Darbuotojų sauga ir sveikata darbo jėgos senėjime

Employer

2: Saugios darbo vietos visoms amžiaus grupėms

Darbuotojų sauga ir sveikata darbo jėgos senėjime

Teisinės prievolės

Darbdaviams tenka teisinė prievolė užtikrinti darbuotojų saugą ir sveikatą visais su darbu susijusiais aspektais. Tai apima ir rizikos darbuotojų saugai ir sveikatai vertinimą bei darbo vietos pritaikymą asmeniui.

Įstatymai įpareigoja darbdavį vienodai elgtis su darbuotojais ir draudžia diskriminaciją dėl amžiaus ar neįgalumo.

Siekiant praktiškai užtikrinti visišką lygybę, vienodo požiūrio principas vis dėl to netrukdo darbdaviams taikyti konkrečių prevencinių ar kompensacinių priemonių, skirtų su amžiumi ar neįgalumu susijusiems neigiamiems aspektams. Tai gali būti priemonės, skirtos darbuotojų saugai ir sveikatai arba skatinti vyresnio amžiaus žmonių ir žmonių su negalia integravimą į darbo aplinką.

Atsižvelgimas į amžių ir įvairovę rizikos vertinime

Rizikos vertinimas – tai pirmas žingsnis DSS rizikos valdymo procese, leidžiantis nustatyti galimą riziką ir pavojus darbuotojams ir priimti sprendimus dėl reikalingų apsaugos ir prevencijos priemonių. Tai dinamiškas procesas, kuris leidžia organizacijoms valdyti profesinę riziką per iniciatyvią politiką. (Šaltinis)

– tai veiksmingo darbuotojų saugos ir sveikatos valdymo kertinis akmuo. Atliekant rizikos vertinimus, svarbu atsižvelgti į darbuotojų įvairovę ir skirti ypatingą dėmesį potencialiai labiausiai pažeidžiamiems darbuotojams: jauniems darbuotojams, vyresnio amžiaus darbuotojams, asmenims su negalia ir moterims.

Amžius - tai vienas iš įvairovės aspektų, o konkretūs su amžiumi susiję rizikos veiksniai turi būti įvertinti rizikos vertinimo metu. Patirties trūkumas yra rizikos veiksnys jaunų darbuotojų atveju tuo tarpu vyresnio amžiaus darbuotojų rizika yra susijusi su galimais funkcinių gebėjimų pokyčiais.

Prielaidos negali būti daromos remiantis vien tik amžiumi, nes asmenų sveikatos ir fizinė būklė ženkliai skiriasi ir šie skirtumai metams bėgant didėja. 

Atliekant rizikos vertinimą reikėtų atsižvelgti į tokius svarbius aspektus:

  • Rizikos vertinimas – tai pirmas žingsnis DSS rizikos valdymo procese, leidžiantis nustatyti galimą riziką ir pavojus darbuotojams ir priimti sprendimus dėl reikalingų apsaugos ir prevencijos priemonių. Tai dinamiškas procesas, kuris leidžia organizacijoms valdyti profesinę riziką per iniciatyvią politiką. (Šaltinis)

    arba jo peržiūra turi būti atliekami reguliariai;
  • Turi būti atsižvelgiama į konkrečias su darbu susijusias užduotis;
  • Korekcinės priemonės turi būti pagrįstos gebėjimais ir objektyvia rizika, o ne išskirtinai amžiumi;
  • Problemoms nustatyti turi būti numatytas nuolatinis sveikatos patikrinimas.

Daugiau informacijos apie su amžiumi susijusios rizikos vertinimą rasite čia.

Darbo vietos pritaikymas asmeniui

Atlikus rizikos vertimą, darbdaviams gali tekti imtis priemonių, kad prisitaikytų prie besikeičiančių darbuotojų gebėjimų ar sveikatos būklės. Priemonės turi būti pagrįstos objektyvia rizika ir darbuotojo gebėjimais, o ne jo amžiumi.

Prisitaikymo pavydžiai:

  • Esamos įrangos pritaikymas arba aprūpinimas nauja įranga, kad sumažėtų arba neliktų krovinių tvarkymo rankomis, pasikartojančių ir prievartinių judesių, neįprastos darbo pozos.
  • Pritaikomų darbo vietų, kurios tiktų visų amžiaus grupių darbuotojams, kūrimas;
  • Užduočių rotacija;
  • Rutininių ar monotoniškų užduočių automatizavimas;
  • Pamainų organizavimo pakeitimas;
  • Apšvietimo pritaikymas.

Darbo vietos pritaikymas asmeniui turi būti dinamiškas ir tęstinis procesas, kuris grindžiamas asmens profesinės karjeros metu atliekamais profesinės rizikos vertinimais. Geras darbo vietos projektas ir darbo organizavimas yra naudingas visų amžiaus grupių darbuotojams.

Geros praktikos pavyzdžiai

Čia (DSS specialisto modulis) galite paskaityti apie su senėjimu susijusių funkcinių gebėjimų pokyčius, jų galimą poveikį darbingumui ir galimus sprendimus pasitelkiant darbuotojų saugos ir sveikatos valdymą.

Holistinis požiūris į darbuotojų saugą ir sveikatą. Darbingumo sąvoka

Darbo jėgai senėjant, darbuotojų saugos ir sveikatos valdymui reikalingas holistinis požiūris, kai atsižvelgiama į įvairius asmens darbingumą įtakojančius veiksnius. Darbingumo sąvoka siejasi su būtent tokiu požiūriu. Daugiau informacijos apie darbingumo sąvoką čia (kitas skyrius).