Efektīvas nostādnes attiecībā uz atgriešanos darbā
Efektīvas nostādnes attiecībā uz atgriešanos darbā parasti aptver šādus elementus.
- Pārraudzīt saslimstības rādītājus un procesus. Pārraudzīt darba kavējumus slimības dēļ ir svarīgi, lai konstatētu, kad un vai ir jārīkojas. Skaidru mērķu noteikšana attiecībā uz atgriešanos darbā (piemēram, pārskatīti darba mērķiutt.) palīdz konstatēt, vai process norit veiksmīgi un kur tas ir jāuzlabo.
- Veicināt labvēlīgu darba vietu. Atgriešanās darbā ir jēdziens, kas ietver visas darbības, kuru mērķis ir nodrošināt cilvēku, kam invaliditātes, slimības vai novecošanas dēļ ir mazinājušās darbaspējas, reintegrāciju darba vietā. ir jāapspriež atklātā un labvēlīgā gaisotnē. Atklāta saziņa ar darbiniekiem iedrošina laikus ziņot par veselības problēmām, un tas ievērojami palielina sekmīga iznākuma iespējamību. Veicot darba vietas pielāgošanu darbinieku atgriešanās vajadzībām, darba kolēģi ir jāinformē par pielāgošanas iemesliem, vienlaikus ievērojot konfidencialitāti.
- Novērst atkārtošanos. Sadarbojieties ar arodveselības speciālistiem, lai izprastu saslimšanas vai traumas atkārtošanās iemeslus, un veiciet pretpasākumus.
- Nodrošināt pastāvīgu saziņu. Pastāvīgi sazinieties ar darbinieku un citām iesaistītajām pusēm visā darbā atgriešanās gaitā. Atkarībā no situācijas un uzņēmuma, iesaistītās puses var būt darba devējs, darba aizsardzības speciālists, visi ārstnieciskās rehabilitācijas vai ergoterapijas pakalpojumu sniedzēji (ievērojot ārstniecības konfidencialitāti).
- Apsvērt praktiskus pasākumus tāda darbinieka atbalstam, kurš atgriežas. Ar darbinieku pārrunājiet viņa vajadzības, pirms viņš atgriežas. Ciktāl iespējams, kopīgi vienojieties par plānu, saskaņā ar kuru būtu pielāgojami darba apstākļi, lai piemērotos minētajām vajadzībām. Izmaiņas darba vietā ietver darbstacijas pielāgošanu, elastīgāku darba grafiku, piemēram, procedūru vai ārsta apmeklēšanas vajadzībām, vai darba mērķu samazināšanu.
- Sekmēt ilgtspēju. Kad darbinieks pēc traumas vai slimības ir atgriezies darbā, regulāri sazinieties ar viņu, lai pārliecinātos par tālāko attīstību. Iedrošiniet darbinieku pārrunāt, kāda ietekme ir izmaiņām darba vietā un kāds papildu atbalsts viņam būtu vajadzīgs. Darbiniekam arī jāatgādina, ka viņam ir jāinformē jūs par turpmākām veselības stāvokļa izmaiņām, lai būtu iespējams atbilstoši rīkoties.