Proč je stárnutí relevantní pro řízení lidských zdrojů?

HR Manager

1: Stárnutí a práce

Proč je stárnutí relevantní pro řízení lidských zdrojů?

Stárnutí evropské populace

Evropská populace v posledních desetiletích stárne a tento trend bude do budoucna  nabývat na síle. Následující graf ukazuje, že průměrný věk se v posledních desetiletích významně zvyšuje, a nadále zvyšovat bude.

Medián věku: průměr EU mezi lety 1960-2060

Stárnutí populace s sebou přináší stárnutí pracovní síly. Na trh práce vstupuje stále méně mladých lidí, zatímco podíl starších lidí (ve věku 55-64 let) se v rámci pracovní síly zvyšuje. Prognózy demografické vývoje české společnosti  odhadují, že v roce 2102 se bude průměrný věk obyvatel České republiky pohybovat kolem 50 let.

Věkové složení pracující populace (1990-2060)

Hlavní problémy

Demografické změny popsané výše staví před organizace zásadní problémy, mezi něž patří: 

  • Jak získávat mladé pracovníky na zmenšujícím se trhu práce
  • Udržet si rostoucí podíl zkušených starších zaměstnanců
  • Přizpůsobit podmínky na pracovišti tak, aby přispívaly k produktivitě
  • Udržet a modernizovat kvalitní úroveň odborných znalostí a dovedností zaměstnanců obecně

Přínosy věkově rozmanité pracovní síly 

Věkově rozmanitá pracovní síla nicméně přináší také mnoho výhod, včetně:

  • Zastoupení všech věkových skupin v rámci pracovní síly pomáhá organizacím lépe se přizpůsobit potřebám podobně rozmanité klientské základny
  • Pracovníci různého věku a pohlaví s sebou přináší škálu různých zkušeností a dovedností
  • Rozmanitost přispívá ke kreativitě a inovacím, usnadňuje řešení problémů a umožňuje lepší předávání nabytých dovedností z generace na generaci
  • Organizace s věkově rozmanitou pracovní silou mohou maximálně využít potenciál své pracovní síly a lépe se adaptovat na neustále se měnící situaci
  • Věkově rozmanitá pracovní síla přispívá k lepší výkonnosti celé organizace díky schopnosti vyrovnat se s celou škálou různých úkolů a rolí

Mají-li organizace vytěžit z věkově rozmanité pracovní síly to nejlepší, musí aktivně řídit věkovou strukturu. To si vyžaduje lepší porozumění procesu stárnutí a lidských změn, pochopení rozdílů v motivaci a očekávání u různých věkových skupin, což jsou témata, kterými se zabýváme níže.

Jak řídit pracovníky různých věkových kategorií na pracovišti

Dnes vice než kdykoliv předtím působí na pracovištích zaměstnanci různých věkových skupin, a každá z nich s sebou přináší své vlastní zkušenosti, hodnoty, myšlenky a názory, a také nároky a očekávání. Podle odborníků na lidské chování lze nalézt pro každou věkovou skupinu určité  společné typické rysy vycházející z podobných zkušeností.

Lepší chápání toho, jaké rozdíly existují mezi generacemi a jaké dopady s sebou přináší proces stárnutí, může vedoucím pracovníkům pomoci lépe využít přednosti a potenciál všech generací. Stejně důležité je i to, aby vedoucí pracovníci uměli ocenit a respektovat zástupce všech věkových skupin.

Rozdíly v motivaci a očekávání podle věku je třeba brát v úvahu v celé řadě aspektů řízení lidských zdrojů, počínaje:

  • Pracovními podmínkami
  • Odbornou přípravou a profesním rozvojem
  • Systémem odměňování
  • Plánováním náhrad za odcházející zaměstnance

Stárnutí pracovní síly a s ním související problémy vyžadují změnu zavedených strategií pro řízení lidských zdrojů a také nový přístup k řízení věkových struktur na pracovišti. Znalost procesu stárnutí pomůže personalistům maximalizovat přínos plynoucí z rozmanitosti pracovní síly a lépe využít příležitosti, které z toho plynou. Personalisté hrají klíčovou úlohu, protože navrhují a zavádějí do praxe pozitivní metody řízení věkové struktury.

Přečtěte si vice o řízení rozmanité věkové struktury (Téma2)

Co potřebujeme vědět o stárnutí? (další část)