Politike za učinkovit povratak na posao

HR Manager

4: Povratak na posao

Politike za učinkovit povratak na posao

Politike za učinkovit povratak na posao imaju sljedeće zajedničke elemente:

  • Pratiti stope bolesti i procese: Praćenje bolovanja važno je kako bi se utvrdilo gdje postoji potreba za djelovanjem. Postavljanje jasnih ciljeva za procese povratka na posao (npr. revidirani radni ciljevi, smanjenje troškova za naknadu bolovanja, itd.) pomaže u otkrivanju gdje proces funkcionira, a gdje ga treba poboljšati.
  • Promicati potporu na radnom mjestu: O povratku na posao treba razgovarati na otvoren i podržavajući način. Otvorena komunikacija s radnicima potiče rano izvješćivanje o zdravstvenim problemima, što znatno povećava vjerojatnost uspješnog ishoda. Razlozi za prilagodbe radnog mjestu za vraćanje radnika treba priopćiti kolegama poštujući povjerljivost (podataka o bolesti).
  • Sprječavanje ponavljanja: Raditi  s pružateljem zdravstvenih usluga kako bi se spoznali uzroci ponavljajućih bolesti ili ozljeda i poduzeti  popravne mjere.
  • Osigurati dosljednu komunikaciju: Održavati bliski kontakt s radnikom i drugima koji sudjeluju u cijelom procesu povratka na posao. Ovisno o situaciji i tvrtki to može uključivati poslodavca, savjetnika  zaštite i zdravlja na radu, tvrtku za zdravstveno osiguranje i sve pružatelje medicinske ili profesionalne rehabilitacije (uzimajući u obzir povjerljivost medicinskih podataka).
  • Razmotriti praktične mjere kako bi podržao radnik koji se vraća na posao: razgovarati o potrebama radnika prije nego što se vrati. Ako je to izvedivo, izraditi  i plan o tome kako se radni uvjeti mogu prilagoditi  tim potrebama. Promjene  na radnom mjestu uključuju prilagodbe radne stanice, fleksibilnije radne rasporede, na primjer, za odlazak na liječenje ili liječničke preglede, ili smanjenje radnih ciljeva.
  • Promicati održivost: Kada se ozlijeđen ili bolestan radnik vratio na posao, pazite na to da s njim redovito provjeravate njegov/njen napredak. Potaknite ih na razgovor o utjecaju promjena na radnom mjestu i o svim daljnjim potporama koje možda trebaju. Također ih treba podsjetiti da vas  redovito izvješćuju o promjenama njihova zdravstvenog stanja, tako da se mogu rješavati eventualne poteškoće.

Primjeri dobre prakse