Czy wiesz, że...?

Każdy dodatkowy rok edukacji zmniejsza ryzyko demencji o 11 procent.

Pablo Casals, najbardziej znany wiolonczelista na świecie, ćwiczył grę na instrumencie przez 4-5 godzin dziennie, nawet, gdy miał 90 lat. Zapytany, czemu tak ciężko ćwiczy pomimo sędziwego wieku, odpowiedział: „Ponieważ ciągle robię postępy.”

W wieku 71 lat Katsusuke Yanagisawa, emerytowany nauczyciel z Japonii, został najstarszym człowiekiem, który wspiął się na Mount Everest.

Najstarszy czynny lekarz miał 100 lat. Dr Kauromal M. Chandiramani (Indie, ur. 9 maja 1899 r.) pracował jako lekarz rodzinny w Bombaju przez 75 lat.

W wieku 52 lat, mimo walki z cukrzycą i artretyzmem, Ray Kroc zdecydował się stworzyć markę McDonald’s. 82-letni Kroc angażował się w działalność McDonald’s do swojej śmierci w 1984 r.

Znany poeta i pisarz, Johan Wolfgang Goethe, pracował przez całe życie. Ukończył pracę nad swym wybitnym dziełem pt. „Faust” w ostatnim roku swojego życia, mając 82 lata.

Najstarszą osobą na świecie, która uzyskała tytuł doktora, jest 102-letnia kobieta z Niemiec.

Stanisław Kowalski jest najstarszym (104 lata) czynnym atletą biegającym na 100 metrów. W 2014 r., podczas zawodów w Polsce, przebiegł 100 metrów w 32,79 sek.

W wieku 75 lat Barbara Hillary, po pokonaniu nowotworu, została jedną z najstarszych osób, które zdobyły Biegun Północny, i pierwszą czarną kobietą, która to osiągnęła.

Norman Lloyd ma 100 lat i jest hollywoodzkim aktorem filmowym. Najnowszy film z jego udziałem wszedł na ekrany kin w 2015 r. W branży filmowej Lloyd pracuje od ponad 80 lat.

Siedzenie przez pięć godzin dziennie (lub dłużej) może mieć tak samo niekorzystny wpływ na zdrowe, co, wypalenie całej paczki papierosów w ciągu jednego dnia.

Co minutę dwie osoby na świecie obchodzą 60-te urodziny.

Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Global Age Watch, mierzącym społeczny i ekonomiczny dobrostan ludzi starszych. Kolejne miejsce zajmuje Norwegia, za nią plasują się Szwecja, Niemcy i Kanada.

W wieku 89 lat Arthur Rubinstein wykonał jeden ze swoich najwspanialszych recitali w Carnegie Hall.

W Lizbonie (Portugalia) dla osób powyżej 65 r.ż. organizowane są warsztaty z graffiti.

Fauja Singh jest najstarszym maratończykiem na świecie, który po raz ostatni przebiegł maraton w wieku 101 lat. Najstarsza uczestniczka maratonu ma 92 lata i ostatnio przebiegła maraton w czerwcu 2015 r.

Bardziej prawdopodobne jest to, że wypadek przy pracy przydarzy się młodszemu pracownikami, natomiast skutki wypadków na ogół są dużo bardziej poważne (czasami nawet śmiertelne) dla starszych pracowników.

Obecnie na każdą osobę powyżej 65 r.ż. przypadają w Europie 4 osoby w wieku produkcyjnym. Do roku 2060 będą to już tylko dwie osoby.

W 2080 r. 12,3% całej ludności UE będzie miało więcej niż 80 lat, w porównaniu do 5,1% w 2014 r.

W Europie, największy udział osób powyżej 65. roku życia w krajowej populacji obserwuje się we Włoszech (21,4% w 2014 r.), Niemczech (20,8%) i Grecji (20,5%). Co więcej, Włochy są najszybciej starzejącym się państwem w UE.

W wieku 88 lat Michał Anioł stworzył architektoniczne plany dla Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Rzymie.

W 2000 r. na całym świecie było 605 milionów osób w wieku 60 lat i starszych. Do 2050 r. liczba ta ma wzrosnąć do 2 miliardów. To prawie tyle, ile łącznie wynosi ludność Chin, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Spodziewana długość życia nowo narodzonych osób w Europie obecnie jest najwyższa w Hiszpanii (83,2), we Włoszech (82,9) i na Cyprze (82,5). Na Malcie mieszkańcy mogą się spodziewać, że spędzą większą część życia w dobrym zdrowiu (72,7 lat u kobiet i 71,6 u mężczyzn).

Do 2060 r. najszybciej rosnącą grupą ludności w UE będą osoby w wieku 80 lat i starsze

Częściowo stan zdrowia osób starszych wynika z ich dziedzictwa genetycznego, jednak większość zmian można przypisać otoczeniu zarówno fizycznemu, jak i społecznemu oraz wpływowi, jakie owo otoczenie wywiera na możliwości i zachowania zdrowotne osób starszych (dieta, aktywność fizyczna, palenie tytoniu i spożycie alkoholu).

Biologiczne starzenie się jest luźno powiązane z wiekiem kalendarzowym danej osoby. Niektórzy 80-latkowie mają zdolności fizyczne i psychiczne, typowe dla 20-latków.

Zdolności poznawcze, takie jak inteligencja, wiedza, język i umiejętność rozwiązywania złożonych problemów najczęściej przyrastają do 60. roku życia.

Ponad 60 procent osób powyżej 50. lat czuje się tak samo sprawnie, jak na wcześniejszych etapach swojego życia.

Prawie 1 na 5 pracowników powyżej 50. roku życia nie wierzy, że będzie w stanie wykonywać tę samą pracę w wieku 60 lat.

Największym problemem dla pracowników powyżej 55. roku życia w Europie jest to, że bywają wykluczani ze szkoleń i traktowani stereotypowo przez młodszych współpracowników oraz nie mają możliwości stopniowego przechodzenia na emeryturę.

W ciągu najbliższych 50 lat liczba ludności w wieku produkcyjnym w Europie zmaleje o niemal 42 miliony (czyli tyle, ile wynosi prawie cała populacja Hiszpanii).

W 2014 r. najwyższy wskaźnik zatrudnienia osób starszych ( wieku 55-64 lat) w UE odnotowano w Szwecji (74%), Niemczech (65,5%) i Estonii (64%).