Darbuotojų sauga ir sveikata ir grįžimas į darbą

OSH Professional

4: Grįžimas į darbą

Darbuotojų sauga ir sveikata ir grįžimas į darbą

Kiekviena situacija turi būti vertinama atskirai, o reikalingos sveikatos ir saugos priemonės gali būti labai skirtingos. Darbuotojui gali būti reikalinga: Medicininės reabilitacijos tikslas – atstatyti asmens, turinčio fizinių, psichinių sutrikimų ar neįgalumą, funkcinius ar protinius sugebėjimus ir gyvenimo kokybę. (pvz. fizioterapija), Profesinė (arba darbinė) reabilitacija skirta padėti fizinį ar psichikos sutrikimą turintiems žmonėms, neįgaliesiems įveikti kliūtis, kurios kyla ieškant darbo, dirbant ir grįžtant į darbą ar kitą naudingą veiklą. (pvz., naujų įgūdžių ugdymas, jei darbuotojas nebegali atlikti to paties darbo kaip anksčiau), darbo vietos pritaikymas atsižvelgiant į fizinio krūvio vertinimą, pakeistos darbo valandos, kad darbuotojas nepavargtų, arba gali tekti išvykti per darbų piką.

Rizikos vertinimo vaidmuo

DSS specialistai gali prisidėti prie sėkmingo grįžimo į darbą proceso atlikdami rizikos vertinimą, kai darbuotojas grįžta į darbą po ligos arba sužeidimo, arba turi sveikatos sutrikimų, kurie gali turėti poveikį darbui ir atvirkščiai. Atliekant rizikos vertinimą reikia atsižvelgti į tokius dalykus, pavyzdžiui:

  • Ar dirbant tą patį darbą nebus pakenkta darbuotojo sveikatai (pvz., dėl darbo krūvio, darbo pamainomis)?
  • Ar darbuotojas dėl ligos ar sužeidimo gali darbą atlikti saugiai ir veiksmingai (pvz., darbas aukštyje gali būti ribojamas, jei kyla rizika, kad darbuotojui pradės svaigti galva arba jeigu jis praras sąmonę)? 
  • Ar darbuotojas tęsia gydymą?
  • Ar darbuotojo vartojami vaistai gali turėti kokį nors poveikį?

Darbo vietos pritaikymas asmeniui 

Darbuotojui sveikstant laikinai gali būti keičiamos darbo sąlygos. Jei dėl sužeidimo ar ligos atsirastų nuolatinių apribojimų, darbo sąlygos ir darbo vieta gali būti pritaikomos ilgam laikui, atsižvelgiant į prarastą darbingumą.

Darbo vietos pritaikymo pavyzdžiai:

  • Pačios darbo vietos pritaikymas asmeniui (pvz., įrangos perkalibravimas, siekiant didesnio saugumo, arba lengvesnis patekimas į patalpas);
  • Lankstesnis darbo grafikas (pagal, pavyzdžiui, numatytą gydymą ar konsultacijas su mediku); 
  • Darbo krūvio sumažinimas (pvz., alternatyvaus darbo pasiūlymas).

Sėkmingo grįžimo į darbą elementai (žmogiškųjų išteklių modulis)

Geros praktikos pavyzdžiai