Labā prakse
Darbaudzināšanas programma

Mazumtirdzniecības uzņēmums nodarbina vairāk nekā 600 darbinieku, no kuriem 20 % ir vecāki par 57 gadiem. Darbam ražošanas līnijās ir vajadzīga īpaša uzdevumu specializācija, un tādēļ jaunu darbinieku pieņemšana darbā un apmācīšana rada lielus izdevumus. Lai nodrošinātu ražošanas nepārtrauktību un samazinātu darbinieku mainību, kā arī lai nepieļautu vērtīgu prasmju un pieredzes mazināšanos, uzņēmums ieviesa darbaudzināšanas programmu.
Uzņēmums izveidoja rīcības grupu, lai attīstītu vienlīdzības kultūru, kuras viens no pamatelementiem būtu darbaudzināšanas programma. Sekmējot vienlīdzību starp darbiniekiem, darbaudzināšanas programma nodrošināja to, ka zināšanu pārnese palīdzēja gados jaunākiem darbiniekiem novērtēt savu gados vecāko kolēģu pieredzi. Tādēļ programma aptvēra visu vecumu un līmeņu darbinieku, un tā iedrošināja dalīties visās zināšanās, ieskaitot "nerakstītās" zināšanas, kas iegūtas ilggadīgā pieredzē. Visi darbaudzināšanā iesaistītie regulāri tikās ar vadību, lai pārrunātu, vai programma izpilda tai izvirzītos mērķus. Atklāta saziņa bija īpaši svarīga, uzlabojot darbinieku noskaņojumu un paužot savstarpēju atzinību par kolēģu prasmēm un lomu.
Gados vecāki darbinieki apliecināja, ka, pateicoties programmai, salīdzinājumā ar gados jaunākiem kolēģiem, ir uzlabojies viņu pašnovērtējums, kā arī ir uzlabojusies gados jaunāko kolēģu izpratne par to, kāpēc uzdevumus dažreiz uztic, pamatojoties uz fiziskajām spējām. Izšķirīgs rezultāts bija tas, ka elastīga darba laika režīma ieviešana tiem, kas ir vecāki par 55 gadiem, neradīja negatīvu darba atmosfēru. Gados jaunāki darbinieki saprata, ka gados vecākie kolēģi ir snieguši viņiem noderīgas zināšanas, kas palīdz strādāt efektīvāk un nodrošina labāku līdzsvaru starp darbu un privāto dzīvi. Pēc prasmju uzlabošanas uzņēmumā palielinājās iekšējā mobilitāte (amatu un pienākumu izmaiņas), uzņēmums saglabāja vairāk darbinieku kā arī tika nodrošināta ražošanas darbību nepārtrauktība.