Здраве и безопасност на работното място в контекста на застаряваща работна сила

OSH Professional

2: Здравословни работни места за всички възрасти

Здраве и безопасност на работното място в контекста на застаряваща работна сила

Правно задължение

Законът за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ1997) напълно транспонира Рамковата Директива  89/391/ЕО и урежда правата и задълженията на държавата, работодателите и на работниците за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд за всички.

Според Кодекса на труда и ЗЗБУТ работодателите имат задължение  да осигуряват здравето и безопасността на персонала във всички аспекти, свързани с труда. Това включва оценка на риска за здравето и безопасността на заетите и адаптиране на труда към индивида. 

Законът за защита от дискриминация  задължава работодателите и да  третират еднакво работниците и забранява дискриминацията въз основа на възраст или увреждане. Законът не само предпазва възрастните хора от дискриминация на работното място, но и насърчава работодателите да предприемат действия, за да ги подкрепят и да включат потребностите  им  в цялостната си политика.

За да бъде обаче в състояние да гарантира  на практика пълно равенство ,  принципът за равно третиране не  пречи на  работодателите  да предприемат конкрентни мерки за предотвратяване или компенсиране на  неравностойно  положение, свързано с  възраст  или увреждане. Това включва мерки  за защита на здравето и безопасността на работното място или насочени към насърчаване на интеграцията на по-възрастните хора или хората с увреждания  в работната среда.  

Отчитане на възрастта и многообразието  при оценките на риска

Оценката на  риска е крайъгълен камък на ефективното управление на здравето и безопасността. Когато се правят оценки на риска е важно да се отчита многообразието на работната сила и да се обръща специално внимание на работниците, които са особено уязвими: младите работници, по-възрастните работници, хората с увреждания и жените.  

Възрастта е един от аспектите на многообразието и при оценката на риска е необходимо да се отчитат специфичните фактори, свързани с възрастта. Рисковете при младите работници включват липса на опит, докато  рисковете при възрастните се свързват с потенциалните промени  на функционалните способности.  

Между отделните индивиди съществуват значителни разлики по отношение на здравето и  годността и с възрастта тези разлики се увеличават; поради това не бива да се правят допускания само въз основа на възрастта. 

Повече информация за оценката  на рисковете с отчитане на възрастта можете да намерите тук

Някои ключови елементи, които следва да бъдат отчитани  при  оценка на рисковете са: 

  • Редовно извършване на оценка на риска или преглед на оценката на риска;
  • Отчитане на  присъщите задачи на конкретните работни места;
  • Коригиращите мерки следва да се базират на способностите и на обективните рискове, а не само на възрастта;
  • Осигуряване на редовни медицински прегледи за идентифициране на проблемите. 

При по-възрастните работещи е необходимо да се отдели специално внимание  на следните рискове в допълнение към  всички останали :

  • Ергономични рискове, като повтарящи се движения, ръчни манипулации, мъчителни, неудобни и статични пози;
  • Работа на смени;
  • Топла, студена или шумна работна среда, вибрации;
  • Работа на високо.

Проблемите за разглеждане  при по-възрастните жени включват: 

  • Менопауза  (със симптоми на умора, разстройства на съня, горещи вълни); и
  • Задължения за полагане на грижи (което може да се отнася за   работещите и от двата пола, но на практика тази тенденция засяга главно жените. В рамките на работната сила  задълженията за полагане на грижи за други лица нарастват с възрастта, но те са най-разпространени сред жените на възраст от  50 до 64 години).

Психосоциалните рискове са онези аспекти на модела, организацията и управлението на труда,  техния социален контекст и околна среда, които могат потенциално да причинят психологически или физически вреди. С психосоциалните рискове се свързват такива проблеми, като стресът във връзка с работата и насилието и тормозът на работното място.   (Източник)

(моля, натиснете тук  за повече информация ):
  • Остарели умения, липса на обучение;
  • Дискриминация по възраст; 
  • Лош баланс между професионалния и личния живот, напр. поради задължения за полагане на грижи.

В хода на оценката на риска е важно: 

  • Да се осигури участието на представители на работниците, включително на по-възрастните, така че  техните нужди и гледни точки да бъдат вземани под внимание; 
  • Да се осигури  в оценката да бъдат взети предвид и  работещите на пълен работен ден, на непълно работно време и на  гъвкаво работно време ;
  • Да се направи оценка на работните задачи в хода на тяхното изпълнение (без да се фокусира единствено на наименованията на длъжностите) с цел  получаване на по-точна представа за реалното поведение и физическите и психическите натоварвания, изпитвани от работещия; и
  • Да се предприемат мерки за намаляване на риска, които да имат въздействие  върху всички работещи, включително по-възрастните. 

В допълнение към оценката на риска, ценна информация може да се получи и от проследяването на  здравословното състояние, тъй като то може да покаже пропуски в мерките за контрол на работното място и да помогне за ранно откриване на рисковите фактори.  

Адаптиране на работното място 

Въз основа на оценката на рисковете на работодателите може да се наложи да  внесат  корекции за  постигане на съответствие с промените в  способностите и здравословното състояние на заетите.  Мерките следва да бъдат  базирани  на обективните рискове и  възможностите на работниците, а не на тяхната възраст.  

Примерите за адаптиране включват: 

  • Адаптиране на съществуващо оборудване или осигуряване на ново оборудване за отстраняване или намаляване на ръчната работа, на повтарящите се движения,  силовите движения, неудобните пози;
  • Осигуряване на регулируемо работно оборудване, пригодено за всички заети  от всички възрасти, работещи с него;
  • Ротация на задачите;
  • Автоматизиране на рутинните или монотонните задачи;
  • Промяна на  схемите на работа на смени и
  • Регулиране на осветлението.

Адаптирането на работното място трябва да бъде   динамичен и непрекъснат процес на базата на оценката на рисковете през цялата професионална кариера на даденото лице. Добрият дизайн на работното място и добрата организация на труда са от полза за всички възрастови групи. 

Примери за добри практики 

Тук (следващ раздел) можете да научите повече за свързаните с възрастта промени на функционалните способности, техните потенциални последици  за труда  и как в тази връзка  да се търсят  решения чрез управление на безопасността и здравето при работа.  

Холистичен подход към безопасността и здравето при работа и понятие  за работоспособност  

Управлението на безопасността и здравето при работа в контекста на застаряващата работна сила изисква холистичен подход с отчитане на различните фактори, които влияят върху  способността за работа на даденото лице.  Понятието работоспособност представлява такъв подход. Научете повече за понятието работоспособност тук (следващ раздел).