Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a návrat do práce

OSH Professional

4: Návrat do práce

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a návrat do práce

Ku každej konkrétnej situácii treba pristupovať osobitne a potrebné opatrenia z oblasti zdravia a bezpečnosti pri práci sa môžu značne líšiť. Pracovník môže potrebovať liečebnú rehabilitáciu (napr. fyzioterapiu), rehabilitáciu na výkon povolania (napr. školenia na získanie nových zručností, ak nemôže vykonávať rovnakú prácu ako predtým) alebo úpravy pracoviska na základe posúdenia fyzickej záťaže alebo zmenu pracovnej doby na zníženie únavy alebo napríklad cestovania v čase dopravnej špičky

Úloha posudzovania rizika

Odborní pracovníci BOZP môžu podporiť úspešný proces návratu do práce posudzovaním rizika, keď sa pracovníci vrátia do práce po chorobe či úraze alebo keď ich zdravotný stav by mohol ovplyvniť ich prácu alebo práca by mohla mať vplyv na nich. Príklady otázok, ktoré je potrebné zohľadniť pri posudzovaní rizika, sú: 

  • Ohrozilo by pokračovanie na rovnakom pracovnom zaradení zdravie pracovníka viac (napr. pracovné zaťaženie, práca na zmeny)?
  • Ovplyvňuje choroba alebo úraz schopnosť pracovníka vykonávať prácu bezpečne a efektívne (napr. možno obmedziť prácu vo výškach, ak existuje riziko, že pracovník dostane závrat alebo stratí vedomie)?
  • Je pracovník zapojený do ďalšieho liečebného plánu?  
  • Existujú nejaké potenciálne účinky ako dôsledok medikácie, ktorú pracovník berie?

Úpravy pracoviska 

Úpravy môžu byť prijaté na prechodnú dobu dovtedy, kým sa osoba nezotaví. Ak je dôsledkom úrazu alebo choroby trvalé obmedzenie, dohody a úpravy na pracovisku môžu mať dlhodobý charakter s prihliadnutím na stratu schopnosti pracovať. 

Medzi príklady zmien na pracovisku patria:

  • úprava pracoviska (napr. rekalibrovanie zariadenia, aby sa zvýšila bezpečnosť alebo zlepšil prístup do priestorov),
  • pružnejší pracovný rozvrh (napríklad pre účasť na ošetreniach alebo na návštevy lekára) alebo 
  • zníženie pracovnej záťaže (napr. poskytnutie inej práce).

Prvky úspešného návratu do práce (modul ĽZ)

Príklady osvedčených postupov