Proč je téma stárnutí důležité?

Worker

1: Stárnutí a práce

Proč je téma stárnutí důležité?

Obyvatelé Evropy stárnou

Obyvatelstvo Evropy stárne: podíl starších obyvatel se zvětšuje rychleji než podíl mladších věkových skupin. V roce 2080 bude v Evropě téměř dvojnásobek osob starších 65 let ve srovnání s dneškem, a celkem budou tvořit  jednu třetinu celkové populace. 

Následující graf ukazuje nárůst středního věku za poslední desetiletí, podle prognóz bude růst i nadále.

Medián věku: průměr EU mezi lety 1960-2060

Stárnutí populace jde ruku v ruce se stárnutím pracovní síly. Stále méně mladých lidí vstupuje na trh práce, zatímco podíl starších lidí (ve věku 55-64) v rámci pracovní síly roste. Prognózy demografické vývoje české společnosti  odhadují, že v roce 2102 se bude průměrný věk obyvatel České republiky pohybovat kolem 50 let. 

Věkové složení pracující populace (1990-2060)

S rostoucím podílem starších pracovníků je stále důležitější začít řešit problematiku stárnutí v souvislosti s prací, především poznat a pochopit vztah mezi prací a stárnutím. Mnoho zemí, ve snaze udržet lidi v pracovním procesu déle, zvýšilo v průběhu posledních let věkovou hranici pro odchod do důchodu. Česká republika není v tomto ohledu vyjímou. Od poloviny devadesátých let dochází ke kontinuálnímu zvyšování věku odchodu do důchodu. Stále větší počet lidí bude nucen pracovat do vyššího věku, a to znamená, že zůstat zdravý je pro

Zaměstnatelnost můžeme definovat jako  „způsobilost k tomu stát se zaměstnancem“, či  jako „souhrn faktorů umožňujících nástup do pracovního procesu, setrvání v něm a dosažení profesního postup“.

stále důležitější. 

Další informace o stárnutí (další část)