Učinkovite politike za vrnitev na delo

HR Manager

4: Vrnitev na delo

Učinkovite politike za vrnitev na delo

Učinkovitim politikam za Vrnitev na delo je koncept, ki zajema vse postopke in pobude, namenjene ponovni vključitvi na delovno mesto ljudi z zmanjšanimi delovnimi zmožnostmi ali sposobnostmi ne glede na to, ali so posledica invalidnosti, bolezni oz. staranja. so skupni naslednji elementi: 

  • Spremljanje stopenj in procesov bolezni: Spremljanje bolniške odsotnosti je pomembno za prepoznavanje potreb po ukrepanju. Z zastavljanjem jasnih ciljev za postopke vrnitve na delo (npr. spremenjeni delovni cilji, zmanjšanje stroškov dajatev za bolezen itd.) se lažje ugotovi, na katerih mestih postopek deluje in na katerih mestih ga je treba izboljšati.    
  • Omogočite spodbudno delovno mesto: O vrnitvi na delo se je treba pogovarjati z odprtostjo in razumevanjem. Odkrit pogovor z delavci spodbuja zgodnje sporočanje zdravstvenih težav, kar občutno poveča verjetnost uspešnega izida. Razloge za prilagoditev delovnega mesta delavcu, ki se vrača, je treba sporočiti njegovim sodelavcem in ob tem spoštovati zaupnost. 
  • Preprečevanje ponovnih pojavitev: Sodelujte s ponudnikom zdravstvenih storitev pri delu, da boste razumeli glavne razloge za ponavljajočo se bolezen ali poškodbo in sprejeli popravne ukrepe. 
  • Zagotovite dosledno komunikacijo: Med celotnim postopkom vrnitve na delo bodite v tesnem stiku z delavcem in drugimi vključenimi osebami. Odvisno od situacije in podjetja lahko sem spadajo delodajalec, svetovalec na področju varnosti in zdravja pri delu, zdravstveni zavarovatelj in vsi ponudniki medicinske ali poklicne rehabilitacije (ob upoštevanju zaupnosti medicinskih podatkov). 
  • V pomoč delavcu, ki se vrača, sprejmite praktične ukrepe: Z delavcem se pogovorite o njegovih potrebah, preden se vrne. Če je izvedljivo, skupaj izdelajta načrt o načinu prilagoditve delovnih razmer, da bi izpolnjevali te potrebe. Pod spremembe delovnega mesta spadajo prilagoditev  delovnega mesta, bolj fleksibilni urniki dela, npr. za obiskovanje zdravljenj in obiske pri zdravniku, ali zmanjšani delovni cilji.   
  • Spodbujajte trajnost: Ko se poškodovani ali bolni delavec vrne na delo, redno preverjajte njegov napredek. Spodbujajte ga k pogovoru o vplivu sprememb delovnega mesta in o morebitni dodatni pomoči, ki jo potrebuje. Spomnite ga tudi, naj vam sproti sporoča spremembe zdravstvenega stanja, da se lahko to po potrebi obravnava.

Primeri dobrih praks