Kas teadsite, et…?

Igast viiest üle 50aastasest töötajast üks ei uskunud, et suudab teha sama tööd ka 60aastasena.

Täna on ELis iga üle 65aastase inimese kohta neli tööealist inimest. Aastaks 2060 saab neid olema ainult kaks.

Vanim doktorikraadi saanud inimene on 102-aastane sakslanna.

Rohkem kui 60% üle 50aastastest inimestest tunnevad, et on sama heas vormis kui varem.

Iga täiendav õppeaasta vähendab dementsuse ohtu 11% võrra.

Kuulus luuletaja ja kirjanik Goethe töötas kogu oma pika elu jooksul. Oma kuulsa teose „Faust” lõpetas ta 82-aastaselt. Selles vanuses ta ka suri.

On tõenäoline, et kognitiivsed oskused nagu intellekt, teadmised, keeleoskus ja keeruliste probleemide lahendamise oskus, suurenevad kuni 60. eluaastani.

Fauja Singh on kõige vanem maratonijooksja, kes jooksis oma viimase maratoni 101aastasena. Vanim naismaratoonar on 92aastane, kes viimati osales maratonil juunis 2015.

Ray Kroc, kes võitles diabeedi ja artriidiga, alustas 52aastaselt McDonalds’i brändi loomist. Kroc osales McDonalds’i tegevuses kuni oma surmani 1984. aaastal, 82. eluaastani.

Bioloogiline vananemine on ainult üldiselt seostatav isiku vanusega aastates. Nii mõnegi 80aastase füüsilised ja vaimsed võimed on sarnased paljude 20aastaste võimetega.

Lissabonis (Portugal) korraldatakse üle 65aastastele inimestele grafiti töötubasid.

Vanim töötav üldarst oli 100 aastat vana. Dr. Kauromat M. Chandiramani (India, sünd. 9. mail 1899. a.) tegutses üldarstina Bombays 75 aastat.

Kuigi teatud muutused eakate inimeste tervises on seotud nende geneetlise pärandiga, on enamik neist põhjustatud füüsilise ja sotsiaalse keskkonna poolt ning nimetatud keskkondade mõjust inimeste võimalustele ja tervisekäitumisele (toitumine, kehaline aktiivsus, suitsetamine, alkoholi tarbimine).

Arthur Rubinstein andis ühe oma parimatest kontsertidest Carnegie Hall saalis kui ta oli 89 aastat vana

Katsusuke Yanagisawa, 71, pensionärist kooliõpetaja, on vanim inimene, kes vallutas Everesti.

Aastaks 2060 saab kõige kiiremini kasvavaks elanikkonna osaks ELis üle 80aastaste vanusegrupp.

Global Age Watch Index uuringu käigus mõõdetakse eakate inimeste sotsiaalset ja majanduslikku heaolu. Uuringu tulemuste põhjal on esikohal Šveits, millele järgnevad Norra, Rootsi, Saksamaa ja Kanada.

Pablo Casals, maailma tuntuim tšellomängija, harjutas pillimängu neli kuni viis tundi päevas ka siis, kui oli juba 90 aastat vana. Kui temalt küsiti, miks ta jätkab tõsist harjutamist selles vanuses, vastas Casals, „Sest ma loodan, et mu mäng muutub paremaks”.

Täna on keskmine eluiga kõige kõrgem Hispaanias (83,2 aastat), Itaalias (82,9 aastat) ja Küprosel (82,5 aastat). Maltal naudivad inimesed head tervist oma elu suurema osa kestel (naised 72,7 aastat ja mehed 71,6 aastat).

Igas minutis tähistavad kaks inimest maailmas oma 60. sünnipäeva.

Kuigi nooremate töötajate seas võib esineda rohkem õnnetusi, võivad eakate töötajate vigastused olla raskemad või lõppeda surmaga.

Aastal 2000 oli 60aastaste ja vanemate inimeste arv maailmas 605 miljonit. Aastaks 2050 kasvab nende arvukus 2 miljardini. See arv on ligikaudu võrdne kogu Hiina, USA, Venemaa ja Jaapani rahvastikuga kokku.

Viis või enam tundi istumist päevas võib teie tervisele olla sama kahjulik kui ühe sigaretipaki suitsetamine päevas.

2014. aastal oli ELis 55-64 aastaste inimeste seas kõige kõrgem tööhõivemäär Rootsis (74%), millele järgnesid Saksamaa (65,5%) ja Eesti (64,0%).

Michelangelo koostas Roomas asuva Santa Maria degli Angeli kiriku arhitektuurijoonised, kui ta oli 88 aastat vana.

Norman Lloyd on 100-aastane Hollyoodi filmitäht, kelle uusim film linastus aastal 2015. Ta on tegutsenud filmitööstuses rohkem kui 80 aastat.

Järgmise 50 aasta jooksul väheneb Euroopas tööealise rahvastiku arv ligi 42 miljoni võrra (mis on ligikaudu võrdne Hispaania kogurahvaarvuga).

Euroopas on üle 65aastaste inimeste suurim suhteline osakaal rahvastikust Itaalias (21,4% - 2014), Saksamaal (20,8%) ja Kreekas (20,5%). Itaalia on kõige kiiremini vananeva rahvastikuga riik Euroopas.

Vähktõvest võitu saanud 75aastane Barbara Hillary on vanim inimene, ja esimene mustanahaline naine, kes jõudis põhjapoolusele.

Euroopas on üle 55aastaste töötajate puhul kõige raskemini ületatavateks probleemideks nende kõrvalejätmine koolitustelt, negatiivsed stereotüübid nooremate kolleegide seas ja järk-järgult pensionile jäämise võimaluste puudumine.

Aastal 2080 moodustavad 80aastased ja vanemad inimesed 12,3% kogurahvastikust Euroopas, 2014. aastal oli see 5,1%.

Stanislaw Kowalski on vanim (104-aastane) 100 m jooksja. 2014. a. Poolas toimunud võistlusel jooksis ta 100 m ajaga 32,79 sekundit.