Příklady dobré praxe
Mentoring

Výrobce spotřebního zboží zaměstnává 600 lidí, z toho 20% ve věku nad 57 let. Výroba je vysoce specializovaná, což prodražuje nábor a zaškolení nových pracovníků. Ve snaze zachovat kontinuitu výroby a cenné znalosti a zkušenosti se podnik rozhodl použít mentoring.
V podniku vznikl zvláštní tým, jehož úkolem bylo vytvořit podmínky pro mentorování a podporu rovných příležitostí pro všechny zaměstnance. Starší pracovníci se mohli podělit o své zkušenosti s mladšími, a tito tak ocenit přínos starších kolegů. Do programu byli zahrnuti pracovníci všech věkových kategorií, kteří byli podněcováni k tomu, aby se pokusili podělit se o všechny dlouholeté zkušenosti, včetně těch, jež jim připadaly téměř samozřejmé. Všichni účastníci mentoringu pravidelně informovali o pokroku vedení podniku. Tato otevřená komunikace byla mimořádně přínosná pro zlepšení pracovní morálky a nastolení prostředí vzájemného respektu a ocenění.
Díky tomuto programu se zlepšilo sebevědomí starších pracovníků při práci s mladšími kolegy a byli schopni akceptovat, proč byli převedeni na jinou pozici ve chvíli, kdy na daný úkon již fyzicky nestačili. Pro pracovníky nad 55 let byla zavedena pružná pracovní doba, a toto opatření bylo přijato pozitivně. Mladší pracovníci zjistili, že se mají od starších kolegů co učit. Díky tomu se zlepšila jejich výkonnost, což se odrazilo i v jejich lepším slaďování osobního a pracovního života. Celkové zlepšení úrovně kvalifikace vedlo v podniku k celé řadě interních přesunů (týkajících se změny kompetencí a pracovní náplně), zmírnilo fluktuaci a zaručilo kontinuitu provozu.