Nábor, profesionálny (kariérny) postup a preradenie

HR Manager

2: Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie

Nábor, profesionálny (kariérny) postup a preradenie

Nábor 

Osvedčené postupy vekového manažmentu pri nábore znamenajú zabezpečiť rovnaký prístup starších pracovníkov k dostupným pracovným miestam a nepripustiť priamu či nepriamu diskrimináciu potenciálnych žiadateľov. Zahrnutím vekovej rozmanitosti do stratégie náboru môžu organizácie v plnej miere využiť príležitosti na výber osôb s konkrétnymi talentmi, skúsenosťami a perspektívami z rôznych vekových skupín. Pracovná sila s vyváženosťou mladosti a zrelosti (rovnako ako pohlaví a etnického pôvodu) dokáže najlepšie reagovať na rýchlo sa meniace podnikateľské prostredie a zvýšenú konkurenciu.

Veková rozmanitosť pri nábore má nasledujúce výhody:

  • Prístup k väčšiemu fondu talentov: Ak organizácie vychádzajú pri nábore a výbere z objektívnych kritérií postavených na zásluhách, môžu čerpať zo širšieho fondu kandidátov.
  • Zvýšená prispôsobivosť: Na dnešnom globálnom trhu budú organizácie s rozmanitou pracovnou silou lepšie vybavené na zvládanie podnikateľských výziev a meniacich sa ekonomických podmienok.
  • Spoločné využívanie poznatkov: Interakcia medzi ľuďmi rôznych generácií, s rôznou históriou a skúsenosťami napomáha zdieľanie znalostí, ďalšie inovácie a motiváciu.
  • Lepšia prispôsobivosť rozmanitosti zákazníkov: najmä vo vzťahu k potrebám starnúcej populácie. 

Profesionálny (kariérny) postup:

Dobrá prax v kariérnom postupe znamená poskytnúť príležitosti na profesionálny postup (nielen hierarchický) pracovníkom všetkých vekových kategórií vrátane starších pracovníkov. Profesionálny (kariérny) postup je úzko spojený s odborným rozvojom, odbornou prípravou a rozvojom zručností. Najlepšie riešenie je začlenenie odbornej prípravy a rozvoja zručností do plánovania profesionálneho (kariérneho) postupu. Viac informácií o odbornej príprave a rozvoji zručností nájdete tu (ďalšia časť).

Profesionálny (kariérny) postup a jeho plánovanie sú mimoriadne dôležité pre pracovné zaradenia s ťažkou fyzickou alebo duševnou záťažou, v ktorých pracovníci nemusia byť schopní zotrvať až do dôchodkového veku. Ústredným bodom profesionálneho (kariérneho) postupu každého pracovníka je plnenie pracovných úloh, ktoré využívajú jeho skúsenosti a znalosti. 

Príklady možností, ktorými môže organizácia podporiť profesionálny (kariérny) postup starších pracovníkov: 

  • Vypracovanie špecifických zásad a postupov, ktoré podporujú profesionálny (kariérny) postup starších pracovníkov. Výsledkom môže byť povýšenie, zatiaľ čo v iných prípadoch to môže byť prechod na iné ale vhodné pracovné zaradenie (preradenie). Oboje môže byť dôležité pre udržanie starších pracovníkov a zvyšovanie ich motivácie a výkonu.
  • Poskytujú možnosti na prediskutovanie profesionálnej (kariérnej) dráhy a profesionálnych cieľov a pomáhajú motivovať starších pracovníkov k plánovaniu zmien v profesionálnom (kariérnom) postupe. Ich zladenie s odbornou prípravou v relevantných zručnostiach môže pomôcť vyplniť chýbajúce zručnosti a súčasne udržať cenených zamestnancov.

Rotácia pracovného zaradenia a preradenie

Rotácia pracovného zaradenia je metóda tvorby pracovného zaradenia, ktorá umožňuje pracovníkom prechod medzi dvoma alebo viacerými pracovnými zaradeniami plánovaným spôsobom v pravidelných intervaloch. Ak je rotácia pracovného zaradenia dobre naplánovaná, je prínosom pre pracovníkov ako aj organizáciu.

Medzi ciele resp. výhody rotácie pracovného zaradenia patrí:

  • vystavenie pracovníkov rôznym skúsenostiam a širšej škále zručností, aby sa zvýšila spokojnosť z práce a motivácia ako aj produktivita, 
  • rozvíjanie rôznych zručností a spôsobilostí, aby sa pracovníci odborne pripravili na rôzne práce a zvýšila ich

    Zamestnateľnosť možno definovať ako ‘spôsobilosť zamestnateľnosti’ alebo ‘kombinácia faktorov umožňujúcich prístup k práci, jej udržanie a profesionálny (kariérny) postup’. 

    ,
  • uľahčenie plánovania nástupníctva,
  • zníženie pracovnej záťaže a minimalizovanie následkov stresu, monotónnych alebo opakujúcich sa pracovných úloh a
  • zníženie fyzického stresu, náporu a únavy určitého súboru svalov a šliach a následne prípadov PPPS a ich závažnosti.

Samotná rotácia pracovného zaradenia neodstraňuje rizikové faktory prítomné na pracovisku; len rovnomernejšie rozdeľuje vystavenie rizikám vo väčšej skupine ľudí. Je dôležité si uvedomiť, že nebezpečenstvá a riziká určené pomocou posúdenia rizika sa majú v prvom rade odstrániť alebo minimalizovať. 

Pri vypracovaní rotácie pracovného zaradenia a programu preraďovania treba zohľadniť nasledujúce prvky:

  • prepojenie rotácie pracovného zaradenia a preradenia s riadením bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
  • začlenenie rotácie pracovného zaradenia do odbornej prípravy a profesionálneho postupu,
  • zapojenie pracovníkov do plánovania a vypracovania programov rotácie pracovného zaradenia a
  • v prípade potreby zabezpečenie odbornej prípravy.