Kāpēc darbaspēka novecošana ir nozīmīga darba devējiem?

Employer

1: Novecošana un darbs

Kāpēc darbaspēka novecošana ir nozīmīga darba devējiem?

Iedzīvotāju novecošana Eiropā

Iedzīvotāji visā ES pēdējās desmitgadēs noveco, un ir paredzams, ka šī tendence turpināsies un pastiprināsies. Zemāk ietvertais grafiks parāda, ka vidējais vecums pēdējās desmitgadēs ir ievērojami pieaudzis un tiek prognozēts, ka tas turpinās pieaugt. 

Vidējais vecums: ES vidējais rādītājs laikā posmā no 1960. līdz 2060.gadam

Iedzīvotāju novecošana ir nesaraujami saistīta arī ar darbaspēka novecošanu. Darba tirgū iekļaujas arvien mazāk gados jaunu cilvēku, savukārt darbaspēka īpatsvars, ko veido gados vecāki cilvēki (55-64 gadu vecumā), palielinās.

Darbspējīgo iedzīvotāju vecuma struktūra (1990-2060)

Galvenās problēmas

Iepriekš izklāstītās demogrāfiskās izmaiņas organizācijām rada ievērojamas problēmas, piemēram: 

  • piesaistīt gados jaunus  darbiniekus apstākļos, kad piedāvājums darba tirgū sarūk;
  • saglabāt pieredzējušu gados vecāku  darbinieku pieaugošo īpatsvaru;
  • produktivitātes nodrošināšanas nolūkā pielāgot darba vietas; un
  • uzturēt un uzlabot zināšanas un prasmes.

Ieguvumi no dažādu vecumu darbaspēka

Dažādu vecumu darbaspēks ne vien rada problēmas, bet arī sniedz daudzus ieguvumus darba vietai, tostarp:

  • dažādu vecumu darbaspēks palīdz organizācijai pielāgoties prasībām, kuras izvirza tik pat dažādu vecumu klientu loks, un daudzveidīgām klientu vajadzībām; 
  • Dažāda vecuma darbinieki izpauž savas stipras puses un ienes jaunu perspektīvu iespējas;
  • dažādība veicina radošumu un jauninājumus, sekmē problēmu risināšanu un nodrošina lielākas iespējas paaudzēm savstarpēji dalīties zināšanās; 
  • tā kā organizācijas, kurās ir dažādu vecumu darbaspēks, palielina savu cilvēkresursu potenciālu, tās ir spējīgākas reaģēt uz strauji mainīgiem apstākļiem; un
  • dažādu vecumu darbaspēks uzlabo visas organizācijas sniegumu, nodrošinot lielāku iespēju pildīt dažādas lomas un uzdevumus.

Ar darbinieku vecumu saistīto problēmu risināšana nozīmē dažādus  personālvadības aspektus, galveno uzmanību pievēršot novecošanai, un plašākā nozīmē – ar darbaspēka novecošanu saistīto jautājumu risināšanai, izmantojot tādus līdzekļus kā politikas izstrāde vai sarunas par darba koplīguma nosacījumiem (Avots)

Ar darbinieku vecumu saistīto problēmu risināšanas pamatā ir šādi būtiski principi: 

  • uzsvars tiek likts uz preventīvajiem pasākumiem, nevis problēmu risināšanu, reaģējot uz tām;
  • uzmanība tiek pievērsta visam darba mūžam un visām vecumu grupām, nevis tikai gados vecākiem darbiniekiem;
  • visaptveroša pieeja, kas sekmē efektīvu vecumu pārvaldību.

(Avots)

darba vietā

Tagad vairāk nekā jebkad agrāk darba vietās strādā dažādu paaudžu darbinieki ar savu pieredzi, skatījumu, vērtībām un idejām un ar dažādām vajadzībām un gaidām. Psihologu un sociologu  secinājumi apliecina, ka konkrēta vecuma cilvēku grupās veidojas noteiktas kopējas iezīmes, kuru pamatā ir kopīga pieredze. 

Paaudžu atšķirību apzināšanās un labāka izpratne par novecošanu un ar to saistītajām pārmaiņām palīdzēs vadītājiem optimāli izmantot visu paaudžu stiprās puses un potenciālu. Turklāt vienlīdz svarīgi ir tas, ka vadītāji ciena, atzīst un novērtē visu vecumu grupu pārstāvjus.

Lai varētu izmantot dažādu vecumu darbinieku sniegtās priekšrocības, organizācijām ir jāpiemēro proaktīva pieeja ar vecumu saistīto problēmu risināšanai, un šī pieeja varētu ietvert arī izmaiņas cilvēkresursu stratēģijās. Organizācijas, kas neņem vērā darbinieku novecošanas ietekmi un nepieciešamību rīkoties saistībā ar tās radītajām problēmām, iespējams, pakļauj riskam savu produktivitāti un konkurētspēju.

Lasīt vairāk par darbinieku vecumu saistīto problēmu risināšanu darba vietās (2. temats)

Kas mums jāzina par novecošanu? (nākamā nodaļa)