Dobre praktyki

Zdrowie fizyczne

W dużej firmie wydobywczej stwierdzono, że wśród pracowników rośnie liczba nieobecności z powodu choroby a także liczba zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Firma zainicjowała program, którego celem było odwrócenie tego procesu. Chodziło także o poprawę stanu zdrowia pracowników poprzez podnoszenie świadomości i działania na rzecz promocji zdrowia.

Program skierowany był do pracowników ze wszystkich działów, od wydobycia po administrację. Jednym z jego elementów były konsultacje/dyskusje z pracownikami,  wracającymi do pracy po zwolnieniu chorobowym. Celem rozmów było m.in. poznanie i zrozumienie przyczyn nieobecności w pracy oraz tego, jakich adaptacji można dokonać, aby polepszyć warunki pracy. W firmie wprowadzono także innego rodzaju działania o charakterze psychologicznym, ergonomicznym, (np. coaching) i prewencyjnym..  

Dzięki programowi możliwa była nie tylko wcześniejsza identyfikacja chorób (w szczególności tych dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego), ale ich skuteczne prewencja, w związku z czym w firmie odnotowano niższy poziom absencji chorobowej oraz ograniczono liczbę wypadków. 

Więcej