Prakse fleksibilnega delovnega časa

HR Manager

2: Zdravo delovno okolje za vse starosti

Prakse fleksibilnega delovnega časa

Prakse fleksibilnega delovnega časa so lahko koristne za delodajalca in delavca. Za delodajalca se lahko delovne ure prilagodijo potrebam organizacije in zmanjšajo potrebe po delovni sili v času, ko je manj dela, za delavca pa lahko ureditev fleksibilnega delovnega časa ustreza potrebam ravnotežja med poklicnim in zasebnim življenjem. 

Zlasti starejšim delavcem pa lahko fleksibilni delovni čas omogoča na primer usklajevanje dela, zasebnega življenja in družine, saj lahko imajo obveznosti oskrbe, ali pa se lahko v primeru zdravstvenih težav udeležijo zdravljenja. Če se te zahteve ne obvladajo, lahko pride do večjega stresa in odsotnosti. 

Nekaj možnih primerov fleksibilnega delovnega časa:

  • načrti fleksibilnega delovnega časa,

    Načrti delovnega časa glede na opravljene ure v letu delavcem omogočajo, da se delovni čas (in plača) izračuna in načrtuje za obdobje enega leta. Na ta način se lahko doseže prilagodljivost delovnega časa. (Vir)

    , delitev ali razdelitev delovnega mesta lahko delavcu omogočijo lažje usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja; 
  • delo s krajšim delovnim časom se je izkazalo kot koristno pri prehodu v pokoj;
  • fleksibilna ureditev upokojitve (npr. delna upokojitev, kombiniranje upokojitve in dela) ter
  • delo na daljavo, delo od doma ali na lokaciji, ki je bližje doma, zmanjša obremenitev potovanja in preprečuje utrujenost ter omogoča dovolj časa za oddih.