Praktyki dotyczące elastycznego czasu pracy

HR Manager

2: Miejsca pracy przyjazne dla zdrowia osób w każdym wieku

Praktyki dotyczące elastycznego czasu pracy

Praktyki dotyczące elastycznego czasu pracy mogą przynieść korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Dostosowanie godzin pracy do potrzeb firmy (np. w trakcie szczytu sezonu) pozwala odpowiednio dobrać liczbę pracujących osób, a w przypadku mniejszego obciążenia pracą wręcz przynieść oszczędności. Z perspektywy pracownika, rozwiązania w zakresie elastycznego czasu pracy mogą pomóc w zachowaniu  równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. 

Szczególnie w przypadku pracowników starszych, elastyczny czas pracy może być sposobem na pogodzenie życia prywatnego i rodzinnego, zwłaszcza, w przypadku gdy spoczywa na nich obowiązek sprawowania opieki nad innymi lub gdy mają problemy ze zdrowiem i są poddawani leczeniu (np. w godzinach pracy).  Nieuwzględnianie tych i im podobnych  okoliczności może prowadzić do dużego stresu i absencji w pracy. 

Kilka przykładów praktyk dotyczących elastycznego czasu pracy

  • elastyczne programy,

    Liczenie godzin pracy w ujęciu rocznym pozwala zaplanować zarówno czas pracy, jak i wynagrodzenie pracowników w założonej (tj. rocznej) perspektywie czasowej. Jednocześnie, jest to sposób na uelastycznienie czasu pracy. (Źródło)

    , wspólne wykonywanie zadań lub

    Stosunek pracy, w ramach którego jeden pracodawca zatrudnia dwóch (lub więcej) pracowników do wykonywania pracy typowo przewidzianej dla jednej osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy.  Jest to forma pracy tymczasowej, dzięki której pracodawca ma pewność, że praca będąca przedmiotem takiego podziału jest stale wykonywana. (Źródło)

    pracy to rozwiązania, które pomagają osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym
  • poprzedzenie przejścia na emeryturę pracą w niepełnym wymiarze, łączenie pracy i emerytury
  • telepraca, praca z domu lub w jego pobliżu zmniejsza obciążenie związane z podróżą do pracy i zapobiega zmęczeniu