Čimbenici uspješnosti promicanja zdravlja na radnom mjestu

HR Manager

3: Radna mjesta koja promiču zdravlje

Čimbenici uspješnosti promicanja zdravlja na radnom mjestu

Uključivanje upravljanja

Program promicanja zdravlja na radnom mjestu je najuspješniji kad ima punu podršku uprave, što osigurava da je on integriran u politike tvrtke i da je dodijeljeno dovoljno financijskih i materijalnih resursa. Štoviše, sudjelovanje uprave u intervencijama trebalo bi biti vidljivo;  treba osigurati i osobno vođenje uzornim ponašanjem - na primjer, sudjelovanje u programima, dijeljenja osobnih zdravstvenih izazova i strategija  kako bi se odgovorilo na njih.

Integracija sigurnosti i zdravlja na radu i promicanja zdravlja na radnom mjestu 

Promicanje zaštite i zdravlja na radnom mjestu  obično se smatra različitim područjima, s time da je promicanje zdravlja na radnom mjestu uglavnom usmjereno na zdrav način života i zdravo ponašanje radnika. S vremenom se opseg promicanja zdravlja na radnom mjestu proširio kako bi obuhvatila pitanja tjelesnog i psihičkog zdravlja i organizacije rada pa  je preklapanje između ta dva područja (zaštita sigurnosti/zdravlja i promicanje zdravlja na radu) postalo veće.

Znanstveni dokazi i praktično iskustvo pokazuju da su sveobuhvatne prakse i politike, koje se istodobno bave s oba područja - radno okruženje (fizičko i organizacijsko) i osobni zdravstveni rizici pojedinaca, učinkovitije u prevenciji bolesti i promicanju zdravlja i sigurnosti.

Temeljni elementi programa promicanja zdravlja na radnom mjestu

PRIPREMA

  • Osnovati radnu skupinu koja će preuzeti odgovornost za promicanje zdravlja na radu. Ako je moguće, u skupini treba biti netko iz višeg menadžmenta, osoblja, stručnjaka za ljudske resurse i zaštite i zdravlja na radu.
  • Komunicirati i kontaktirati sve o promicanju zdravlja na radu. Neka ljudi pričaju o tome – koristiti različite kanale (poput radnih skupina ili plakata) i usmjeriti se na prednosti; i
  • Koordinirati s postojećim strukturama sigurnosti i zdravlja na radu: promicanje zdravlja na radu je najučinkovitije kad ono  nadopunjuje postojeće mjere sigurnosti i zdravlja na radu.

PLANIRANJE

  • Procijeniti potrebe i očekivanja radnika kroz alate za analizu, kao što su ankete i postavljanjem pitanja samim radnicima;
  • Postaviti jasne ciljeve koji su u skladu s politikom i vizijom tvrtke; 
  • Provesti koordinirani program, umjesto provedbe nekoliko malih inicijativa;
  • Uključiti posredničke organizacije, ako je potrebno, kao što su pružatelji medicinskih usluga, društva za zdravstveno osiguranje ili sportski klubovi i
  • Poštivati raznolikost među radnicima: različite radnike motivirat će različite stvari - razmislite o tome kako bi to moglo utjecati na zapošljavanje i sudjelovanje.

PROVEDBA

  • Osigurati vidljivu podršku uprave kako bi se poboljšala predanost i sudjelovanje;
  • Uključiti radnike što je više moguće i koristiti poticaje za sudjelovanje; i
  • Prilagoditi informacije i materijale ciljanim skupinama.

PROCJENA

  • Analizirati utjecaj na zadovoljstvo zaposlenika i tvrtke u cjelini;
  • Procijeniti financijske prednosti: čvrsti pokazatelji (npr. stopa izostanka s posla) ili mekši pokazatelji (npr. utjecaj boljih radnih odnosa na produktivnost);
  • Komunicirati rezultate i informirati ljude o uspjesima; i
  • Pregledati i poboljšati: zaštita i zdravlje na radu je kontinuirani proces.

Ovdje (poveznica na dobre prakse) možete naći primjere programa promicanja zdravlja na radnom mjestu koje su izradile različite organizacije.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo provodi projekt (godine 2013-2016) ‘e-CAPACIT8 o Osnaživanju stručnih kapaciteta u medicini rada s ciljem poboljšanja zdravlja radnika starije životne' namjenjen liječnicima, medicinskim sestrama, psiholozima,ergonomima, inženjerima sigurnosti na radu, poslodavcima i stručnjacima za ljudske resursete te samim radnicima starije životne dobi.