Czy wiesz, że...?

W Lizbonie (Portugalia) dla osób powyżej 65 r.ż. organizowane są warsztaty z graffiti.

Najstarszy czynny lekarz miał 100 lat. Dr Kauromal M. Chandiramani (Indie, ur. 9 maja 1899 r.) pracował jako lekarz rodzinny w Bombaju przez 75 lat.

Częściowo stan zdrowia osób starszych wynika z ich dziedzictwa genetycznego, jednak większość zmian można przypisać otoczeniu zarówno fizycznemu, jak i społecznemu oraz wpływowi, jakie owo otoczenie wywiera na możliwości i zachowania zdrowotne osób starszych (dieta, aktywność fizyczna, palenie tytoniu i spożycie alkoholu).

W wieku 89 lat Arthur Rubinstein wykonał jeden ze swoich najwspanialszych recitali w Carnegie Hall.

W wieku 71 lat Katsusuke Yanagisawa, emerytowany nauczyciel z Japonii, został najstarszym człowiekiem, który wspiął się na Mount Everest.

Do 2060 r. najszybciej rosnącą grupą ludności w UE będą osoby w wieku 80 lat i starsze

Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Global Age Watch, mierzącym społeczny i ekonomiczny dobrostan ludzi starszych. Kolejne miejsce zajmuje Norwegia, za nią plasują się Szwecja, Niemcy i Kanada.

Pablo Casals, najbardziej znany wiolonczelista na świecie, ćwiczył grę na instrumencie przez 4-5 godzin dziennie, nawet, gdy miał 90 lat. Zapytany, czemu tak ciężko ćwiczy pomimo sędziwego wieku, odpowiedział: „Ponieważ ciągle robię postępy.”

Spodziewana długość życia nowo narodzonych osób w Europie obecnie jest najwyższa w Hiszpanii (83,2), we Włoszech (82,9) i na Cyprze (82,5). Na Malcie mieszkańcy mogą się spodziewać, że spędzą większą część życia w dobrym zdrowiu (72,7 lat u kobiet i 71,6 u mężczyzn).

Co minutę dwie osoby na świecie obchodzą 60-te urodziny.

Bardziej prawdopodobne jest to, że wypadek przy pracy przydarzy się młodszemu pracownikami, natomiast skutki wypadków na ogół są dużo bardziej poważne (czasami nawet śmiertelne) dla starszych pracowników.

W 2000 r. na całym świecie było 605 milionów osób w wieku 60 lat i starszych. Do 2050 r. liczba ta ma wzrosnąć do 2 miliardów. To prawie tyle, ile łącznie wynosi ludność Chin, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Siedzenie przez pięć godzin dziennie (lub dłużej) może mieć tak samo niekorzystny wpływ na zdrowe, co, wypalenie całej paczki papierosów w ciągu jednego dnia.

W 2014 r. najwyższy wskaźnik zatrudnienia osób starszych ( wieku 55-64 lat) w UE odnotowano w Szwecji (74%), Niemczech (65,5%) i Estonii (64%).

W wieku 88 lat Michał Anioł stworzył architektoniczne plany dla Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Rzymie.

Norman Lloyd ma 100 lat i jest hollywoodzkim aktorem filmowym. Najnowszy film z jego udziałem wszedł na ekrany kin w 2015 r. W branży filmowej Lloyd pracuje od ponad 80 lat.

W ciągu najbliższych 50 lat liczba ludności w wieku produkcyjnym w Europie zmaleje o niemal 42 miliony (czyli tyle, ile wynosi prawie cała populacja Hiszpanii).

W Europie, największy udział osób powyżej 65. roku życia w krajowej populacji obserwuje się we Włoszech (21,4% w 2014 r.), Niemczech (20,8%) i Grecji (20,5%). Co więcej, Włochy są najszybciej starzejącym się państwem w UE.

W wieku 75 lat Barbara Hillary, po pokonaniu nowotworu, została jedną z najstarszych osób, które zdobyły Biegun Północny, i pierwszą czarną kobietą, która to osiągnęła.

Największym problemem dla pracowników powyżej 55. roku życia w Europie jest to, że bywają wykluczani ze szkoleń i traktowani stereotypowo przez młodszych współpracowników oraz nie mają możliwości stopniowego przechodzenia na emeryturę.

W 2080 r. 12,3% całej ludności UE będzie miało więcej niż 80 lat, w porównaniu do 5,1% w 2014 r.

Stanisław Kowalski jest najstarszym (104 lata) czynnym atletą biegającym na 100 metrów. W 2014 r., podczas zawodów w Polsce, przebiegł 100 metrów w 32,79 sek.

Prawie 1 na 5 pracowników powyżej 50. roku życia nie wierzy, że będzie w stanie wykonywać tę samą pracę w wieku 60 lat.

Obecnie na każdą osobę powyżej 65 r.ż. przypadają w Europie 4 osoby w wieku produkcyjnym. Do roku 2060 będą to już tylko dwie osoby.

Najstarszą osobą na świecie, która uzyskała tytuł doktora, jest 102-letnia kobieta z Niemiec.

Ponad 60 procent osób powyżej 50. lat czuje się tak samo sprawnie, jak na wcześniejszych etapach swojego życia.

Każdy dodatkowy rok edukacji zmniejsza ryzyko demencji o 11 procent.

Znany poeta i pisarz, Johan Wolfgang Goethe, pracował przez całe życie. Ukończył pracę nad swym wybitnym dziełem pt. „Faust” w ostatnim roku swojego życia, mając 82 lata.

Zdolności poznawcze, takie jak inteligencja, wiedza, język i umiejętność rozwiązywania złożonych problemów najczęściej przyrastają do 60. roku życia.

Fauja Singh jest najstarszym maratończykiem na świecie, który po raz ostatni przebiegł maraton w wieku 101 lat. Najstarsza uczestniczka maratonu ma 92 lata i ostatnio przebiegła maraton w czerwcu 2015 r.

W wieku 52 lat, mimo walki z cukrzycą i artretyzmem, Ray Kroc zdecydował się stworzyć markę McDonald’s. 82-letni Kroc angażował się w działalność McDonald’s do swojej śmierci w 1984 r.

Biologiczne starzenie się jest luźno powiązane z wiekiem kalendarzowym danej osoby. Niektórzy 80-latkowie mają zdolności fizyczne i psychiczne, typowe dla 20-latków.