Glosář

Nejděte všechny výrazy:
  • Celoživotní vzdělávání

    Celoživotní vzdělávání zahrnuje vzdělávací aktivity během celého života, zaměřené na zlepšení dovedností, znalostí a kompetencí. Je to široce pojímaný koncept, který pružně zahrnuje celou řadu typů vzdělávání dostupné člověku v určité době a na určitém místě. Celoživotní vzdělávání zahrnuje celé spektrum  formálního i neformálního vzdělávání. (Zdroj)

    zahrnuje vzdělávací aktivity během celého života, zaměřené na zlepšení dovedností, znalostí a kompetencí. Je to široce pojímaný koncept, který pružně zahrnuje celou řadu typů vzdělávání dostupné člověku v určité době a na určitém místě.

    Celoživotní vzdělávání zahrnuje vzdělávací aktivity během celého života, zaměřené na zlepšení dovedností, znalostí a kompetencí. Je to široce pojímaný koncept, který pružně zahrnuje celou řadu typů vzdělávání dostupné člověku v určité době a na určitém místě. Celoživotní vzdělávání zahrnuje celé spektrum  formálního i neformálního vzdělávání. (Zdroj)

    zahrnuje celé spektrum  formálního i neformálního vzdělávání. (Zdroj)
  • Chronická onemocnění

    Většina chronických onemocnění v Evropě je nepřenosných, tedy není možná jejich nákaza prostřednictvím kontaktu s nemocným. Mají dlouhodobý charakter a rozvíjejí se pomalu. Mezi čtyři hlavní typy nepřenosných onemocnění patří kardiovaskulární onemocnění (např. infarkt), rakovina,

    Většina chronických onemocnění v Evropě je nepřenosných, tedy není možná jejich nákaza prostřednictvím kontaktu s nemocným. Mají dlouhodobý charakter a rozvíjejí se pomalu. Mezi čtyři hlavní typy nepřenosných onemocnění patří kardiovaskulární onemocnění (např. infarkt), rakovina, chronická onemocnění dýchacího aparátu (např. astma) a cukrovka. (Zdroj)

    dýchacího aparátu (např. astma) a cukrovka. (Zdroj)
  • Chronologický věk
    Chronologický věk člověka se měří v jednotkách (obvykle počet let) od narození až po dané datum. člověka se měří v jednotkách (obvykle počet let) od narození až po dané datum.
  • Duševní zdraví

    Duševně zdravý jedinec se nachází ve stavu, ve kterém je schopen uplatnit své schopnosti, zvládat běžný stres, produktivně pracovat a přispívat k životu komunity, ve které žije. (Zdroj)

  • Faktory životního prostředí
    Mezi Mezi faktory životního prostředí patří aspekty každodenního osobního a pracovního života, které mohou mít potenciálně pozitivní či negativní dopad na celkové zdraví pracovníků. Mezi negativní vlivy patří např. chemické faktory (nebezpečné výpary či plyny), fyzikální faktory (hluk, vibrace), biologické činitele (bakterie, viry a plísně) či psychosociální faktory (soulad pracovního a osobního života). patří aspekty každodenního osobního a pracovního života, které mohou mít potenciálně pozitivní či negativní dopad na celkové zdraví pracovníků. Mezi negativní vlivy patří např. chemické faktory (nebezpečné výpary či plyny), fyzikální faktory (hluk, vibrace), biologické činitele (bakterie, viry a plísně) či psychosociální faktory (soulad pracovního a osobního života).
  • Flexibilní odchod do důchodu

    Koncepce flexibilního odchodu do důchodu dává pracovníkům větší možnost vybrat si,  kdy do důchodu odejít. Může zahrnovat motivaci k odložení odchodu do důchodu, či kombinaci výplaty části prostředků z penzijního připojištění s prací na částečný úvazek. (Zdroj)

  • Flexibilní rozvržení pracovní doby

    Např. zavedení možnosti konta pracovní doby umožňuje vypočítat, naplánovat (a zaplatit) pracovní dobu za delší časové období. Je jednou z možností pružnosti pracovní doby. (Zdroj)

  • Funkční věk
    Funkční věk označuje osobní kondici jedince, v porovnání s ostatními lidmi stejného pohlavní a chronologického věku. označuje osobní kondici jedince, v porovnání s ostatními lidmi stejného pohlavní a chronologického věku.
  • Fyziologický věk
    Fyziologický či biologický věk je měřítkem toho, jak dobře či špatně tělo funguje v poměru k chronologickému věku.
  • Hodnocení rizik

    Hodnocení rizik představuje jedno ze stádií řízení BOZP, umožňující identifikovat potenciální rizika a nebezpečí, jímž jsou pracovníci vystaveni, a následně na ně zareagovat přijetím potřebných ochranných a preventivních opatření. Je to dynamický proces umožňující organizaci aktivně řídit pracovní rizika. (Zdroj)

    představuje jedno ze stádií řízení BOZP, umožňující identifikovat potenciální rizika a nebezpečí, jímž jsou pracovníci vystaveni, a následně na ně zareagovat přijetím potřebných ochranných a preventivních opatření. Je to dynamický proces umožňující organizaci aktivně řídit pracovní rizika. (Zdroj)
  • Muskuloskeletální poruchy

    Poruchy svalovokosterního aparátu související s prací zahrnují zdravotní problémy spojené se svaly, šlachami, výstelkou, úpony, cévami, nervy či měkkými tkáněmi a klouby svalového a kosterního aparátu. Poruchy svalového a kosterního aparátu související s prací vznikají na základě opakovaných a namáhavých pohybů. Škála zdravotních problémů sahá od nepohodlí, mírné bolesti až po závažné zdravotní problémy, které mohou vést až k trvalým zdravotním omezením. (Zdroj)

  • Návrat do práce

    Návrat do práce je konceptem zahrnujícím všechny postupy a iniciativy zaměřené na opětovnou integraci člověka, který se potýká se snížením pracovní kapacity či dovedností v důsledku stárnutí, nemoci nebo trvalých zdravotních omezení, do pracovního procesu. (Zdroj)

    je konceptem zahrnujícím všechny postupy a iniciativy zaměřené na opětovnou integraci člověka, který se potýká se snížením pracovní kapacity či dovedností v důsledku stárnutí, nemoci nebo trvalých zdravotních omezení, do pracovního procesu. (Zdroj)
  • Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP)

    Osobní ochranné pracovní prostředky  zahrnují veškeré vybavení, které má pracovník na sobě či drží v ruce (oděv, brýle, helma) určené na ochranu před riziky ohrožujícími bezpečnost a zdraví při práci, a také jakékoliv příslušenství či doplňky zvyšující bezpečnost práce. Mezi rizika, před kterými je třeba pracovníka chránit, patří rizika fyzikální, elektřina, horko, chemikálie, biologické činitelé, vzdušné prachové částice. OOPP musí být použity tam, kde se nelze těmto rizikům vyhnout, aby se úměrně k jejich výskytu zvýšila rovněž ochrana při práci. (Zdroj)

  • Podpora zdraví na pracovišti

    Podpora zdraví na pracovišti je výsledkem společných snah ze strany zaměstnanců, zaměstnavatelů a společnosti, zaměřených na zlepšení zdravotního stavu a duševní pohody lidí v práci. K dosažení cíle je třeba přijmout opatření v oblasti (1) organizace práce, (2) aktivní participace pracovníků, (3) podpory osobního rozvoje. (Zdroj)

    je výsledkem společných snah ze strany zaměstnanců, zaměstnavatelů a společnosti, zaměřených na zlepšení zdravotního stavu a duševní pohody lidí v práci. K dosažení cíle je třeba přijmout opatření v oblasti (1) organizace práce, (2) aktivní participace pracovníků, (3) podpory osobního rozvoje. (Zdroj)
  • Pracovní rehabilitace
    Pracovní rehabilitace umožňuje lidem s tělesným či duševním omezením překonávat bariéry při setrvávání či návratu do zaměstnání či k jiné činnosti. umožňuje lidem s tělesným či duševním omezením překonávat bariéry při setrvávání či návratu do zaměstnání či k jiné činnosti.
  • Pracovní riziko

    Pracovní riziko je definováno jako zdroj, situace či úkon, který může vést ke vzniku zranění či nemoci, případně kombinace všech těchto faktorů. (Zdroj)

    je definováno jako zdroj, situace či úkon, který může vést ke vzniku zranění či nemoci, případně kombinace všech těchto faktorů. (Zdroj)
  • Pružná organizace práce

    Pružná organizace práce umožňuje jak jednotlivci, tak organizaci naplnit své potřeby provedením změn v pracovní době (kdy), místě (kde) a způsobu (jak) výkonu práce. (Zdroj)

    umožňuje jak jednotlivci, tak organizaci naplnit své potřeby provedením změn v pracovní době (kdy), místě (kde) a způsobu (jak) výkonu práce. (Zdroj)
  • Psychologický věk
    Psychologický věk se odvíjí od toho, jak starý se člověk cítí, chová a reaguje. Je to subjektivní kategorie založená na sebehodnocení. se odvíjí od toho, jak starý se člověk cítí, chová a reaguje. Je to subjektivní kategorie založená na sebehodnocení.
  • Psychosociální rizika

    Mezi

    Mezi psychosociální rizika patří aspekty pracovní náplně a organizace práce, které ji zařazují do společenského kontextu, a které mohou potenciálně škodit duševnímu či tělesnému zdraví člověka. Může jít o stres, násilí na pracovišti, obtěžování, šikanu apod. (Zdroj)

    patří aspekty pracovní náplně a organizace práce, které ji zařazují do společenského kontextu, a které mohou potenciálně škodit duševnímu či tělesnému zdraví člověka. Může jít o stres, násilí na pracovišti, obtěžování, šikanu apod. (Zdroj)
  • Rehabilitace
    Rehabilitace si klade za cíl obnovení a udržení optimální úrovně fungování smyslů, těla, mysli, duševních schopností a společenských dovedností. si klade za cíl obnovení a udržení optimální úrovně fungování smyslů, těla, mysli, duševních schopností a společenských dovedností.
  • Řízení věkové struktury (age management)

    Řízení věkové struktury odkazuje k  různým dimenzím řízení lidských zdrojů v organizaci s důrazem na problematiku  stárnutí. Obecně se tento termín vztahuje na řízení stárnoucí pracovní síly v rámci veřejných politik či kolektivního vyjednávání (zdroj). (Zdroj)

    Základní principy řízení věkové struktury zahrnují:  

    • Důraz na prevenci, spíše než následné řešení problémů;
    • AZaměření na celou délku pracovního života, a na všechny věkové skupiny, nikoliv pouze starší pracovníky;
    • Holistický přístup zahrnující všechny dimenze přispívající k efektivnímu řízení věkové struktury. 

    (Zdroj)

  • Schopnost vykonávat práci

    Schopnost vykonávat práci je dána sladěním schopností jednotlivce s pracovními požadavky. Schopnost vykonávat práci ovlivňují i mimopracovní faktory. Mezi osobní schopnosti patří: (1) zdraví a funkční kapacita, (2) kvalifikace a dovednosti, (3) přístup, postoje a motivace. Další pracovní faktory zahrnují pracovní náplň, pracovní prostředí, organizaci práce a vedení. (Zdroj)

    je dána sladěním schopností jednotlivce s pracovními požadavky.

    Schopnost vykonávat práci je dána sladěním schopností jednotlivce s pracovními požadavky. Schopnost vykonávat práci ovlivňují i mimopracovní faktory. Mezi osobní schopnosti patří: (1) zdraví a funkční kapacita, (2) kvalifikace a dovednosti, (3) přístup, postoje a motivace. Další pracovní faktory zahrnují pracovní náplň, pracovní prostředí, organizaci práce a vedení. (Zdroj)

    ovlivňují i mimopracovní faktory. Mezi osobní schopnosti patří: (1) zdraví a funkční kapacita, (2) kvalifikace a dovednosti, (3) přístup, postoje a motivace. Další pracovní faktory zahrnují pracovní náplň, pracovní prostředí, organizaci práce a vedení. (Zdroj)
  • Sdílení pracovního místa

    Sdílení pracovního místa je typem zaměstnaneckého poměru, v jehož rámci zaměstnavatel najímá dva či více zaměstnanců na jedno pracovní místo. Jde o druh práce na částečný úvazek, která umožňuje permanentní obsazení dané pozice. (Zdroj)

    je typem zaměstnaneckého poměru, v jehož rámci zaměstnavatel najímá dva či více zaměstnanců na jedno pracovní místo. Jde o druh práce na částečný úvazek, která umožňuje permanentní obsazení dané pozice. (Zdroj)
  • Sedavá práce
    Sedavá práce charakterizuje zaměstnání, při němž dochází k minimálnímu pohybu a výdeji energie. charakterizuje zaměstnání, při němž dochází k minimálnímu pohybu a výdeji energie.
  • Sociální věk
    Sociální věk odráží očekávání ze strany společnosti stran toho, jak by se člověk v určitém věku měl chovat. Jde o odhad schopnosti jedince obstát v relativně běžných společenských situacích. odráží očekávání ze strany společnosti stran toho, jak by se člověk v určitém věku měl chovat. Jde o odhad schopnosti jedince obstát v relativně běžných společenských situacích.
  • Střední věk

    Rozděluje populaci do dvou početně stejně velkých skupin: v první polovině se nachází skupina mladší než je

    Rozděluje populaci do dvou početně stejně velkých skupin: v první polovině se nachází skupina mladší než je střední věk a v druhé lidé starší. (Zdroj)

    a v druhé lidé starší. (Zdroj)
  • Stres na pracovišti

    Stres na pracovišti vzniká tam, kde jsou na jednotlivce kladeny neúměrné fyzické a duševní požadavky, se kterými se nemohou v rámci svých možností vyrovnat. (Zdroj)

    vzniká tam, kde jsou na jednotlivce kladeny neúměrné fyzické a duševní požadavky, se kterými se nemohou v rámci svých možností vyrovnat. (Zdroj)
  • Trvale udržitelná práce

    Práce udržitelná po celou délku pracovního života je výsledkem podmínek, které podporují člověka v tom, aby setrval na trhu práce co nejdéle a prodloužil svou pracovní kariéru. Tyto podmínky  umožňují člověku v průběhu života sladit osobní a pracovní život a zahrnují  postupy a opatření dotýkající se samotné práce i života mimo ni. (Zdroj)

  • Věkový profil

    Věkový profil (neboli  analýza věkové struktury) je používán při analýze věkové struktury organizace v současnosti a do budoucna. Výsledky jsou interpretovány v návaznosti na charakter práce a její náročnost, s ohledem na personální politiku a plánování v rámci organizace. (Zdroj)

    (neboli  analýza věkové struktury) je používán při analýze věkové struktury organizace v současnosti a do budoucna. Výsledky jsou interpretovány v návaznosti na charakter práce a její náročnost, s ohledem na personální politiku a plánování v rámci organizace. (Zdroj)
  • Zaměstnatelnost

    Zaměstnatelnost můžeme definovat jako  „způsobilost k tomu stát se zaměstnancem“, či  jako „souhrn faktorů umožňujících nástup do pracovního procesu, setrvání v něm a dosažení profesního postup“.

    můžeme definovat jako  „způsobilost k tomu stát se zaměstnancem“, či  jako „souhrn faktorů umožňujících nástup do pracovního procesu, setrvání v něm a dosažení profesního postup“.
  • Zdravotní postižení

    Pracovník se zdravotním postižením trpí tělesným či duševním snížením kapacity, které může mít nepříznivý dopad na jeho pracovní výkon. Mezi pracovníky se zdravotním postižením patří lidé s chronickým, dlouhodobým či zhoršujícím se onemocněním. (Zdroj)

  • Zdravotní rehabilitace
    Zdravotní rehabilitace je zaměřena na obnovení tělesné či duševní kapacity a kvality života lidí se sníženou tělesnou či duševní kapacitou či zdravotním omezením. je zaměřena na obnovení tělesné či duševní kapacity a kvality života lidí se sníženou tělesnou či duševní kapacitou či zdravotním omezením.