Ефективни политики за връщане на работа
Ефективните политики за връщане на работа имат следните общи елементи:
- Наблюдение и проследяване на нивото и процесите на заболеваемост: Проследяването на отсъствията по болест е важно за идентифициране на местата, където има нужда от действие. Поставянето на ясни цели на процесите във връзка с връщането на работа (напр. ревизиране на работните задачи, съкращаване на разходите за обезщетения по болест и др.) помага за идентифициране на местата, където процесът работи и където е нужно да се усъвършенства.
- Насърчаване на подкрепящо работно място: Завръщането на работа трябва да се обсъди по открит и подкрепящ начин. Откритата комуникация с работниците допринася за ранното докладване на здравословните проблеми, с което шансовете за успешен резултат се увеличават значително. Причините за адаптациите на работното място трябва да бъдат съобщени на колегите при спазване на условието за поверителност.
- Предотвратяване на рецидив: Работа със специалиста по трудова медицина, за да се разберат дълбоките причини за повтаряне на заболяването или злополуката и да се предприемат оздравителни мерки.
- Осигуряване на последователна комуникация: По време на целия процес на връщане на работа поддържайте тесен контакт с работника и другите ангажирани страни. В зависимост от ситуацията и фирмата те могат да включват работодателя, консултанта по БЗР, здравния осигурител и всички изпълнители на услуги за медицинска или трудова рехабилитация (като се държи сметка за конфиденциалността на медицинската информация).
- Обмисляне на практически мерки в подкрепа на връщащия се работник: Обсъдете нуждите на работника преди неговото завръщане. Доколкото е възможно, съставете заедно план как условията на труд да се адаптират така, че да отговорят на тези нужди. Промените на работното място включват адаптация на работния пункт, по-гъвкави работни графици, напр. даващи възможност за медицинско лечение или прегледи или намалени работни задачи.
- Стимулиране на устойчивост: След като работниците или служителите, претърпели злополука или заболяване, са се върнали на работа, направете така, че да имате редовен контакт с тях за проследяване на техния напредък. Насърчете ги да обсъждат резултатите от промените на работното място и допълнителната подкрепа, от която може би се нуждаят. Трябва да им се напомня да ви държат в течение за промените в тяхното здравословно състояние, за да можете да предприемате съответни мерки.