Kaj moram vedeti o staranju?
Različni vidiki staranja
Staranje je kompleksen in neprekinjen proces, ki se začne z rojstvom in konča s smrtjo. Gre za večdimenzionalen proces bioloških, psiholoških in socialnih sprememb. Starost osebe je običajno definirana z leti in meseci ( Kronološka starost je starost osebe, izmerjena v enotah (običajno letih), od rojstva do trenutnega datuma. ), vendar obstajajo tudi drugi vidiki starosti:
Oseba, ki po kronološki starosti šteje 57 let, se lahko počuti kot 50-letnik ( Psihološka starost je odvisna od počutja, dejanj in vedenja posameznika. Gre za subjektivni pojem, ki temelji na samooceni osebe. ), ima fizične sposobnosti 45-letnika ( Funkcionalna starost se nanaša na splošno fizično pripravljenost osebe v primerjavi z drugimi osebami iste kronološke starosti in spola. ), vede pa se kot 40-letnik ( Socialna starost pomeni kulturna in družbena pričakovanja o vedenju ljudi določene starosti. Gre za oceno sposobnosti osebe v družbenih okoliščinah, ki so s stališča običajnih standardov relativnega pomena. ).
Spremembe, ki se pojavijo s staranjem
Ljudje se s staranjem spreminjajo. Lastnosti, kot so razumnost, strateško razmišljanje in sposobnost presoje, se z leti izboljšujejo ali pa prvič pojavijo. Poleg tega se s starostjo povečujejo tudi delovne izkušnje in strokovno znanje. Po drugi strani pa se nekatere funkcionalne zmožnosti (zlasti fizične in senzorične) zaradi naravnega procesa staranja zmanjšujejo.
S starostjo povezane spremembe v funkcionalnih zmožnostih niso enotne, saj nanje vplivajo različni dejavniki, kot so:
- vplivi iz okolja, vključno z vplivi na delovnem mestu;
- genetska nagnjenost k boleznim;
- način življenja (prehrana, telesna dejavnost, tobak in alkohol);
- stopnja izobrazbe in socialno-ekonomski položaj ter
- spol
To pomeni, da lahko med posamezniki iste kronološke starosti obstajajo precejšnje razlike v funkcionalnih zmožnostih.
S starostjo povezane spremembe in njihov pomen za delo
Del procesa staranja so spremembe funkcionalnih zmožnosti (kot so zmanjšana mišična moč, spremembe vida ali tanjšanje kože), ki lahko vplivajo na delo.
V naslednji temi najdete več informacij o spremembah, povezanih s starostjo, in njihovem vplivu na delo. Tukaj boste našli tudi pregled kontrolnih ukrepov, s katerimi se lahko odpravijo ali zmanjšajo tveganja za starejše delavce, ter primere praks, ki lahko organizacijam pomagajo pri obravnavanju s starostjo povezanih sprememb na delovnem mestu.