Zapewnienie udanego powrótu do pracy

Employer

4: Powrót do pracy

Zapewnienie udanego powrótu do pracy

Poniższe elementy mogą ułatwić szybki Powrót do pracy obejmuje wszystkie procedury i inicjatywy, których celem jest ułatwienie reintegracji w miejscu pracy osób, których zdolność do pracy obniżyła się z powodu niepełnosprawności, choroby lub w wyniku procesu starzenia się. po chorobie lub kontuzji: 

  • Opracowanie polityki powrotu do pracy: Pracodawcom zaleca się opracowanie komplementarnej, wewnątrzzakładowej polityki, w której kwestie powrotu do pracy będą powiązane z pozostałymi zasadami i procedurami obowiązującymi w przedsiębiorstwie, a dotyczącymi bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, absencji chorobowej, zarządzania wiekiem czy też równego traktowania. 
  • Podejmowanie działań na wczesnym etapie: Szanse na udany Powrót do pracy obejmuje wszystkie procedury i inicjatywy, których celem jest ułatwienie reintegracji w miejscu pracy osób, których zdolność do pracy obniżyła się z powodu niepełnosprawności, choroby lub w wyniku procesu starzenia się. znacząco rosną, gdy odpowiednie środki podejmie się na początku okresu nieobecności. Należy skupić się na uwzględnieniu problemów ze zdrowiem pracowników, aby mogli wrócić do pracy możliwie szybko.
  • Rozwiązania indywidualne: Środki mające na celu reintegrację pracownika powinny być „szyte na miarę”, a więc dostosowane do aktualnych potrzeb i możliwości pracownika, nie zaś być identyczne dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnej sytuacji. Zmniejszenie liczby godzin, dostosowanie stanowiska i nakładu pracy – te i podobne rozwiązania powinny zostać wdrożone, wziąwszy najpierw pod uwagę aktualne możliwości danej osoby. Skupienie się na zdolnościach, a nie na ich braku: Choć

    Zdolność do pracy można opisać jako równowagę pomiędzy zasobami danej osoby a czynnikami związanymi z pracą. Na zdolność do pracy wpływa także środowisko poza pracą. Zasoby osobiste obejmują: (1) zdrowie oraz zdolności funkcjonalne; (2) kompetencje i umiejętności; (3) wartości, nastawienie i motywację. Czynniki związane z pracą obejmują zakres pracy, środowisko pracy, organizację pracy i przywództwo. (Źródło)

    danej jednostki mogła ulec zmianie, warto skoncentrować się na tych umiejętnościach i zasobach, które dana osoba wciąż posiada i dostosować jej rolę w oparciu o pozostałe  zdolności.
  • Środki kompleksowe: Działania związane z powrotem do pracy powinny uwzględniać szerszy kontekst i na przykład obejmować takie zagadnienia jak warunki pracy czy też czynniki społeczne i osobiste (np. obciążenie podróżami związane z leczeniem, współpraca między pracownikami, itd.). 
  • Komunikacja i wspólny cel: Udany Powrót do pracy obejmuje wszystkie procedury i inicjatywy, których celem jest ułatwienie reintegracji w miejscu pracy osób, których zdolność do pracy obniżyła się z powodu niepełnosprawności, choroby lub w wyniku procesu starzenia się. wymaga  zaangażowania różnych osób, poczynając od pracownika, przez pracodawcę, eksperta ds. HR i BHP, po lekarza, ubezpieczyciela i jednostkę szkoleniową. Na każdej z tych osób spoczywa inna odpowiedzialność, ale potrzebny jest wspólny cel, jakim jest szybki, skuteczny i zrównoważony Powrót do pracy obejmuje wszystkie procedury i inicjatywy, których celem jest ułatwienie reintegracji w miejscu pracy osób, których zdolność do pracy obniżyła się z powodu niepełnosprawności, choroby lub w wyniku procesu starzenia się. .

Więcej informacji na temat zagadnień związanych z powrotem do pracy znajdziesz tutaj (moduł dla eksperta ds. BHP i/lub lekarza medycyny pracy).

Przykłady dobrych praktyk