Što je to promicanje zdravlja na mjestu rada?

Employer

3: Radna mjesta koja promiču zdravlje

Što je to promicanje zdravlja na mjestu rada?

Poslodavci imaju različite zakonske obveze u odnosu na upravljanje sigurnošću i zdravljem (vidi temu 2). kako je propisano Zakonom o zaštiti na radu. Promicanje zdravlja na mjestu rada dopunjava ove zakonske uvjete, a fokusira se na niz čimbenika koji nisu nužno obuhvaćeni zakonima koji uređuju zdravlje i sigurnost na radu.

Europska mreža za promidžbu zdravlja na mjestu rada definirala je promidžbu zdravlja na mjestu rada kao udružene napore poslodavaca, radnika i društva za poboljšanje zdravlja i dobrobiti ljudi na radu. Poseban naglasak se stavlja na poboljšanje organizacije rada i radnog okruženja, povećanje sudjelovanja radnika u oblikovanju radnog okruženja te poticanje osobnih vještina i profesionalnog razvoja. 

Općenito, promidžba zdravlja na mjestu rada, kako je propisano Zakonom o zaštiti na radu. usmjerena je na pitanja kao što su:

  • zdravstveni odgoj i obrazovanje;
  • ravnoteža između poslovnog i privatnog života (društvena mreža, društvena skrb, uvjeti prijevoza);
  • stres i psihičko zadovoljstvo; i
  •  način života (prehrana, tjelesna aktivnost, duhan i alkohol).

Inicijativom Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) te tijela i institucija uključenih u rad Komunikacijske radne skupine u sustavu zaštite zdravlja na radu među kojima je i Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, započeo je projekt promicanja zdravlja i sigurnosti na radu u pojedinim djelatnostima. S tim u svezi, Vlada je usvojila Nacionalni program zaštite zdravlja i sigurnosti na radu osoba zaposlenih u djelatnosti zdravstvene zaštite od 2015. do 2020. Projektom se želi osnažiti kultura prevencije na radnim mjestima, smanjiti broj ozljeda na radu te podići razina zaštite zdravlja i sigurnosti na radu kroz suradnju sa poslodavcima u djelatnostima bolnica, trgovine te univerzalnih poštanskih usluga.

Uloga poslodavca

Poslodavac ima ključnu ulogu u osiguravanju uspješnih mjera za promicanje zdravlja na  mjestu rada:

  • iskazivanjem predanosti  i pružanjem pune potpore, kao i vidljivog angažmana;
  • integracijom programa u organizacijske procese i politike kao trajne  
  • sastavnice; i
  • poticanjem aktivnog uključivanja i sudjelovanja radnika u planiranju i provedbi mjera.

Integracija sigurnosti na radu i zdravlja i promicanje zdravlja na mjestu rada

Promicanje zaštite i zdravlja na mjestu rada obično se smatra različitim područjima, s time da je promicanja zdravlja na mjestu rada uglavnom usmjereno na zdrav način života i zdravo ponašanje radnika. S vremenom se opseg promicanja zdravlja na mjestu rada proširio kako bi obuhvatio pitanja tjelesnog i psihičkog zdravlja i organizacije rada pa  je preklapanje između ta dva područja postalo veće.

Znanstveni dokazi i praktično iskustvo pokazuju da su sveobuhvatne prakse i politike, koje se istodobno bave s oba područja - radnim okruženjem (fizičko i organizacijsko) i osobnim zdravstvenim rizicima pojedinaca, učinkovitije u prevenciji bolesti i promicanju zdravlja i sigurnosti.

Prednosti promicanja zdravlja na radnom mjestu (sljedeći odjeljak)