Účinné politiky návratu do práce

HR Manager

4: Návrat do práce

Účinné politiky návratu do práce

Účinné politiky návratu do práce majú tieto spoločné prvky:

  • Monitorovanie chorobnosti a procesov: Sledovanie práceneschopnosti z dôvodu choroby je dôležité pre určenie miesta, kde je potrebné konať. Stanovenie jasných cieľov pre procesy návratu do práce (napr. revidované pracovné ciele, zníženie nákladov na nemocenské dávky a pod.) pomáha zistiť, kde celý proces funguje a kde je potrebné jeho zlepšenie.    
  • Posilnenie podporujúceho pracoviska: Návrat do práce je koncept, ktorý zahŕňa všetky postupy a iniciatívy usilujúce o uľahčenie reintegrácie do pracoviska osôb, u ktorých došlo k zníženiu pracovnej schopnosti alebo spôsobilosti či už z dôvodu invalidity, choroby alebo starnutia. treba prediskutovať otvoreným a podporujúcim spôsobom. Otvorená komunikácia s pracovníkmi povzbudzuje k včasnejšiemu nahlasovaniu zdravotných problémov, čo výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úspešného výsledku. Dôvody pre úpravu pracoviska vracajúcich sa pracovníkov je potrebné oznámiť kolegom, pri čom sa rešpektuje dôvernosť. 
  • Predchádzanie opakujúcich sa ochorení alebo zranení: Pracujte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti z oblasti pracovného lekárstva, aby ste pochopili základné príčiny opakujúcich sa ochorení alebo zranení a prijmite opatrenia na nápravu. 
  • Zabezpečenie konzistentnej komunikácie: Udržiavajte úzky kontakt s pracovníkom a ďalšími osobami zapojenými do celého procesu návratu do práce. V závislosti od situácie a firmy to môže zahŕňať zamestnávateľa, bezpečnostného technika, zdravotnú poisťovňu a akýchkoľvek poskytovateľov liečebnej rehabilitácie či rehabilitácie na výkon povolania (so zohľadnením lekárskeho tajomstva). 
  • Zváženie praktických opatrení na podporu vracajúceho sa pracovníka: Prediskutujte potreby pracovníka skôr, než sa vráti. Pripravte, pokiaľ je to uskutočniteľné, plán možnej úpravy pracovných podmienok na uspokojenie týchto potrieb. Medzi zmeny pracoviska patria úpravy pracovného stanovišťa, pružnejšie rozvrhy prace, napríklad na odchod na ošetrenie alebo návštevu lekára, či zníženie pracovných cieľov.   
  • Podporovanie udržateľnosti: Keď sa zranený alebo chorý zamestnanec vráti do práce, zabezpečte, že s ním pravidelne preverujete dosiahnutý pokrok. Povzbudzujte ho k tomu, aby hovoril o dopade úprav pracoviska a akejkoľvek ďalšej podpore, ktorú by mohol potrebovať. Taktiež mu treba pripomínať, že vás majú aktuálne informovať o zmenách svojho zdravotného stavu, aby ich bolo možné riešiť.

Príklady osvedčených postupov