempu změn v podnikání a rostoucí konkurenci.

Zohlednění věkové diverzity při náboru zaměstnanců přináší následující výhody:

  • Množina potenciálních talentů je větší: Tam, kde je nábor založen na objektivních kritériích dosaženého úspěchu, je možné oslovit větší množinu kandidátů.
  • Lepší přizpůsobivost: na globálních trzích mají organizace s rozmanitou pracovní silou lepší šance vyrovnat se s problémy a reagovat na změny v podnikatelském prostředí.
  • Sdílení znalostí: interakci mezi zástupci různých generací, životních zkušeností a původu umožňuje podělit se o zkušenost, je motivující  a přispívá k inovacím.
  • Lepší schopnost oslovit různé skupiny zákazníků: zvláště s ohledem na potřeby stárnoucí populace.

Profesní rozvoj

Dobré řízení profesního rozvoje znamená nabízet pracovníkům všech věkových skupin příležitost k dalšímu profesnímu rozvoji (nikoliv pouze ve smyslu kariérního postupu). Profesní rozvoj je úzce navázán na prohlubování profesní kvalifikace, odbornou přípravu a rozvoj dovedností, a v nejlepším případě bývá nedílnou součástí plánování profesního rozvoje (další část).

Plánování a práce na profesním rozvoji jsou zvláště důležité u povolání, která vyžadují velkou fyzickou či duševní zátěž, jež pracovník nebude schopen snášet se stejnou výkonností až do důchodu. Zásadní pro profesní rozvoj každého pracovníka je možnost vykonávat úkoly odpovídající jeho zkušenostem a znalostem.

Mezi příklady toho, jak mohou organizace podpořit profesní rozvoj starších pracovníků, patří:

  • Zavedení konkrétních opatření a postupů podporujících profesní rozvoj starších pracovníků, ať už prostřednictvím povýšení či převedení na jinou práci. Obojí je důležité pro zachování motivace a výkonu starších pracovníků.
  • Nalézt prostor pro diskusi o profesním rozvoji a kariérním postupu a tím motivovat starší pracovníky k tomu, aby sami uvažovali o svém profesním a kariérním rozvoji. V návaznosti na jejich kariérní plány je pak možné podporovat relevantní dovednosti  a chybějící kvalifikaci a  udržet si tak  kvalitní pracovníky.

Střídání  pracovní náplně a přeřazení na jinou práci

Střídání pracovní náplně umožňuje měnit  v pravidelných intervalech jednu či více pracovních pozic. Pokud je tato technika dobře naplánována, stává se přínosem jak pro pracovníka, tak pro organizaci.

Mezi cíle a/nebo přínosy obměny pracovní náplně patří:

  • Možnost nasbírat různé pracovní zkušenosti, osvojit si širší škálu dovedností, zvýšit míru uspokojení z práce a motivaci, a v neposlední řadě také zlepšit produktivitu
  • Rozvoj různých dovedností a kompetencí, posílení zaměstnatelnosti
  • Využití pro plánování náhrad ta pracovníky
  • Zmírnění pracovní zátěže a stresu v důsledku monotónních či opakujících se úkonů
  • Omezení fyzické zátěže, stresu a jednostranné únavy svalového či šlachového aparátu, a následně snížení rizika vzniku/závažnosti úrazů na pracovišti.

Obměna pracovní náplně neeliminuje  rizika na pracovišti, ale přispívá k jejich rovnoměrnějšímu rozdělení mezi větší skupinu lidí. Rizika a nebezpečí zjištěná v procesu

Hodnocení rizik představuje jedno ze stádií řízení BOZP, umožňující identifikovat potenciální rizika a nebezpečí, jímž jsou pracovníci vystaveni, a následně na ně zareagovat přijetím potřebných ochranných a preventivních opatření. Je to dynamický proces umožňující organizaci aktivně řídit pracovní rizika. (Zdroj)

je nutné nejdříve omezit či eliminovat.

Následující prvky by měly být brány v potaz při přípravě programu střídání pracovní náplně či přeřazení na jiné pracoviště:

  • Provázání obměn pracovního zařazení a přeřazení s prvky bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti. 
  • Zahrnutí plánu obměn do plánu odborné přípravy a profesního rozvoje
  • Zahrnutí pracovníka do přípravy plánu obměn pracovního  zařazení
  • Zajištění odborné přípravy tam, kde je to nutné