Praksa fleksibilnog radnog vremena

HR Manager

2: Zdrava mjesta rada za sve uzraste

Praksa fleksibilnog radnog vremena

Prakse fleksibilnog radnog vremena mogu ponuditi pogodnosti i poslodavcu i radniku. Za poslodavca - radno vrijeme može se prilagoditi kako bi se zadovoljile organizacijske potrebe i smanjila radna snaga u vrijeme kad proizvodnja nije vršna, a za radnika - fleksibilno radno vrijeme njihovim potrebama ravnoteže  njihova poslovnog i privatnog života.

Fleksibilno radno vrijeme može ponuditi, posebno za radnike starije dobi, način da se, na primjer, uskladi rad, privatni i obiteljski  život, jer oni možda imaju obvezu brige o nemoćnima, ili biti nazočni pri liječenju u slučaju zdravstvenih problema. Neuspješno upravljanje ovim pritiscima može uzrokovati značajan stres i izostanak s posla.

Neki primjeri fleksibilnog radnog vremena koje treba uzeti u obzir:

  • Shema  fleksibilnog vremena,

    Anualizacija ili shema godišnjeg broja sati omogućuju da se radno vrijeme radnika izračunava (i plati) i planira za godinu dana. To je način za postizanje fleksibilnogi radnog vremena.  (Izvor)

    , dijeljenje posla ili razdvajanje posla mogu radniku omogućiti  upravljanje ravnotežom između  poslovnog i privatnog života;
  • Utvrđeno je skraćeno radno vrijeme korisno u prijelazu u mirovinu;
  • Aranžman fleksibilnog umirovljenja i (npr. skraćeno radno vrijeme pri odlasku u mirovinu, kombiniranje  mirovina i rada); i
  • Rad na daljinu, rad od kuće ili u sjedištu  bliže kući smanjuje stres putovanja i pomaže sprječavanju umora i osigurava dovoljno vremena za oporavak.