Bezpieczeństwo i higiena pracy a powrót do pracy

OSH Professional

4: Powrót do pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy a powrót do pracy

Do każdej konkretnej sytuacji należy podchodzić inaczej, a wdrażane środki dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia mogą się znacząco różnić. Pracownik może wymagać rehabilitacji medycznej (np. fizjoterapii) albo rehabilitacji zawodowej (np. przeszkolenia, w celu zdobycia nowej wiedzy i umiejętności w przypadku, w którym nie może on wykonywać tej samej pracy, co wcześniej); wziąwszy pod uwagę takie czynniki jak: fizyczne obciążenie pracą oraz czasową niezdolność do  wykonywania pracy na cały etat lub zmęczenie z tytułu dojazdów do pracy w godzinach szczytu, konieczne może być odpowiednie dostosowanie miejsca pracy lub zmiana godzin pracy. 

Rola oceny ryzyka

Eksperci ds. bezpieczeństwa i zdrowia w pracy (m.in. przedstawiciele służby bhp i medycyny pracy) mogą wspierać proces powrotu do pracy przez zaangażowanie się w ocenę ryzyka zawodowego, gdy pracownicy wracają do pracy po chorobie, kontuzji lub jeśli mają problemy ze zdrowiem, które mogą wpłynąć na wykonywaną przez nich pracę lub, na które wpływ ma praca. Poniżej znajdziesz przykłady kwestii, które powinny stanowić część oceny ryzyka zawodowego: 

  • Czy dalsze wykonywanie tej samej pracy stanowi zagrożenie dla zdrowia pracownika (np. obciążenie pracą, praca na zmiany)?
  • Czy zdolność pracownika do wykonywania pracy w sposób bezpieczny i skuteczny uległa zmianie z powodu choroby lub kontuzji (np. czy po danej absencji praca na wysokości stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia pracownika i czy w związku z tym, zagrożenie że pracownik straci przytomność lub będzie miał zawroty głowy jest większe?)
  • Czy pracownik aktualnie uczestniczy w programie leczenia?  
  • Czy lekarstwa przyjmowane przez pracownika mogą mieć  wpływ na jego zdolność do wykonywania pracy?

Dostosowanie miejsca pracy

Na czas odzyskiwania sprawności i pełni zdrowia przez pracownika, w miejscu pracy można zastosować szereg rozwiązań tymczasowych. Jeśli natomiast w wyniku kontuzji lub choroby pracownika, jego zdolności do wykonywania pracy zostają trwale ograniczone, adaptacje miejsca pracy mogą przyjąć charakter długotrwały. 

Przykłady zmian w miejscu pracy:

  • dostosowanie stanowiska pracy (np. modyfikacja ustawień sprzętowych w celu poprawy bezpieczeństwa, zniesienie barier architektonicznych na terenie zakładu pracy i zapewnienie pracownikowi lepszego dostępu do stanowiska pracy)
  • zaoferowanie pracownikowi bardziej elastycznego czasu pracy (np. pozwolenie pracownikowi na opuszczenie zakładu pracy ze względu na zaplanowane leczenie lub umówioną wizytę u lekarza)
  • ograniczenie obciążenia pracą, np. poprzez zaproponowanie pracownikowi innych zadań lub alternatywnego stanowiska pracy

Jakie czynniki stanowią o powodzeniu programu powrotu do pracy (moduł HR)? 

Przykłady dobrych praktyk