Dlaczego kwestia powrotu do pracy jest ważna?

Employer

4: Powrót do pracy

Dlaczego kwestia powrotu do pracy jest ważna?

Obowiązki prawne

Biorąc pod uwagę, że siła robocza się starzeje, temat powrotu do pracy zyskuje na znaczeniu – długotrwałe problemy ze zdrowiem i niepełnosprawnością występują częściej w starszym wieku. Pracodawcy mogą odnieść korzyści z pomocy pracownikom w możliwie jak najszybszym powrocie do pracy po kontuzji lub chorobie, lub wspierając pracowników cierpiących na

Większość chorób przewlekłych w Europie to choroby niezakaźne, którymi ludzie nie mogą się zarazić. Zazwyczaj postępują wolno i trwają długo. Cztery główne typy chorób niezakaźnych to choroby układu sercowo-naczyniowego (np. zawał serca), nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego (np. astma) oraz cukrzyca. (Źródło)

w pozostaniu w pracy. W niektórych przypadkach może to oznaczać konieczność tymczasowego lub długotrwałego dostosowania miejsca pracy lub przeszkolenia pracownika do wykonywania innych zadań.

Uwzględnianie i zaspakajanie potrzeb osób niepełnosprawnych w miejscu pracy odgrywa znaczącą rolę w zwalczaniu dyskryminacji na tle niepełnosprawności. Na pracodawcach spoczywa prawny obowiązek równego traktowania pracowników zarówno podczas rekrutacji, jak i w trakcie wykonywania przez nich danej pracy. W tym kontekście, równe traktowanie pracowników może oznaczać, np.:  dostosowanie miejsca pracy (w tym pomieszczeń i sprzętu) do niepełnosprawności, modyfikację godzin pracy i/lub zakresu obowiązków oraz zapewnianie szkoleń i środków na rzecz integracji osób niepełnosprawnych w miejscu pracy.

Korzyści płynące z płynnego powrotu do pracy

Im dłuższa nieobecność z tytułu choroby, tym więcej przeszkód napotykają pracownicy przy powrocie do pracy i tym mniejsze prawdopodobieństwo powodzenia trwałej reintegracji.

Umożliwienie pracownikom szybkiego powrotu do pracy niesie ze sobą szereg korzyści, np.

  • zachowanie umiejętności i wiedzy chorego/kontuzjowanego pracownika
  • minimalną utratę produktywności
  • obniżenie kosztów związanych z rekrutacją i organizacją szkoleń dla nowych pracowników
  • silne morale w miejscu pracy

Jak zadbać o udany powrót do pracy? (kolejny rozdział)