Osiguravanje uspješnog povratka na rad

Employer

4: Povratak na posao

Osiguravanje uspješnog povratka na rad

Sljedeći elementi mogu olakšati pravodobni Povratak na posao je pojam koji obuhvaća sve postupke i inicijative s ciljem olakšavanja reintegracije osoba na mjesto rada kod kojih je došlo do smanjenja radne sposobnosti ili sposobnosti općenito zbog invalidnosti, bolesti ili starenja. nakon bolesti ili ozljede

  • Izrada politike povratka narad: Poželjno je da poslodavci izrade politiku za Povratak na posao je pojam koji obuhvaća sve postupke i inicijative s ciljem olakšavanja reintegracije osoba na mjesto rada kod kojih je došlo do smanjenja radne sposobnosti ili sposobnosti općenito zbog invalidnosti, bolesti ili starenja. koja je ugrađena u zaštitu sigurnosti i zdravlja na radu (OHS), kao i politike za upravljanje bolovanjima i invalidnošću. Politika može sadržavati pojedinosti o, primjerice, ulogama i odgovornostima svih uključenih dionika, postupcima glede komunikacijskih dogovora s radnikom i mjera na prilagodbi radnog mjesta.
  • Poduzimanje mjera u ranoj fazi procesa: Izgledi za uspješan Povratak na posao je pojam koji obuhvaća sve postupke i inicijative s ciljem olakšavanja reintegracije osoba na mjesto rada kod kojih je došlo do smanjenja radne sposobnosti ili sposobnosti općenito zbog invalidnosti, bolesti ili starenja. su daleko veći ako su poduzete mjere na početku razdoblja odsutnosti. Trebalo bi se usmjeriti na rješavanje zdravstvenih problema radnika, tako da se oni mogu vratiti na rad što je prije moguće.
  • ndividualizirana rješenja: Mjere za ponovnu integraciju radnika trebaju biti usklađene s njegovim/njezinim potrebama i mogućnostima, a ne "univerzalne=koje-odgovaraju-svima". Smanjeni broj sati, prilagođene radne stanice, prilagodba radnih zahtjeva – svi bi trebali biti projektirani u skladu s onim što pojedinac može učiniti.
  • Naglasak na sposobnosti, a ne na nesposobnosti: Iako se

    Radna sposobnost se može opisati kao ravnoteža između sposobnosti pojedinca i čimbenika povezanih s radom. Radna sposobnost je također pod utjecajem okoliša izvanrada.

    Osobne sposobnosti uključuju sljedeće elemente: (1) zdravstvene i funkcionalne sposobnosti; (2) kompetencije i vještine; (3) vrijednosti, stavove i motivaciju. Čimbenici povezani s radom obuhvaćaju sadržaj rada, radno okruženje, organizaciju rada i vodstvo.  (Izvor)

    možda promijenila, korisnije je zadržati naglasak na preostalim vještinama i sposobnostima neke osobe, i oko toga ponovo odrediti njihovu ulogu.
  • Opsežne mjere: Intervencije povratka na posao trebaju uzeti u obzir širu sliku. Treba uzeti u obzir sve: od uvjeta na radnom mjestu do društvenih i osobnih čimbenika (npr. napor putovanja povezanog s liječenjem, stupanj suradnje među kolegama na poslu, itd.).
  • Komunikacija i zajednički cilj: Proces dobrog povratka na posao uključuje razne ljude, od radnika, poslodavca, HR (ljudskih resursa) i savjetnika za OHS, do liječnika, socijalnog osiguravatelja i ustanove za obuku. Unatoč tome što imaju različite odgovornosti u tom procesu, svatko treba dijeliti zajednički cilj - brz i učinkovit, održivi povratak na posao.

Više o radnim rješenjima kao dijela procesa povratka na rad (modul o OHS stručnjaku)

Primjeri dobre prakse