Słowniczek

Znajdź wszystkie terminy:
  • Choroby przewlekłe

    Większość chorób przewlekłych w Europie to choroby niezakaźne, którymi ludzie nie mogą się zarazić. Zazwyczaj postępują wolno i trwają długo. Cztery główne typy chorób niezakaźnych to choroby układu sercowo-naczyniowego (np. zawał serca), nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego (np. astma) oraz cukrzyca. (Źródło)

  • Czynniki środowiskowe
    Czynniki środowiskowe są częścią naszego życia codziennego oraz zawodowego i wpływają, zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny, na ogólny stan zdrowia pracowników. Przykłady negatywnych czynników obejmują te o charakterze chemicznym (np. niebezpieczne wyziewy lub gazy), fizycznym (np. hałas lub drgania), biologicznym (np. bakterie, wirusy i grzyby) lub psychospołecznym (np. równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym). są częścią naszego życia codziennego oraz zawodowego i wpływają, zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny, na ogólny stan zdrowia pracowników. Przykłady negatywnych czynników obejmują te o charakterze chemicznym (np. niebezpieczne wyziewy lub gazy), fizycznym (np. hałas lub drgania), biologicznym (np. bakterie, wirusy i grzyby) lub psychospołecznym (np. równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym).
  • Dzielenie się pracą

    Stosunek pracy, w ramach którego jeden pracodawca zatrudnia dwóch (lub więcej) pracowników do wykonywania pracy typowo przewidzianej dla jednej osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy.  Jest to forma pracy tymczasowej, dzięki której pracodawca ma pewność, że praca będąca przedmiotem takiego podziału jest stale wykonywana. (Źródło)

  • Elastyczny tryb pracy

    Elastyczny tryb pracy pozwala zarówno osobom indywidualnym, jak i organizacjom, na zaspokojenie własnych potrzeb poprzez wprowadzanie zmian, co do czasu (kiedy), lokalizacji (gdzie) i sposobu (jak) świadczenia pracy przez pracownika. (Źródło)

    pozwala zarówno osobom indywidualnym, jak i organizacjom, na zaspokojenie własnych potrzeb poprzez wprowadzanie zmian, co do czasu (kiedy), lokalizacji (gdzie) i sposobu (jak) świadczenia pracy przez pracownika. (Źródło)
  • Liczenie godzin pracy w ujęciu rocznym

    Liczenie godzin pracy w ujęciu rocznym pozwala zaplanować zarówno czas pracy, jak i wynagrodzenie pracowników w założonej (tj. rocznej) perspektywie czasowej. Jednocześnie, jest to sposób na uelastycznienie czasu pracy. (Źródło)

    pozwala zaplanować zarówno czas pracy, jak i wynagrodzenie pracowników w założonej (tj. rocznej) perspektywie czasowej. Jednocześnie, jest to sposób na uelastycznienie czasu pracy. (Źródło)
  • Mediana wieku

    Wiek, który dzieli populację na dwie równe grupy po względem liczby osób; oznacza, że połowa osób w danej grupie jest młodsza a połowa starsza od danej mediany wieku. (Źródło)

  • Miejsca pracy promujące zdrowie

    Promocja zdrowia w miejscu pracy to wspólne wysiłki pracodawców, pracowników i społeczeństwa na rzecz poprawy zdrowia i dobrostanu osób pracujących. Jest to możliwe poprzez (1) poprawę organizacji i środowiska pracy; (2) promocję aktywnego uczestnictwa oraz (3) zachęcanie do rozwoju osobistego. (Źródło)

  • Niepełnosprawność

    Pracownik niepełnosprawny posiada fizyczne lub umysłowe ograniczenia, które mogą wpływać na wyniki jego pracy. Pracownicy niepełnosprawni to osoby chorujące na

    Większość chorób przewlekłych w Europie to choroby niezakaźne, którymi ludzie nie mogą się zarazić. Zazwyczaj postępują wolno i trwają długo. Cztery główne typy chorób niezakaźnych to choroby układu sercowo-naczyniowego (np. zawał serca), nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego (np. astma) oraz cukrzyca. (Źródło)

    , długotrwałe lub postępujące.  (Źródło)
  • Ocena ryzyka

    Ocena ryzyka to element zarządzania kwestiami bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, umożliwiający identyfikację potencjalnych zagrożeń i czynników ryzyka, na które mogą być narażeni pracownicy. Ocena ryzyka uwzględnia także element podejmowania decyzji, np. takich, które dotyczą wdrożenia niezbędnych działań o charakterze prewencyjnym lub środków ochronnych. To proces dynamiczny, umożliwiający organizacjom prowadzenie aktywnej polityki zarządzania zagrożeniami w miejscu pracy. (Źródło)

    to element zarządzania kwestiami bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, umożliwiający identyfikację potencjalnych zagrożeń i czynników ryzyka, na które mogą być narażeni pracownicy.

    Ocena ryzyka to element zarządzania kwestiami bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, umożliwiający identyfikację potencjalnych zagrożeń i czynników ryzyka, na które mogą być narażeni pracownicy. Ocena ryzyka uwzględnia także element podejmowania decyzji, np. takich, które dotyczą wdrożenia niezbędnych działań o charakterze prewencyjnym lub środków ochronnych. To proces dynamiczny, umożliwiający organizacjom prowadzenie aktywnej polityki zarządzania zagrożeniami w miejscu pracy. (Źródło)

    uwzględnia także element podejmowania decyzji, np. takich, które dotyczą wdrożenia niezbędnych działań o charakterze prewencyjnym lub środków ochronnych. To proces dynamiczny, umożliwiający organizacjom prowadzenie aktywnej polityki zarządzania zagrożeniami w miejscu pracy. (Źródło)
  • Powrót do pracy
    Powrót do pracy obejmuje wszystkie procedury i inicjatywy, których celem jest ułatwienie reintegracji w miejscu pracy osób, których zdolność do pracy obniżyła się z powodu niepełnosprawności, choroby lub w wyniku procesu starzenia się. obejmuje wszystkie procedury i inicjatywy, których celem jest ułatwienie reintegracji w miejscu pracy osób, których

    Zdolność do pracy można opisać jako równowagę pomiędzy zasobami danej osoby a czynnikami związanymi z pracą. Na zdolność do pracy wpływa także środowisko poza pracą. Zasoby osobiste obejmują: (1) zdrowie oraz zdolności funkcjonalne; (2) kompetencje i umiejętności; (3) wartości, nastawienie i motywację. Czynniki związane z pracą obejmują zakres pracy, środowisko pracy, organizację pracy i przywództwo. (Źródło)

    obniżyła się z powodu niepełnosprawności, choroby lub w wyniku procesu starzenia się.
  • Praca siedząca
    Praca siedząca to praca, którą charakteryzuje bardzo niewiele ruchu i niskie zużycie energii. Praca siedząca często wymaga od pracownika przebywania w pozycji siedzącej przez długi czas. to praca, którą charakteryzuje bardzo niewiele ruchu i niskie zużycie energii. Praca siedząca to praca, którą charakteryzuje bardzo niewiele ruchu i niskie zużycie energii. Praca siedząca często wymaga od pracownika przebywania w pozycji siedzącej przez długi czas. często wymaga od pracownika przebywania w pozycji siedzącej przez długi czas.
  • Praca zrównoważona

    Zrównoważona praca oznacza takie warunki pracy i życia, które zachęcają ludzi do podejmowania i kontynuowania pracy w trakcie przedłużonego życia zawodowego. Warunki takie zapewniają równowagę pomiędzy pracą i zmiennymi elementami lub okolicznościami życia danej osoby. Zrównoważoną pracę kształtuje się zarówno poprzez konkretne działania podejmowane wewnątrz zakładu pracy, jak i poprzez praktyki i politykę, funkcjonujące poza środowiskiem pracy. (Źródło)

  • Profilowanie pracowników pod kątem wieku

    Jest to narzędzie wykorzystywane do analizy struktury wiekowej pracowników. Wyniki takiej analizy powinny być interpretowane nie tylko w kontekście pracy i jej wymagań, ale i polityki HR oraz szeroko pojętego planowania w zakładzie pracy w danym momencie i przyszłości. (Źródło)

  • Przechodzenie na emeryturę w trybie elastycznym

    Przechodzenie na emeryturę w trybie elastycznym to swoboda przy podejmowaniu decyzji o przejściu na emeryturę.  Może oznaczać zachętę do późniejszego przejścia na emeryturę lub pozwolenie pracownikom na otrzymywanie części kwoty emerytury i pracę w mniejszym wymiarze godzin. (Źródło)

    to swoboda przy podejmowaniu decyzji o przejściu na emeryturę.  Może oznaczać zachętę do późniejszego przejścia na emeryturę lub pozwolenie pracownikom na otrzymywanie części kwoty emerytury i pracę w mniejszym wymiarze godzin. (Źródło)
  • Rehabilitacja
    Rehabilitacja to proces, którego celem jest umożliwienie ludziom osiągnięcia i utrzymania optymalnej sprawności fizycznej, sensorycznej, intelektualnej, psychicznej i społecznej. to proces, którego celem jest umożliwienie ludziom osiągnięcia i utrzymania optymalnej sprawności fizycznej, sensorycznej, intelektualnej, psychicznej i społecznej.
  • Rehabilitacja medyczna
    Celem rehabilitacji medycznej jest przywrócenie funkcjonalnej lub psychicznej zdolności i jakości życia osobom z ograniczeniami fizycznymi, psychicznymi lub niepełnosprawnością.
  • Rehabilitacja zawodowa
    Celem rehabilitacji zawodowej jest pomoc osobom z ograniczeniami fizycznymi, psychicznymi lub niepełnosprawnością w pokonaniu barier w dostępie do zatrudnienia, utrzymaniu pracy lub powrocie do pracy albo innego przydatnego zajęcia.
  • Ryzyko zawodowe

    Ryzyko zawodowe to ognisko, sytuacja lub działanie o potencjale szkodliwym dla człowieka. (Źródło)

    to ognisko, sytuacja lub działanie o potencjale szkodliwym dla człowieka. (Źródło)
  • Środki ochrony indywidualnej

    Środki ochrony indywidualnej to odzież, narzędzia i wszelkie dodatkowe akcesoria zaprojektowane tak, by chronić pracownika przed zagrożeniami, które mogą narazić na szwank jego bezpieczeństwo i zdrowie.  Środki ochrony indywidualnej chronią przez zagrożeniami fizycznymi, elektrycznymi, cieplnymi, chemicznymi, biologicznymi i cząsteczkami lotnymi. Środki te muszą być używane w sytuacjach, w których ww. czynników ryzyka nie da się wyeliminować lub ograniczyć przy pomocy środków ochrony zbiorowej lub organizacji pracy. (Źródło)

    to odzież, narzędzia i wszelkie dodatkowe akcesoria zaprojektowane tak, by chronić pracownika przed zagrożeniami, które mogą narazić na szwank jego bezpieczeństwo i zdrowie.  

    Środki ochrony indywidualnej to odzież, narzędzia i wszelkie dodatkowe akcesoria zaprojektowane tak, by chronić pracownika przed zagrożeniami, które mogą narazić na szwank jego bezpieczeństwo i zdrowie.  Środki ochrony indywidualnej chronią przez zagrożeniami fizycznymi, elektrycznymi, cieplnymi, chemicznymi, biologicznymi i cząsteczkami lotnymi. Środki te muszą być używane w sytuacjach, w których ww. czynników ryzyka nie da się wyeliminować lub ograniczyć przy pomocy środków ochrony zbiorowej lub organizacji pracy. (Źródło)

    chronią przez zagrożeniami fizycznymi, elektrycznymi, cieplnymi, chemicznymi, biologicznymi i cząsteczkami lotnymi. Środki te muszą być używane w sytuacjach, w których ww. czynników ryzyka nie da się wyeliminować lub ograniczyć przy pomocy środków ochrony zbiorowej lub organizacji pracy. (Źródło)
  • Stres związany z pracą

    Ludzie doświadczają stresu w pracy, kiedy mają poczucie braku równowagi pomiędzy wymaganiami, jakim muszą stawić czoła w pracy, a fizycznymi i psychicznymi zasobami, jakimi dysponują. (Źródło)

  • Uczenie się przez całe życie

    Uczenie się przez całe życie obejmuje wszystkie działania podejmowane w ciągu życia, których celem jest podniesienie umiejętności, poziomu wiedzy i kompetencji. To ogólna koncepcja obejmująca edukację danej osoby w formie elastycznej, różnorodnej i dostępnej w różnych momentach i miejscach w trakcie życia. Uczenie się przez całe życie obejmuje cały wachlarz formalnej, nieformalnej i pozaformalnej edukacji. (Źródło)

    obejmuje wszystkie działania podejmowane w ciągu życia, których celem jest podniesienie umiejętności, poziomu wiedzy i kompetencji. To ogólna koncepcja obejmująca edukację danej osoby w formie elastycznej, różnorodnej i dostępnej w różnych momentach i miejscach w trakcie życia.

    Uczenie się przez całe życie obejmuje wszystkie działania podejmowane w ciągu życia, których celem jest podniesienie umiejętności, poziomu wiedzy i kompetencji. To ogólna koncepcja obejmująca edukację danej osoby w formie elastycznej, różnorodnej i dostępnej w różnych momentach i miejscach w trakcie życia. Uczenie się przez całe życie obejmuje cały wachlarz formalnej, nieformalnej i pozaformalnej edukacji. (Źródło)

    obejmuje cały wachlarz formalnej, nieformalnej i pozaformalnej edukacji. (Źródło)
  • Wiek fizjologiczny
    Wiek fizjologiczny, lub biologiczny, to miara tego, jak sprawnie działa ciało w odniesieniu do wieku kalendarzowego. , lub biologiczny, to miara tego, jak sprawnie działa ciało w odniesieniu do wieku kalendarzowego.
  • Wiek funkcjonalny
    Wiek funkcjonalny odnosi się do poziomu sprawności funkcjonalnej danej osoby, w kontekście jej wieku kalendarzowego i płci. odnosi się do poziomu sprawności funkcjonalnej danej osoby, w kontekście jej wieku kalendarzowego i płci.
  • Wiek kalendarzowy
    Wiek kalendarzowy to wiek danej osoby mierzony w jednostkach (zazwyczaj latach) od urodzin do dnia obecnego. to wiek danej osoby mierzony w jednostkach (zazwyczaj latach) od urodzin do dnia obecnego.
  • Wiek psychiczny
    Wiek psychiczny to wiek, na jaki dana osoba się czuje, działa, zachowuje. Ma on charakter subiektywny i opiera się na samoocenie danej osoby. to wiek, na jaki dana osoba się czuje, działa, zachowuje. Ma on charakter subiektywny i opiera się na samoocenie danej osoby.
  • Wiek społeczny
    Wiek społeczny stanowi odzwierciedlenie kulturowych i społecznych oczekiwań na temat tego, jak ludzie powinni się zachowywać w określonym wieku. Stanowi szacunkową ocenę umiejętności danej osoby w sytuacjach społecznych, dokonywaną względem norm społecznie akceptowanych. stanowi odzwierciedlenie kulturowych i społecznych oczekiwań na temat tego, jak ludzie powinni się zachowywać w określonym wieku. Stanowi szacunkową ocenę umiejętności danej osoby w sytuacjach społecznych, dokonywaną względem norm społecznie akceptowanych.
  • Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego

    Powiązane z pracą

    Powiązane z pracą zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego obejmują problemy ze zdrowiem, które dotyczą mięśni, ścięgien, wiązadeł, chrząstek, układu naczyniowego, nerwów lub innych tkanek miękkich i stawów, będących częścią układu mięśniowo-szkieletowego. Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego kojarzone są z powtarzalną i obciążającą pracą. Problemy ze zdrowiem mogą obejmować poczucie dyskomfortu, drobne bóle, poważniejsze choroby, które, z kolei, mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności. (Źródło)

    obejmują problemy ze zdrowiem, które dotyczą mięśni, ścięgien, wiązadeł, chrząstek, układu naczyniowego, nerwów lub innych tkanek miękkich i stawów, będących częścią układu mięśniowo-szkieletowego. Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego kojarzone są z powtarzalną i obciążającą pracą. Problemy ze zdrowiem mogą obejmować poczucie dyskomfortu, drobne bóle, poważniejsze choroby, które, z kolei, mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności. (Źródło)
  • Zagrożenia psychospołeczne

    Zagrożenia psychospołeczne to te elementy organizacji, planowania i  zarządzania procesami pracy w kontekście społecznym i środowiskowym, które mogą wyrządzić pracownikowi zarówno krzywdę psychiczną, jak i fizyczną.  Z zagrożeniami psychospołecznymi wiąże się stres w miejscu pracy, przemoc oraz nękanie w miejscu pracy. (Źródło)

    to te elementy organizacji, planowania i  zarządzania procesami pracy w kontekście społecznym i środowiskowym, które mogą wyrządzić pracownikowi zarówno krzywdę psychiczną, jak i fizyczną.  Z zagrożeniami psychospołecznymi wiąże się stres w miejscu pracy, przemoc oraz nękanie w miejscu pracy. (Źródło)
  • Zarządzanie wiekiem

    Zarządzanie wiekiem to jeden z wymiarów zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. Koncentruje się ono na procesie starzenia się siły roboczej,  a ogólniej, na zarządzaniu tym procesem poprzez politykę publiczną lub zbiorowe układy pracy (źródło).

    Najważniejsze zasady zarządzania wiekiem obejmują

    • koncentrowanie się na prewencji a nie reaktywnym rozwiązywaniu problemów
    • skupienie się na całej długości życia zawodowego wszystkich grup wiekowych, nie tylko starszych pracowników
    • holistyczne podejście obejmujące wszystkie wymiary, co sprzyja skutecznemu zarządzaniu wiekiem 

    (Źródło)

    to jeden z wymiarów zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. Koncentruje się ono na procesie starzenia się siły roboczej,  a ogólniej, na zarządzaniu tym procesem poprzez politykę publiczną lub zbiorowe układy pracy (źródło).

    Najważniejsze zasady zarządzania wiekiem obejmują

    • koncentrowanie się na prewencji a nie reaktywnym rozwiązywaniu problemów
    • skupienie się na całej długości życia zawodowego wszystkich grup wiekowych, nie tylko starszych pracowników
    • holistyczne podejście obejmujące wszystkie wymiary, co sprzyja skutecznemu zarządzaniu wiekiem 

    (Źródło)

  • Zatrudnialność

    Zatrudnialność można zdefiniować jako “zdolność do bycia zatrudnionym” lub “połączenie czynników dających dostęp do pracy, utrzymania jej i czynienia postępów w karierze”. 

    można zdefiniować jako “zdolność do bycia zatrudnionym” lub “połączenie czynników dających dostęp do pracy, utrzymania jej i czynienia postępów w karierze”. 
  • Zdolność do pracy

    Zdolność do pracy można opisać jako równowagę pomiędzy zasobami danej osoby a czynnikami związanymi z pracą. Na zdolność do pracy wpływa także środowisko poza pracą. Zasoby osobiste obejmują: (1) zdrowie oraz zdolności funkcjonalne; (2) kompetencje i umiejętności; (3) wartości, nastawienie i motywację. Czynniki związane z pracą obejmują zakres pracy, środowisko pracy, organizację pracy i przywództwo. (Źródło)

    można opisać jako równowagę pomiędzy zasobami danej osoby a czynnikami związanymi z pracą. Na zdolność do pracy wpływa także środowisko poza pracą. Zasoby osobiste obejmują: (1) zdrowie oraz zdolności funkcjonalne; (2) kompetencje i umiejętności; (3) wartości, nastawienie i motywację. Czynniki związane z pracą obejmują zakres pracy, środowisko pracy, organizację pracy i przywództwo. (Źródło)
  • Zdrowie psychiczne

    Zdrowie psychiczne oznacza świadomość swojego samopoczucia, dzięki której, dana osoba może ocenić swoje zdolności, potrafi radzić sobie ze stresami życia codziennego, wydajnie pracować i wnieść coś do życia społeczności, w której funkcjonuje. (Źródło)

    oznacza świadomość swojego samopoczucia, dzięki której, dana osoba może ocenić swoje zdolności, potrafi radzić sobie ze stresami życia codziennego, wydajnie pracować i wnieść coś do życia społeczności, w której funkcjonuje. (Źródło)