Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v kontexte starnúcej pracovnej sily

OSH Professional

2: Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v kontexte starnúcej pracovnej sily

Povinnosť zo zákona

Zamestnávatelia majú zo zákona povinnosť zaručiť bezpečnosť a ochranu zdravia pracovníkov v každom aspekte súvisiacom s prácou. Patrí sem posúdenie rizík pre bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci a prispôsobenie práce jednotlivcovi.

Zákon ďalej ukladá zamestnávateľom zaobchádzať so zamestnancami rovnako a zakazuje diskrimináciu na základe veku alebo zdravotného postihnutia.

Zásada rovnakého zaobchádzania však nebráni zamestnávateľom prijímať osobitné opatrenia na predchádzanie nevýhodám či kompenzáciu nevýhod spojených s vekom alebo so zdravotným postihnutím, aby bolo možné zabezpečiť v praxi úplnú rovnosť. Patria sem opatrenia na ochranu zdravia a bezpečnosti pri práci alebo opatrenia zamerané na podporu integrácie starších osôb alebo osôb so zdravotným postihnutím do pracovného prostredia. 

Zohľadnenie veku a rozmanitosti v posudzovaní rizika

Posúdenie rizika je krokom v procese riadenia rizík BOZP, ktorý umožňuje určiť potenciálne riziká a nebezpečenstvá, ktorým môžu byť pracovníci vystavení, a rozhodnúť o ochranných a preventívnych opatreniach, ktoré je nevyhnutné realizovať. Je to dynamický proces, ktorý umožňuje organizáciám zaviesť aktívnu politiku riadenia rizík spojených s výkonom povolania. (Zdroj)

je základom účinného riadenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Pri vykonávaní posúdenia rizika je dôležité zohľadniť rozmanitosť pracovnej sily a venovať osobitnú pozornosť pracovníkom, ktorí môžu byť obzvlášť zraniteľní: mladí pracovníci, starší pracovníci, osoby so zdravotným postihnutím a ženy. 

Vek je jedným z aspektov rozmanitosti a pri posudzovaní rizika je potrebné zohľadniť osobitné rizikové faktory podmienené vekom. V prípade mladých pracovníkov medzi riziká patrí nedostatok skúseností a u starších pracovníkov riziká súvisia s potenciálnymi zmenami funkčných schopností. 

Medzi ľuďmi sú veľké rozdiely v zdravotnom stave a v kondícii a tieto rozdiely narastajú s vekom, preto predpoklady nesmú vychádzať len z veku.

Kľúčové body, ktoré treba zohľadniť v súvislosti s posúdením rizika, sú:

  • pravidelné vykonávanie alebo prehodnocovanie posudzovania rizika,
  • zohľadnenie úloh konkrétnych pracovných zaradení,
  • nápravné opatrenia majú vychádzať zo schopností a objektívnych rizík a nielen z veku a
  • zabezpečenie pravidelných lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci na účely určenia problémov.

Viac informácií o posudzovaní rizika so zohľadnením veku je k dispozícii tu.

Spomedzi rizík si vyžadujú osobitnú pozornosť v prípade starších pracovníkov tieto:

  • ergonomické nebezpečenstvá, ako napríklad opakované pohyby, ručná manipulácia s bremenom, nevhodný, nepohodlný postoj, statická poloha tela,
  • práca na zmeny,
  • teplé, studené alebo hlučné pracovné prostredie, vibrácie a
  • práca vo výškach.

Medzi aspekty, ktoré treba zvážiť v prípade starších žien, patria:

  • menopauza (s takými príznakmi ako je únava, poruchy spánku, návaly tepla) a
  • opatrovateľské povinnosti (ktoré môžu ovplyvniť pracovníkov ako aj pracovníčky, ale v praxi zvyčajne dopadajú väčšinou na ženy. Opatrovateľské povinnosti pracovnej sily sa zvyšujú s vekom, ale najčastejšie ich majú pracovníci vo veku 50 až 64 rokov).

Psychosociálne riziká sú tie aspekty riešenia práce, organizácie a riadenia práce a ich sociálneho a environmentálneho kontextu, ktoré môžu mať potenciál spôsobiť psychickú alebo fyzickú ujmu. Otázky ako pracovný stres, násilie na pracovisku a obťažovanie sa spájajú s psychosociálnymi rizikami. (Zdroj)

(pre viac informácií kliknite tu):
  • zastarané zručnosti, nedostatok odbornej prípravy,
  • diskriminácia na základe veku a
  • nedostatočná vyváženosť pracovného a osobného života, napríklad z dôvodu opatrovateľských povinností.

Počas posudzovania rizika je dôležité:

  • zapojiť zástupcov pracovníkov a pracovníkov vrátane starších pracovníkov, aby sa zaručilo zohľadnenie ich potrieb a názorov, 
  • zabezpečiť, že v posudzovaní sa zohľadňujú pracovníci na plný úväzok, čiastočný úväzok a pracovníci s pružnou pracovnou dobou,
  • posúdiť pracovné úlohy pri ich výkone (a nesústreďovať sa len na názvy pracovného zaradenia) s cieľom získať presnejší pohľad na skutočné správanie a fyzickú a psychickú záťaž, ktoré zažívajú zamestnanci a
  • urobiť opatrenia na zníženie rizika, ktoré majú vplyv na všetkých pracovníkov vrátane starších pracovníkov.

Okrem posúdenia rizika môže cenné informácie poskytnúť zdravotný dohľad, keďže dokáže označiť nedostatky v kontrolných opatreniach na pracovisku a pomôže zistiť rizikové faktory v ranom štádiu. 

Prispôsobenie pracoviska

Zamestnávatelia budú možno musieť vykonať na základe posúdenia rizika úpravy na zosúladenie meniacich sa schopností a zdravotného stavu zamestnancov. Opatrenia by mali skôr vychádzať z objektívnych rizík a schopností pracovníkov než ich veku

Medzi príklady úprav patrí:

Úpravy pracoviska majú byť dynamickým a nepretržitým procesom vychádzajúcim z posudzovania rizika počas celého pracovného života človeka. Dobré riešenia pracoviska a organizácie práce sú prínosom pre pracovníkov všetkých vekových skupín.

Príklady osvedčených postupov

Tu (ďalšia časť) si môžete prečítať viac o zmenách funkčných schopností súvisiacich s vekom, ich potenciálnych dôsledkoch pre prácu i o možnostiach ich riešenia prostredníctvom riadenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. 

Holistický prístup k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a chápanie pracovnej schopnosti

Riadenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v kontexte starnúcej pracovnej sily si vyžaduje holistický prístup s prihliadnutím na rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú schopnosť človeka pracovať. Koncepcia pracovnej schopnosti predstavuje takýto prístup. Viac sa dozviete o pojme

Pracovnú schopnosť možno opísať ako rovnováhu medzi zdrojmi osoby a faktormi súvisiacimi s prácou. Pracovnú schopnosť tiež ovplyvňuje prostredie mimo práce. Medzi osobné zdroje patria nasledovné prvky: (1) zdravie a funkčné schopnosti; (2) spôsobilosti a zručnosti; (3) hodnoty, postoje a motivácia. Medzi faktory súvisiace s prácou patria pracovná náplň, pracovné prostredie, organizácia práce a vedenie. (Zdroj)

 tu (ďalšia časť).