Darba aizsardzība un atgriešanās darbā

OSH Professional

4: Atgriešanās darbā

Darba aizsardzība un atgriešanās darbā

Katra konkrētā situācija ir jāskata atsevišķi, un ievērojami atšķirsies arī īstenojamie darba aizsardzības pasākumi. Darbiniekiem var būt vajadzīga ārstnieciskā

Rehabilitācija ir process, kura mērķis ir sniegt cilvēkiem iespēju atgūt un saglabāt savas fiziskās, maņu, intelektuālās, psiholoģiskās un sociālās funkcijas optimālā līmenī.

(piemēram, fizioterapija), Ergoterapijas mērķis ir palīdzēt cilvēkiem, kuriem ir fiziski vai garīgi traucējumi, vai cilvēkiem ar invaliditāti, pārvarēt šķēršļus attiecībā uz nodarbinātību (darba iegūšanu, turpināšanu vai atgriešanos darbā) vai citu lietderīgu nodarbošanos. (piemēram, ja darbinieks vairs nespēj veikt iepriekšējo darbu, var būt vajadzīga apmācība jaunu prasmju apguvei) vai darba vietas pielāgošana, kas balstīta uz fiziskās slodzes novērtējumu, vai arī darba laika pielāgošana, lai mazinātu nogurumu vai pielāgotos vajadzībai pārvietoties transportā sastrēgumstundās.

Risku novērtēšanas loma

Darba aizsardzības speciālisti var nodrošinātu sekmīgu atgriešanos darbā, veicot risku novērtēšanu, kad darbinieks atgriežas darbā pēc slimības vai traumas vai ja darbiniekam ir veselības problēmas, kurām varētu būt ietekme uz darbu vai kuras varētu ietekmēt darbs. Tālāk minēti tādu aspektu piemēri, kuri jāņem vērā risku novērtēšanā.

  • Vai darba turpināšana tajā pašā darba vietā pasliktinās darbinieka veselību (piemēram, darba slodze, darbs maiņās)?
  • Vai slimība vai trauma ir ietekmējusi darbinieka spēju droši un efektīvi veikt attiecīgo darbu (piemēram, ja pastāv reiboņa vai samaņas zaudēšanas iespējamība, attiecīgajam darbiniekam nevajadzētu veikt darbu augstumā)?
  • Vai darbinieks regulāri piedalās dažādās rehabilitācijas un ārstniecības procedūrās? 
  • Vai darbinieks lieto zāles, kurām ir iespējama ietekme uz drošu darba veikšanu?

Darba vietas pielāgošana

Darba vietā var veikt pagaidu pielāgošanu līdz cilvēks izveseļojas. Ja traumai vai slimībai ir paliekoši ierobežojošas sekas, jāapsver ilgtermiņa pasākumi un darba vietas pielāgošana, kuros ņem vērā zudušās

Darbaspējas var raksturot kā līdzsvaru starp indivīda resursiem un ar darbu saistītiem faktoriem. Darbaspējas ietekmē arī vide ārpus darba. Indivīda resursi ietver šādus elementus: 1) veselība un funkcionālās spējas; 2) kompetence un prasmes; 3) vērtības, attieksme un motivācija. Darbs ietver darba saturu, darba vidi, darba organizāciju un vadību. (Avots)

.

Izmaiņas darba vietā – piemēri:

  • darbstacijas pielāgošana (piemēram, pārkalibrējot aprīkojumu, lai uzlabotu drošību, vai uzlabojot piekļuvi darba telpām);
  • elastīgāks darba grafiks (piemēram, procedūru vai ārsta apmeklēšanas vajadzībām); un
  • samazinot darba slodzi (piemēram, nodrošinot citu darbu).

Sekmīgas darbā atgriešanās elementi (cilvēkresursu modulis)

Labas prakses piemēri