Model pracovnej schopnosti
Pracovnú schopnosť možno opísať ako rovnováhu medzi zdrojmi jedinca na jednej strane a faktormi súvisiacimi s prácou na strane druhej. Osobné zdroje pozostávajú zo zdravotných a funkčných schopností (prvé poschodie), spôsobilostí a zručností (druhé poschodie), a hodnôt, postojov a motivácie (tretie poschodie). Práca zahŕňa pracovnú náplň, pracovné prostredie, organizáciu práce a vedenie (štvrté poschodie). Schody medzi poschodiami zdôrazňujú, že rôzne dimenzie pracovnej schopnosti sú vo vzájomnej interakcii.
Osobné zdroje sa menia, napríklad s vekom, zatiaľ čo globalizácia a nové technológie majú vplyv na nároky na prácu. Faktory ovplyvňujúce schopnosť pracovať sa preto neustále menia. Na zaručenie dobrej pracovnej schopnosti počas celého pracovného života je potrebné pokryť všetky dimenzie schopnosti pracovať – zdravie, zručnosti a spôsobilosti ako aj motiváciu. Udržanie a podpora pracovnej schopnosti vyžadujú dobré vedenie a spoluprácu medzi zamestnávateľmi, riadiacimi pracovníkmi, nadriadenými pracovníkmi a zamestnancami.
Pracovnú schopnosť taktiež ovplyvňuje prostredie mimo práce. Rodina a blízky okruh ľudí môžu počas celého života tiež mnohorako ovplyvniť pracovnú schopnosť osoby. Preto je zaručenie rovnováhy medzi pracovným a osobným životom dôležité.
Spoločnosť a prevádzkové prostredie vytvárajú infraštruktúru, služby a pravidlá, ktoré môžu podporiť organizácie pri udržiavaní a posilňovaní pracovnej schopnosti.