Защо остаряването на работната сила има отношение към управлението на ЧР?
Застаряване на населението в Европа
През последните десетилетия населението в целия ЕС застарява – тенденция, която ще продължава да се засилва. България не прави изключение в това отношение, още повече, че е сред страните с най-бързо застаряващо население. Както е показано на диаграмата по-долу, през последните десетилетия медианната възраст се е повишила значително и според прогнозите ще продължи да се покачва.
Възраст, която разделя дадено население на две числено равни групи, т.е. половината от хората са по-млади от тази възраст, а другата половина – по-възрастни. (Източник)
: Средно за ЕС в периода 1960 -2060 г.Остаряването на населението върви ръка за ръка с остаряването на работната сила. Все по-малко млади хора навлизат на пазара на труда докато относителният дял на по-възрастните хора (на възраст 55-64 години) в работната сила се повишава.
Възрастов състав на работещото население (1990-2060 г.)
Основни предизвикателства
Описаните по-горе демографски промени водят до ключови предизвикателства пред организациите, а именно:
- Привличане на млади работници от свиващия се пазар на труда
- Задържане на нарастващия дял на опитните по-възрастни работници;
- Адаптиране на работните места за осигуряване на производителност и
- Поддържане и обновяване на цялостната база от знания и умения.
Предимства на възрастовото многообразие на работната сила
Освен предизвикателства, възрастовите различия на работната сила предоставят и много предимства на работното място, включително:
- Възрастовото многообразие на работната сила помага на организациите да се адаптират към изискванията на не по-малко многообразната клиентска база и различните потребности на клиентите;
- Различните по възраст и пол работници внасят различни гледни точки и таланти;
- Многообразието стимулира творчеството и иновациите, улеснява решаването на проблемите и осигурява по-големи възможности за споделяне на знания между поколенията;
- Организациите с различна по възраст работна сила са по-способни да реагират на бързо изменящите се обстоятелства чрез максимално използване на потенциала на човешките си ресурси и
- Възрастовото многообразие на работната сила допринася за по-добро цялостно представяне на организациите, тъй като осигурява повече възможности за справяне с различни роли и задачи.
За извличане на максимална полза от възрастовото многообразие на работната сила е необходимо организациите да възприемат проактивен подход към управлението на възрастта. Това изисква по-добро разбиране на остаряването, на промените, които то предполага за индивидите и осъзнаване на разликите в мотивацията и очакванията на различните възрастови групи, както е обяснено по-нататък.
Управление на хора от различни поколения на работното място
Сега, повече от всякога, работните места се заемат от работници от различни поколения с различен собствен опит, гледни точки, ценности и идеи и с различни очаквания и потребности. Според изследователите на човешкото поведение, групите хора от дадена възраст развиват определени общи характеристики на базата на споделен опит.
Осъзнаването на разликите между поколенията и по-доброто разбиране на остаряването и промените, които то предполага, ще помогне на мениджърите възможно най-добре да се възползват от силата и потенциала на всички поколения.
Потребностите и мотивациите на различните възрастови групи трябва да се разглеждат в светлината на множество аспекти на Управлението на човешките ресурси, например:
- Организация на работата;
- Обучение и кариерно развитие;
- Системи за награждаване и
- Планиране на приемственост.
Застаряването на работната сила и свързаните с него промени предполагат промяна на стратегиите за човешките ресурси и нов подход към управлението на възрастта на работното място. Отчитането на възрастта в управлението на ЧР ще помогне за максимализиране на предимствата на по-многообразната работна сила и за възползване от възможностите, които това многообразие носи. Специалистите по ЧР играят ключова роля за формулиране и прилагане на положителни политики за управление на възрастта.
Прочетете повече за управлението на възрастово-разнообразните работни места (Тема 2)
Какво е необходимо да знаем за остаряването? (следващ раздел)