Kāpēc ir svarīgi pievērsties jautājumam par atgriešanos darbā?
Ņemot vērā darbaspēka novecošanu, problēmu risināšana attiecībā uz cilvēku atgriešanos darbā pēc ilgstošas slimošanas vai traumas, kļūst par cilvēkresursu nodrošināšanas būtisku daļu. Vērtīgu un pieredzējušu darbinieku saglabāšana ir ievērojams ieguvums organizācijai, pat ja tādēļ ir īpaši jāpielāgo darba vieta.
Ir svarīgi ieviest skaidras nostādnes attiecībā uz atgriešanos darbā, kas ir iekļautas citās nostādnēs, kuras attiecas uz darba aizsardzību, prombūtnes slimības dēļ pārvaldību un invaliditāti. Šādās nostādnēs nosaka:
- iesaistīto pušu lomas un pienākumus,
- procedūras saziņai ar darbinieku; un
- pasākumus darba vietas pielāgošanai, kas sekmē darbinieku atgriešanos.
Balstoties uz šīm nostādnēm, darba devējam, darbiniekiem, darba aizsardzības speciālistam un personāla speciālistiem ir kopīgi jārīkojas, plānojot un īstenojot savlaicīgu, īstenojamu un efektīvu atgriešanos darbā.
Savlaicīga rīcība
Ciktāl iespējams, reintegrācija darba vietā ir jāapsver jau iespējami agrākā ārstēšanās stadijā (ievērojot ārstniecības konfidencialitāti) vai sasaistē ar ārstniecisko rehabilitāciju vai ergoterapiju, ņemot vērā konkrētā darbinieka situāciju. Jo ilgāka ir prombūtne slimības dēļ, jo vairāk šķēršļu darbinieki piedzīvo saistībā ar atgriešanos darbā un jo mazākas ir viņu iespējas sekmīgi atgriezties darbā.