Kā nodrošināt sekmīgu atgriešanos darbā?

Employer

4: Atgriešanās darbā

Kā nodrošināt sekmīgu atgriešanos darbā?

Savlaicīgu atgriešanos darbā pēc traumas vai slimības var sekmēt šādi elementi: 

  • Izstrādāt nostādnes attiecībā uz atgriešanos darbā. Darba devējiem ir ieteicams izstrādāt nostādnes attiecībā uz atgriešanos darbā, iekļaujot tās nostādnēs, kas attiecas uz darba aizsardzību, prombūtnes slimības dēļ pārvaldību un invaliditāti. Nostādnēs var detalizēti paredzēt, piemēram, iesaistīto pušu lomas un pienākumus, procedūras saziņai ar darbinieku un pasākumus darba vietas pielāgošanai. 
  • Rīkoties savlaicīgi. Izredzes uz sekmīgu atgriešanos darbā ir daudz lielākas, ja pasākumus veic prombūtnes perioda sākumposmā. Pasākumiem jābūt vērstiem uz piemērošanos darbinieku veselības problēmām tā, lai viņi var atgriezties darbā, cik drīz vien iespējams.
  • Individuāli risinājumi. Darbinieku reintegrācijas pasākumi būtu jāpielāgo viņu vajadzībām un spējām, un tiem nevajadzētu būt universāli piemērojamiem. Saīsinot darba laiku, pielāgojot darbstacijas un nosakot darba prasības, būtu jāņem vērā tas, ko indivīds spēj paveikt.
  • Pievērst uzmanību tam, ko spēj, nevis nespēj. Lai gan spēja strādāt, iespējams, vairs nav tāda pati, ir noderīgāk pievērst uzmanību cilvēka saglabātajām prasmēm un spējām un attiecīgi mainīt darba uzdevumus.
  • Visaptveroši pasākumi. Veicot pasākumus attiecībā uz atgriešanos darbā, būtu jāievēro plašāks apstākļu kopums. Būtu jāņem vērā viss – no apstākļiem darba vietā līdz sociālajiem un personīgajiem faktoriem (piemēram, ārstēšanās procedūru nolūkos nepieciešamā pārvietošanās, sadarbība starp darba kolēģiem utt.). 
  • Saziņa un kopīgs mērķis. Sekmīgā procesā, ar ko nodrošina atgriešanos darbā, piedalās dažādi cilvēki – gan darbinieks, darba devējs, personāla speciālists un darba aizsardzības speciālists, gan arī ārstējošais ārsts un apmācību organizācijas. Lai gan katram procesā iesaistītajam ir dažādi pienākumi, visiem iesaistītajiem vajadzētu būt kopīgam mērķim, proti, nodrošināt ātru, efektīvu un ilgtspējīgu atgriešanos darbā.

Plašāka informācija par darba pasākumiem saistībā ar atgriešanos darbā (darba aizsardzības speciālista modulis)

Labas prakses piemēri