Безопасност и здраве при работа и връщане на работа

OSH Professional

4: Връщане на работа

Безопасност и здраве при работа и връщане на работа

При всяка конкретна ситуация трябва да се подхожда по различен начин, така че мерките за здраве и безопасност, които трябва да бъдат приложени, могат да бъдат много различни. Работникът или служителят може да се нуждае от медицинска рехабилитация  (напр. физиотерапия),  професионална рехабилитация (напр. обучение за овладяване на нови умения, ако не е в състояние да върши същата работа, както преди), адаптиране на работното място на базата на оценка на физическото натоварване или промяна на работното време за намаляване на умората или на принудителното  пътуване в пикови часове.  

Роля на оценката на риска

Специалистите  по БЗР могат да окажат подкрепа за успешен процес  на връщане на работа като извършат оценка на риска в случаите, когато работниците или служителите се връщат на работа след заболяване или злополука или имат здравословни проблеми, които могат да бъдат засегнати от  работата или да се отразят върху нея.  Примери за проблеми, които трябва да  се отчитат  при оценката на риска  са:  

  • Здравето на работещия ще бъде ли подложено на допълнителен риск, ако той продължи да работи  на същата работа (напр. работно натоварване, работа на смени)?
  • Болестта или злополуката засегнала ли е способността на работника за безопасно и ефективно изпълнение на  работата (напр. възможно е работата на високо да се ограничи, ако за работника има риск от замайване или загуба на съзнание )?
  • Работникът участва ли в  продължителен план за лечение?  
  •  Лекарствата, които работникът взема, могат ли да имат някои    потенциални ефекти?

Адаптиране на работното място 

Докато лицето се възстановява, е възможно да се въведат временни мерки за адаптация. Ако злополуката или заболяването имат за резултат постоянно ограничение, мерките и адаптациите на работното място могат да се  разглеждат като дългосрочни, като се отчита  загубата на  работоспособност.   

Законът за защита от дискриминация и Законът за интеграция на хората с увреждания (ЗИХУ) съдържат изрични разпоредби, с които работодателят се задължава да пригоди работното място към нуждите на лице с увреждания, включително предоставяне на ресурси за обучение или интеграция, при неговото наемане или когато увреждането на лицето настъпи след наемането му на работа.

Примерите за промени на работното място включват:

  • Адаптиране на работния място  (напр. пренареждане на оборудването за подобряване на безопасността или подобряване на достъпността на помещенията);
  • По-гъвкави работни графици (напр. за осигуряване на присъствие за лечение или за медицински прегледи ); или 
  • Намаляване на работното натоварване (напр. чрез осигуряване на алтернативна работа).

Ползи от успешното връщане на работа (Модул ЧР)

Примери за добри практики