Czym jest promocja zdrowia w miejscu pracy?

Employer

3: Miejsca pracy promujące zdrowie

Czym jest promocja zdrowia w miejscu pracy?

Na pracodawcach spoczywa szereg obowiązków związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem i zdrowiem, w tym higieną, w pracy. (patrz temat 2). Promocja zdrowia w miejscu pracy uzupełnia wymogi prawne i koncentruje się na szeregu czynników, które nie zawsze są przedmiotem regulacji prawnych.

Europejska Sieć Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy definiuje promocję zdrowia w miejscu pracy jako wspólne wysiłki pracodawców, pracowników i społeczeństwa na rzecz poprawy zdrowia i dobrostanu osób pracujących. Szczególnie ważna jest lepsza organizacja pracy i poprawa środowiska pracy, zwiększenie udziału pracowników w kształtowaniu warunków pracy oraz zachęcanie pracowników do rozwoju zawodowego i osobistego. 

Promocja zdrowia w miejscu pracy skupia się na poniższych obszarach:

  • edukacja i szkolenia w obszarze zdrowia
  • równowaga między życiem prywatnym a zawodowym (sieć społeczna, dobro rodziny, warunki dojazdu do pracy)
  • stres i samopoczucie psychiczne
  • styl życia (w szczególności aspekty związane z odżywaniem, aktywnością fizyczną, paleniem papierosów i piciem alkoholu)

Rola pracodawcy

Sukces działań promujących zdrowie w miejscu pracy w głównej mierze zależy od postawy pracodawcy, w tym m.in. od:

  • jego zaangażowania oraz oferowanego przez niego wsparcia; włączenia prowadzonych działań na rzecz zdrowia w ogólną politykę funkcjonowania przedsiębiorstwa, w tym w procesy organizacyjne, oraz 
  • włączenia pracowników w planowanie i wdrażanie uzgodnionych środków/działań

Integracja kwestii związanych z ochroną bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz promocją zdrowia w miejscu pracy

Do niedawna kwestie związane z zapewnianiem pracownikom bezpiecznych i zdrowych (w tym higienicznych) warunków pracy oraz z promocją zdrowia postrzegane były jako oddzielne dziedziny. Promocja zdrowia w miejscu pracy koncentrowała się głównie na aspektach związanych ze zdrowym stylem życia oraz zachowaniami zdrowotnymi pracowników. Wraz z upływem czasu zakres tego pojęcia rozszerzył się i zaczął obejmować takie obszary jak samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz organizację pracy, w związku z czym, obydwie dziedziny zaczęły się pokrywać.

Dowody naukowe oraz doświadczenia praktyczne pokazują, że działania związane z prewencją chorób zawodowych  i wypadków przy pracy oraz promocją zdrowia w miejscu pracy są najbardziej skuteczne, gdy w przedsiębiorstwie wdrożona jest kompleksowa polityka, uwzględniająca zarówno kwestie związane ze środowiskiem pracy, jak i zagrożenia (fizyczne i psychiczne) na poziomie jednostki.  

Korzyści płynące z promocji zdrowia w miejscu pracy (kolejny rozdział).