Dobre prakse
Program mentorstva

Trgovec na drobno ima zaposlenih več kot 600 delavcev, od tega je 20 % starejših od 57 let. Proizvodne linije zahtevajo visoko raven specializacije, zato je zaposlovanje in usposabljanje novih delavcev povezano z visokimi stroški. Za zagotovitev stalnosti proizvodnje in zmanjšanje fluktuacije zaposlenih ter preprečevanje izgube dragocenih veščin in izkušenj je podjetje uvedlo načrt mentorstva.
Pri podjetju so ustvarili delovno skupino, da bi razvili kulturo enakopravnosti, ki bi močno temeljila na programu mentorstva. S promocijo enakopravnosti med delavci je program mentorstva zagotovil, da prenos znanja mladim delavcem pomaga, da bolj cenijo znanje starejših sodelavcev. Delavci vseh starosti in ravni so bili tako vključeni in spodbujani, da delijo vse znanje, vključno s »tihim znanjem«, pridobljenim z dolgoletnimi izkušnjami. Vsi vključeni v mentorstvo so se redno javljali vodstvu v zagotovilo, da program izpolnjuje pričakovanja. Pri izboljšanju morale delavcev ter spoštovanja veščin in vlog drugih delavcev je bila zelo pomembna odprta komunikacija.
Zaradi takšnega programa so imeli starejši delavci večjo samozavest v povezavi z mlajšimi sodelavci in več razumevanja, zakaj se naloge včasih dodelijo na podlagi fizičnih sposobnosti. Ključnega pomena pa je to, da fleksibilni delovni čas za delavce, starejše od 55 let, ni povzročil negativnega delovnega vzdušja. Mlajši delavci so imeli občutek, da so se od starejših sodelavcev naučili koristnih veščin, zato so bili bolj učinkoviti in dosegli večje ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem. Izboljšanje veščin v podjetju je vplivalo na povečano notranjo mobilnost (spremembe vlog in odgovornosti na delovnih mestih), zadržalo v podjetju več delavcev in zagotovilo stalnost proizvodnih postopkov.