Здраве и безопасност на работното място в контекста на застаряваща работна сила

Employer

2: Здравословни работни места за всички възрасти

Здраве и безопасност на работното място в контекста на застаряваща работна сила

Правно задължение

Законът за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ,1997) напълно транспонира Рамковата Директива  89/391 / ЕО и урежда правата и задълженията на държавата, работодателите и на работниците за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд за всички.

Според Кодекса на труда и ЗЗБУТ работодателите имат задължение да осигуряват здравето и безопасността на персонала във всички аспекти, свързани с труда. Това включва оценка на риска за здравето и безопасността на заетите и адаптиране на работата  към индивида. 

Законът за защита от дискриминация задължава работодателите и да  третират еднакво работниците и забранява дискриминацията въз основа на възраст  или  увреждане. Законът не само предпазва възрастните хора от дискриминация на работното място, но и насърчава работодателите да предприемат действия, за да ги подкрепят и да включат потребностите  им  в цялостната си политика.

За да бъде обаче в състояние да гарантира  на практика пълно равенство,  принципът за равно третиране не  пречи на  работодателите  да предприемат конкретни мерки за предотвратяване или компенсиране на  неравностойно  положение, свързано с  възраст  или увреждане. Това включва мерки  за защита на здравето и безопасността на работното място или насочени към насърчаване на интеграцията на по-възрастните хора или хората с увреждания  в работната среда.  

Отчитане на възрастта и многообразието  при оценките на риска

Оценката на  риска е крайъгълен камък на ефективното управление на здравето и безопасността. Когато се правят оценки на риска, е важно да се отчита многообразието на работната сила и да се обръща специално внимание на работниците, които са особено уязвими: младите работници, по-възрастните работници, хората с увреждания и жените.  

Възрастта е един от аспектите на многообразието и при оценката на риска е необходимо да се отчитат специфичните фактори, свързани с възрастта. Рисковете при младите работници включват липса на опит, докато  рисковете при възрастните се свързват с потенциалните промени  на функционалните способности.  

Между отделните индивиди съществуват значителни разлики по отношение на здравето и  годността и с възрастта тези разлики се увеличават, поради това не бива да се правят допускания само въз основа на възрастта. 

Някои ключови елементи, които следва да бъдат отчитани  при  оценка на риска са: 

  • Редовно извършване или преразглеждане на оценката на риска;
  • Отчитане на  присъщите задачи на конкретните работни места;
  • Коригиращите мерки следва да се базират на способностите и на обективните рискове, а не само на възрастта;
  • Осигуряване на редовни медицински прегледи за идентифициране на проблемите

Повече информация за оценката  на риска с отчитане на възрастта можете да намерите тук

Адаптиране на работното място 

Въз основа на оценката на риска, на работодателите може да се наложи да  внесат  корекции за  постигане на съответствие с промените в  способностите и здравословното състояние на заетите.  Мерките следва да бъдат базирани  на обективните рискове и  възможностите на работниците, а не на тяхната възраст.  

Примерите за адаптиране включват: 

  • Адаптиране на съществуващо оборудване или осигуряване на ново оборудване за отстраняване или намаляване на ръчната работа, на повтарящите се движения,  силовите движения, неудобните пози;
  • Осигуряване на регулируемо работно оборудване, пригодено за всички заети  от всички възрасти, работещи с него;
  • Ротация на задачите;
  • Автоматизиране на рутинните или монотонни задачи;
  • Промяна на  схемите на работа на смени и
  • Регулиране на осветлението.

Адаптациите на работното място трябва да са  динамични и непрекъснати процеси на базата на оценката на рисковете през цялата професионална кариера на даденото лице. Добрият дизайн на работното място и добрата организация на труда са от полза за всички възрастови групи. 

Примери за добри практики

Тук (Модул за специалистите по БЗР) можете да прочетете повече за свързаните с възрастта промени на функционалните способности, техните потенциални последствия за труда и как те могат да се преодолеят чрез управление на безопасността и здравето при работа. 

Холистичен подход към безопасността и здравето при работа и   понятие  за работоспособност  

Управлението на безопасността и здравето при работа в контекста на застаряващата работна сила изисква холистичен подход с отчитане на различните фактори, които влияят върху  способността за работа на даденото лице.  Понятието работоспособност представлява такъв подход. Научете повече за понятието работоспособност тук (следващ раздел).