Ar žinote, kad ....?

Beveik 1 iš 5 vyresnių nei 50 metų darbuotojų netiki, kad sulaukęs 60 metų dirbs tą patį darbą.

Šiuo metu Europoje kiekvienam vyresniam nei 65 m. asmeniui tenka keturi darbingo amžiaus asmenys. 2060 m. šis santykis sumažės iki dviejų.

Seniausias pasaulyje daktaro mokslinį laipsnį gavęs asmuo – 102 m. vokietė.

Daugiau nei 60 proc. vyresnių nei 50 metų žmonių jaučiasi esantys tokios pat būklės, kaip ir anksčiau.

Kiekvieni papildomi studijų metai sumažina senatvinės demencijos (silpnaprotystės) tikimybę 11 proc.

Žymus poetas ir rašytojas Getė dirbo visą gyvenimą. Savo garsų kūrinį „Faustas“ baigė rašyti būdamas 82 metų, tais pačiais metais ir mirė.

Kognityviniai įgūdžiai, pavyzdžiui, sumanumas, žinios, kalba, ir sudėtingų problemų sprendimo įgūdžiai gerėja iki 60 metų.

Fauja Singhas yra vyriausias maratonų dalyvis. Paskutinį savo maratoną jis įveikė būdamas 101 metų. Vyriausiai maratono dalyvei - 92 metai, ji paskutinį kartą maratone bėgo 2015 m. birželį.

Nepaisant kovos su diabetu ir artritu Ray Krocas, būdamas 52 m. amžiaus, sukūrė McDonald’s prekinį ženklą. Krocas ir toliau dalyvavo McDonald’s veikloje iki pat savo mirties 1984 m. Tuo metu jam buvo 82 metai.

Biologinis senėjimas yra tik apytiksliai susijęs su asmens amžiumi metais. Kai kurių 80-mečių fiziniai ir protiniai gebėjimai prilygsta 20-mečiams.

Lisabonoje (Portugalija) yra organizuojami grafyčių piešimo kursai 65 m. amžiaus ir vyresniems gyventojams.

Vyriausiam dirbančiam bendrosios praktikos gydytojui buvo 100 metų. Kauromal M. Chandiramani (g. 1899 m. gegužės 9 d., Indijoje) dirbo Bombėjuje bendrosios praktikos gydytoju 75 metus.

Kai kurie vyresnio amžiaus žmonių sveikatos pokyčiai yra genetiškai paveldėti, tačiau dauguma jų lemia fizinė ir socialinė aplinka, šių aplinkų įtaka asmens galimybėms ir gyvensenai (mityba, fizinė veikla, rūkymas, alkoholio vartojimas).

Būdamas 89 metų amžiaus Arthuras Rubinsteinas „Carnegie Hall“ koncertų salėje atliko vieną žymiausių savo rečitalių.

Vyriausiu į Everestą įkopusiu žmogumi tapo buvusi mokytoja japonė Katsusuke Yanagisawa. Tuo metu ji buvo 71 metų.

Iki 2060 m. sparčiausiai ES gyventojų tarpe didės vyresnių nei 80 m. asmenų skaičius.

Pagal pasaulinį amžiaus stebėsenos indeksą, kuriuo vertinama pagyvenusių asmenų socialinė ir ekonominė gerovė, lyderė yra Šveicarija. Po jos seka Norvegija, Švedija, Vokietija ir Kanada.

Žymiausias pasaulio violončelininkas Pablo Casalsas, net sulaukęs 90 metų instrumentu grojo po keturias - penkias valandas per dieną. Į klausimą, kodėl jo metuose tiek daug praktikuojasi, jis atsakė: „Nes manau, kad tobulėju“.

Šiuo metu Europoje gyvenimo trukmė yra ilgiausia Ispanijoje (83,2 m.), Italijoje (82,9 m.) ir Kipre (82,5 m.). Maltoje žmonės didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia būdami geros sveikatos (moterys 72,7 metus, o vyrai - 71,6).

Kiekvieną minutę savo 60 –ąjį gimtadienį pasitinka du pasaulio gyventojai.

Jaunesni darbuotojai yra linkę dažniau patirti nelaimingus atsitikimus, tačiau vyresnio amžiaus darbuotojai dažniau patiria sunkius ar mirtimi pasibaigusius nelaimingus atsitikimus.

2000 m. pasaulyje gyveno 605 mln. 60 m. ir vyresnių asmenų. Prognozuojama, kad šis skaičius iki 2050 m. pasieks 2 milijardus. Tai atitinka beveik visą bendrą Kinijos, JAV, Rusijos ir Japonijos gyventojų skaičių.

Sėdėjimas keturias ir daugiau valandų per dieną sveikatai gali turėti tokį pat neigiamą poveikį kaip ir per dieną surūkytas cigarečių pakelis.

2014 m. didžiausias 55–64 m. asmenų užimtumo lygis tarp ES šalių buvo Švedijoje (74,0%), Vokietijoje (65,5%) ir Estijoje (64,0%).

Būdamas 88 metų amžiaus Mikelandželas parengė architektūrinį Šv. Angelų Marijos bažnyčios Romoje planą.

Normanas Lloydas – šimtametis Holivudo aktorius, kurio paskutinis filmas pasirodė 2015 m. Kino pramonėje jis pradirbo daugiau nei 80 metų.

Per artimiausius 50 metų darbingo amžiaus žmonių skaičius Europoje sumažės beveik 42 mln. (tai prilygsta beveik visos Ispanijos gyventojų skaičiui).

Europoje didžiausia vyresnių nei 65 m. amžiaus žmonių dalis tenka Italijai (2014 metais - 21,4 %.), po to seka Vokietija (20,8 %) ir Graikija (20,5 %). Be to, Italija yra greičiausiai senstanti ES valstybė.

Vėžį įveikusi Barbara Hillary tapo vyriausiu žmogumi ir pirmąja juodaode moterimi, pasiekusia Šiaurės ašigalį. Tuo metu ji buvo 75 metų.

Didžiausios problemos, su kuriomis susiduria vyresni nei 55 metų amžiaus darbuotojai Europoje, yra negalėjimas dalyvauti mokymuose, tarp jaunesnių kolegų gajūs neigiami stereotipai ir negalėjimas palaipsniui išeiti į pensiją.

2080 m. 12,3 proc. visų ES gyventojų bus vyresni nei 80 metų, palyginus 2014 m. – 5,1 proc.

Stanislawas Kowalskis yra seniausias sportininkas (104 m.), dalyvavęs 100 m bėgime. 2014 m. per varžybas Lenkijoje jis 100 m įveikė per 32,79 sekundes.