Słowniczek
- Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego
Powiązane z pracą
Powiązane z pracą zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego obejmują problemy ze zdrowiem, które dotyczą mięśni, ścięgien, wiązadeł, chrząstek, układu naczyniowego, nerwów lub innych tkanek miękkich i stawów, będących częścią układu mięśniowo-szkieletowego. Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego kojarzone są z powtarzalną i obciążającą pracą. Problemy ze zdrowiem mogą obejmować poczucie dyskomfortu, drobne bóle, poważniejsze choroby, które, z kolei, mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności. (Źródło)
obejmują problemy ze zdrowiem, które dotyczą mięśni, ścięgien, wiązadeł, chrząstek, układu naczyniowego, nerwów lub innych tkanek miękkich i stawów, będących częścią układu mięśniowo-szkieletowego.Powiązane z pracą zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego obejmują problemy ze zdrowiem, które dotyczą mięśni, ścięgien, wiązadeł, chrząstek, układu naczyniowego, nerwów lub innych tkanek miękkich i stawów, będących częścią układu mięśniowo-szkieletowego. Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego kojarzone są z powtarzalną i obciążającą pracą. Problemy ze zdrowiem mogą obejmować poczucie dyskomfortu, drobne bóle, poważniejsze choroby, które, z kolei, mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności. (Źródło)
kojarzone są z powtarzalną i obciążającą pracą. Problemy ze zdrowiem mogą obejmować poczucie dyskomfortu, drobne bóle, poważniejsze choroby, które, z kolei, mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności. (Źródło) - Zagrożenia psychospołeczne
Zagrożenia psychospołeczne to te elementy organizacji, planowania i zarządzania procesami pracy w kontekście społecznym i środowiskowym, które mogą wyrządzić pracownikowi zarówno krzywdę psychiczną, jak i fizyczną. Z zagrożeniami psychospołecznymi wiąże się stres w miejscu pracy, przemoc oraz nękanie w miejscu pracy. (Źródło)
to te elementy organizacji, planowania i zarządzania procesami pracy w kontekście społecznym i środowiskowym, które mogą wyrządzić pracownikowi zarówno krzywdę psychiczną, jak i fizyczną. Z zagrożeniami psychospołecznymi wiąże się stres w miejscu pracy, przemoc oraz nękanie w miejscu pracy. (Źródło) - Zarządzanie wiekiem
Zarządzanie wiekiem to jeden z wymiarów zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. Koncentruje się ono na procesie starzenia się siły roboczej, a ogólniej, na zarządzaniu tym procesem poprzez politykę publiczną lub zbiorowe układy pracy (źródło).
Najważniejsze zasady zarządzania wiekiem obejmują
- koncentrowanie się na prewencji a nie reaktywnym rozwiązywaniu problemów
- skupienie się na całej długości życia zawodowego wszystkich grup wiekowych, nie tylko starszych pracowników
- holistyczne podejście obejmujące wszystkie wymiary, co sprzyja skutecznemu zarządzaniu wiekiem
Najważniejsze zasady zarządzania wiekiem obejmują
- koncentrowanie się na prewencji a nie reaktywnym rozwiązywaniu problemów
- skupienie się na całej długości życia zawodowego wszystkich grup wiekowych, nie tylko starszych pracowników
- holistyczne podejście obejmujące wszystkie wymiary, co sprzyja skutecznemu zarządzaniu wiekiem
- Zatrudnialność
Zatrudnialność można zdefiniować jako “zdolność do bycia zatrudnionym” lub “połączenie czynników dających dostęp do pracy, utrzymania jej i czynienia postępów w karierze”.
można zdefiniować jako “zdolność do bycia zatrudnionym” lub “połączenie czynników dających dostęp do pracy, utrzymania jej i czynienia postępów w karierze”. - Zdolność do pracy
Zdolność do pracy można opisać jako równowagę pomiędzy zasobami danej osoby a czynnikami związanymi z pracą. Na zdolność do pracy wpływa także środowisko poza pracą. Zasoby osobiste obejmują: (1) zdrowie oraz zdolności funkcjonalne; (2) kompetencje i umiejętności; (3) wartości, nastawienie i motywację. Czynniki związane z pracą obejmują zakres pracy, środowisko pracy, organizację pracy i przywództwo. (Źródło)
można opisać jako równowagę pomiędzy zasobami danej osoby a czynnikami związanymi z pracą. NaZdolność do pracy można opisać jako równowagę pomiędzy zasobami danej osoby a czynnikami związanymi z pracą. Na zdolność do pracy wpływa także środowisko poza pracą. Zasoby osobiste obejmują: (1) zdrowie oraz zdolności funkcjonalne; (2) kompetencje i umiejętności; (3) wartości, nastawienie i motywację. Czynniki związane z pracą obejmują zakres pracy, środowisko pracy, organizację pracy i przywództwo. (Źródło)
wpływa także środowisko poza pracą. Zasoby osobiste obejmują: (1) zdrowie oraz zdolności funkcjonalne; (2) kompetencje i umiejętności; (3) wartości, nastawienie i motywację. Czynniki związane z pracą obejmują zakres pracy, środowisko pracy, organizację pracy i przywództwo. (Źródło) - Zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne oznacza świadomość swojego samopoczucia, dzięki której, dana osoba może ocenić swoje zdolności, potrafi radzić sobie ze stresami życia codziennego, wydajnie pracować i wnieść coś do życia społeczności, w której funkcjonuje. (Źródło)
oznacza świadomość swojego samopoczucia, dzięki której, dana osoba może ocenić swoje zdolności, potrafi radzić sobie ze stresami życia codziennego, wydajnie pracować i wnieść coś do życia społeczności, w której funkcjonuje. (Źródło)