Добри практики
Нови умения и роли

Работната сила на малка фирма за услуги в подкрепа на семействата се състои изцяло от жени, които страдат в значителна степен от стрес и „прегаряне”, поради големите емоционални изисквания на работата. Фирмата трябва да намери начин за подобряване на условията на труд и намаляване на текучеството на персонала.
За предоставяне на грижи за семейства в трудно положение е необходим добър баланс на технически и междуличностни умения. Работата може да се върши и в изолация и да излага работниците на значителен емоционален стрес, към който се прибавя усещането за липса на перспективи в кариерата за тази професия. Компанията разработва схема за обучение на работниците за придобиване на нови умения с цел да се превърнат в „житейски наставници”.
Проектът “Житейски наставници” има две цели. Едната от тях е семейните асистенти да придобият необходимите комуникационни умения, за да могат за се справят ефективно с изискванията на тяхната нова роля. Втората цел е те да придобият официално призната квалификация. Обучението е доброволно за работници над 45 години, така че е привлекателно за професионалистите, предоставящи грижи.