Добри практики
Разработване на подходящи индивидуални планове

Малка младежка организация, която предоставя социални услуги в подкрепа на проблемни младежи е установила, че нейните служители над 50 години редовно отсъстват или ползват продължителeн отпуск по болест. В опит да се задържат тези опитни работници е разработен пилотен проект с цел техните роли да бъдат премоделирани чрез използване на подход за активно участие.
Програмата е конкретно насочена към работниците на възраст над 50 години, които често отсъстват от работа или са отсъствали за дълъг период от време. С доброволно участващите работници се провежда подробно задълбочено обсъждане в присъствието на техния ръководител (използвайки специално разработени формуляри) за идентифициране на добрите и лошите страни на техните роли. Съвместно със специалиста по ЧР се разработват нови описания на ролите, които са по-подходящи за техните способности; освен това те преминават и през обучение на работното място. Например, работници, които харесват социалния аспект на своите задачи, поемат роли, свързани с общуване с клиентите, докато други се фокусират повече върху планирането или безопасността.
Пет от шестте участвали служители са се завърнали на работа в нова роля, разработена от тях в сътрудничество със специалиста по ЧР. Нещо повече, относителният дял на отсъствията от работа спада с 48%. Мотивацията на служителите, които са се фокусирали повече върху аспектите на харесваните от тях работни места, се е подобрила значително, както и впечатленията от обслужването на клиентите.